Tu realizowany jest projekt Restauracja i Modernizacja

Aktualności - rok szkolny 2012/2013

Zakończenie roku szkolnego
Dodano:28.06.2013

Zdjęcia z uroczystości zakończenia roku szkolnego do obejrzenia w Galerii.
Zapraszamy.

Administrator

Międzynarodowy konkurs plastyczny
Dodano:28.06.2013
Budowa kompleksu sportowo - rekreacyjnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Węgorzewie
Weronika Rutkowska z klasy V Szkoły Podstawowej w Ośrodku Szkolno–Wychowawczym w Węgorzewie zajęła I miejsce w międzynarodowym konkursie plastycznym „Litwa – Polska – Rosja – sąsiedzi, partnerzy, przyjaciele”. Na konkurs wpłynęło ponad 300 prac dzieci i młodzieży z Polski, Rosji i Litwy. Za swoją pracę Weronika otrzyma nagrodę w postaci aparatu fotograficznego. Galeria prac konkursowych dostępna na stronie: http://www.lt-pl-ru.eu/contest_gallery/ Konkurs plastyczny był imprezą towarzyszącą realizacji Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W ramach tego programu Powiat Węgorzewski jest beneficjentem projektu: „Budowa kompleksu sportowo – rekreacyjnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Węgorzewie”. Po zakończeniu projektu węgorzewski Ośrodek wzbogaci się o nowe obiekty w postaci sali gimnastycznej z zapleczem, dwóch boisk sportowych oraz placu zabaw. W ramach współpracy transgranicznej z partnerem projektu – Administracją Rejonu Ozierskiego w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej, zaplanowano również warsztaty szkoleniowe dla kadry pedagogicznej, turnus rehabilitacyjno-wypoczynkowy, zawody sportowe i wycieczki.

Znakomite wyniki egzaminów
Dodano:28.06.2013
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ośrodku Szkolno–Wychowawczym najlepsi na sprawdzianie klas szóstych

Na tegorocznym sprawdzianie na zakończenie edukacji w szkole podstawowej, uczniowie klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Węgorzewie osiągnęli najlepszy wynik w województwie. Na 21 placówek organizujących sprawdzian dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, szóstoklasiści z węgorzewskiego ośrodka byli bezkonkurencyjni wypracowując średni wynik 33,5 pkt. na 40 możliwych. Średni wynik wszystkich szkół plasował się na poziomie 18,9 pkt. Nie mniejsze powody do zadowolenia mogą mieć gimnazjaliści z SOSW. Na kwietniowym egzaminie uczniowie klasy trzeciej uzyskali z poszczególnych części przedmiotowych następujące średnie wyniki (w nawiasie średnia wszystkich gimnazjów w województwie, także masowych):
Historia – 77,9 (woj. – 55,6)
J. polski – 70,6 (woj. – 58,6)
Przedmioty przyrodnicze – 59,9 (woj. – 57,1)
Matematyka – 57,0 (woj. – 44,8)
J. angielski – 62,1 (woj. – 59,1)
Gratulujemy uczniom i nauczycielom Ośrodka wspaniałych wyników nauczania.

Administrator

Mazurskie Safari
Dodano:25.06.2013

W środę 25 czerwca nasi uczniowie wzięli udział w ciekawej wycieczce do miejscowości Okrągłe koło Giżycka, gdzie znajduje się Mazurskie ZOO SAFARI. Odbyli tam przejażdżkę specjalnie przystosowanymi pojazdami i mogli z bliska obserwować i fotografować żyjące tam zwierzęta.

Administrator

Wycieczka na plażę do Kolonii Rybackiej
Dodano:24.06.2013
Słońce, plus 30 stopni w cieniu, lekki wiaterek – to wprost wymarzone warunki by spędzić ten dzień nad jeziorem. Tak też zrobili uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych ze szkoły podstawowej i gimnazjum. W czwartek 20 czerwca pojechaliśmy więc na plażę do Kolonii Rybackiej by wesołą zabawą w wodzie oraz ogniskiem przywitać nadchodzące lato i cieszyć się nadchodzącymi wielkimi krokami wakacjami. Było super i już wiemy, że podobnie przywitamy nowy rok szkolny.

Beata Czarnecka

Spartakiada "Nie Ja, Nie Ty, Po Prostu MY"
Dodano:24.06.2013
W dniu 19 czerwca odbyła się kolejna edycja Spartakiady „Nie Ja, Nie Ty, Po Prostu My”. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Jesteś”. Miejscem tegorocznej spartakiady był Stadion Miejski w Węgorzewie, w której wzięło udział blisko 100 zawodników. Swoje reprezentacje wystawiły: Warsztat Terapii Zajęciowej w Olszewie, Dom Pomocy Społecznej, Powiatowy Dom Samopomocy oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgorzewie. Młodzi i dorośli uczestnicy imprezy mogli wykazać się swoimi sportowymi umiejętnościami w 8 konkurencjach sprawnościowych takich jak: bieg na dystansie 100 m, strzelec wyborowy, slalom z piłką, rzut piłką lekarską i inne. Nad całością oraz sprawnym przebiegiem wszystkich konkurencji czuwali członkowie stowarzyszenia na co dzień kadra specjalistyczna działająca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgorzewie. Wszyscy zawodnicy za uczestnictwo w spartakiadzie uhonorowani zostali pamiątkowymi medalami, a każda zgłoszona placówka odznaczona została pucharem i dyplomem. Zawody zakończyły się słodkim posiłkiem w postaci lodów i bułek oraz wspólnym grillowaniem. Impreza była dofinansowana ze środków Samorządu Powiatu w Węgorzewie.
WYNIKI SPARTAKIADY:
Bieg na dystansie 100 m
I miejsce- Pilch Dariusz- WTZ
II miejsce – Guziewicz Dariusz – DPS
III miejsce – Butrymowicz Piotr - WTZ
Bieg na dystansie 400 m
I miejsce- Celner Adam - DPS
II miejsce – Janowicz Grzegorz - DPS
III miejsce – Pudełko Mirosław – DPS
Skok w dal z miejsca
I miejsce- Duda Marcin - PDS
II miejsce – Czamara Bogdan - PDS
III miejsce – Janowicz Grzegorz – DPS
Strzelec wyborowy
I miejsce- Derda Aleksander - SOSW
II miejsce – Lachowicz Stanisław - PDS
III miejsce – Wysocki Marek - DPS
Rzut do celu
I miejsce – Wieżynis Danuta - PDS
II miejsce – Borys Michał - SOSW
III miejsce – Dąbrowski Radosław – DPS
Rzut do kosza
I miejsce – Żybort Krzysztof - WTZ
II miejsce – Milinkiewicz Stanisław - PDS
III miejsce – Zajnowski Karol – SOSW
Rzut piłką lekarską
I miejsce – Lachowicz Stanisław - PDS
II miejsce – Woroniecki Grzegorz - DPS
III miejsce – Duda Marcin – PDS
Slalom z piłką
I miejsce – Milinkiewicz Stanisław - PDS
II miejsce – Butrymowicz Piotr - WTZ
III miejsce – Pilch Dariusz - WTZ

Joanna Perłowska

Zakończenie roku szkolnego ZSZ
Dodano:18.06.2013
Zdjęcia z zakończenia roku szkolnego II klasy ZSZ do obejrzenia w Naszej Galerii.
Zapraszamy.

Administrator

Zawody biegowe w Bartoszycach
Dodano:17.06.2013
12 czerwca 2013 r. w Bartoszycach odbył sie VIII Regionalny Mityng Olimpiad Specjalnych w Lekkiej Atletyce. Nasi uczniowie wraz ze 150 zawodnikami z innych placówek rywalizowali w 12 konkurencjach osiągając następjące wyniki:
Paweł Dyjach - I miejsce - bieg 1500 m
Julita Kasińska - II miejsce - bieg 400 m
Maciej Zieliński - V miejsce - bieg 800 m
Opiekunami zawodnkiów są: Joanna Perłowska i Ireneusz Kubiszyn

Administrator

Biwak klasowy III B
Dodano:17.06.2013
Nasza klasa postanowiła spędzić czas na łonie przyrody. W dniu 12 czerwca 2013r. pojechaliśmy na biwak do Stręgielka. Czekało tam na nas mnóstwo atrakcji. W ciągu dnia pływaliśmy na rowerach wodnych, spacerowaliśmy po lesie, kąpaliśmy się w jeziorze, graliśmy w piłkę. Później wybraliśmy się na ryby. Wieczorem rozpaliliśmy ognisko i smażyliśmy kiełbaski. Podczas całego biwaku sprzyjała nam aura, humory dopisywały i wcale nie chciało nam się wracać do szkoły. Wróciliśmy opalenie i wypoczęci a wspomnienia z wyjazdu na długo pozostaną w naszej pamięci.

Uczniowie kl. III B.

Konkurs czytelniczy
Dodano:18.06.2013

W maju tego roku odbył się konkurs czytelniczy ze znajomości literatury dziecięcej, w którym wzięło udział 12 uczniów ze szkoły podstawowej i zespołu eduakacyjno-terapeutycznego z gimnazjum.
I miejsca w swoich kategoriach zajęli: Patryk Pietrulewicz (szkoła podstawowa) i Julita Kasińska (gimnazjum).
Czytaj więcej

Małgorzata Piskorz

Ośrodkowa lista bestsellerów
Dodano:14.06.2013

Ośrodkowa LISTA BESTSELLERÓW DZIECIŃSTWA, publikowana jest przez bibliotekę szkol-ną co 5 lat właśnie w kwietniu lub w maju. W maju tego roku wśród uczniów i pracowników wszystkich jednostek organizacyjnych Ośrodka w trzecim już w historii Ośrodka plebiscycie wzięły udział 73 osoby zgłaszając tylko jeden tytuł ulubionej książki z dzieciństwa...
Czytaj więcej

Małgorzata Piskorz

Dzień Sportu 2013
Dodano:10.06.2013
W dniu 7 czerwca o godzinie 9.00 rozpoczął się trwający 3 godziny festyn sportowo-rekreacyjny z okazji Dnia Dziecka pod hasłem: Zdrowo i Sportowo IV. Festyn był uwieńczeniem realizowanego w roku szkolnym programu „Trzymaj Formę”. W festynie wzięło udział 80 uczniów naszego Ośrodka. Ponadto w festynie wzięło udział około 15 zaproszonych rodziców wychowanków Ośrodka. Festyn składał się z części sportowej: tor przeszkód, rzuty do celu, skoki przez skakankę, wyciskanie sztangi, slalom z piłką, bieg z woreczkiem na głowie, slalom z kozłowaniem piłki, strzał do bramki, podbijanie piłeczki „ping pong”, ćwiczenia wytrzymałościowe (pompki, przysiady), oraz części rekreacyjnej na którą składały się: rowerowy tor przeszkód, zabawy z chustą Klanza, gry i zabawy przy muzyce, konkurs wiedzy na temat zdrowego żywienia (Talerz zdrowia), konkurs wiedzy o szkodliwości palenia papierosów i spożywania alkoholu. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego, puchary, medale. Najlepszymi sportowcami imprezy w poszczególnych kategoriach zostali:
Chłopcy – Łukasz Ciszewski, Paweł Dyjach, Karol Wasilewski.
Dziewczęta – Weronika Rutkowska, Karolina Rutkowska, Aleksandra Liśniańska
Zespoły terapeutyczne: Jacek Smurlik, Adam Iwiczuk, Marcin Wasilewski, Magdalena Ważna. Gratulujemy!

Administrator

Turniej tenisa stołowego
Dodano:11.06.2013
W dniu 6.06. 2013 nasi uczniowie w składzie: Łukasz Ciszewski, Maciej Zieliński, Jarosław Damszel, Julita Kasińska, Mariola Chodorowska brali udział w XI Regionalnym Turnieju Tenisa Stołowego pod honorowym patronatem burmistrza Olecka. W turnieju brało udział 95 uczestników w 12 kategoriach. Nasi uczniowie zajęli w swoich kategoriach następujące miejsca:
I miejsca: Karolina Rutkowska, Maciej Zieliński
II miejsca: Mariola Chodorowska, Łukasz Ciszewski
III miejsce: Jarosław Damszel
V miejsce: Julita Kasińska.
Uczniowie trenują pod kierunkiem Ireneusz Kubiszyna.
Gratulacje!

Administrator

Budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego
Dodano:31.05.2013
Budowa kompleksu sportowo - rekreacyjnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Węgorzewie
Budowa kompleksu sportowo – rekreacyjnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Węgorzewie
Informacja o postępach w realizacji projektu realizowanego przez Powiat Węgorzewski w partnerstwie z rejonem Ozierskim ( Obwód Kaliningradzki) przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. pn.: „Budowa kompleksu sportowo – rekreacyjnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Węgorzewie”, Nr ILPR.02.02.00-28-152/10-00.
Zgodnie z harmonogramem rzeczowo – terminowo - finansowym do umowy na roboty budowlane, zawartej 20 lutego 2013 r. Inwestor – Powiat Węgorzewski 20 maja 2013 r. dokonał pierwszego odbioru częściowego wykonanych robót. Odebrany zakres prac budowlanych obejmuje I Etap budowy sali gimnastycznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Węgorzewie.
Odbiór kolejnego etapu jest zaplanowany na sierpień tego roku i będzie obejmował II etap budowy sali gimnastycznej, budowę dwóch boisk sportowych oraz zagospodarowanie terenu wokół nowopowstałej infrastruktury. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2013 r. po odbiorze końcowym robót.
W wyniku realizacji projektu powstanie nowy kompleks sportowo – rekreacyjny, na bazie którego w 2014 r. zostaną przeprowadzone 3 imprezy integracyjne dla uczniów i pedagogów z SOSW i ze Szkoły Podstawowej w Uszakowie ( Oziersk, Obwód Kaliningradzki).

Dokument ten został przygotowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. Za treść tego dokumentu odpowiada całkowicie Powiat Węgorzewski i w żaden sposób nie może on być traktowany jako stanowisko UE.
Konkurs kulinarny w Olecku
Dodano:29.05.2013
22 maja 2013 r. uczniowie ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Szkoły Zawodowej wzięli udział w IX Regionalnym Konkursie Kulinarnym „Smaki – Zdrowe Przekąski” w Olecku. Szkołę Przysposabiającą do Pracy reprezentowało dwoje uczniów – Mateusz Obiedziński z potrawą – sałatka witaminowa z mozzarellą, oraz Sylwester Kalina z potrawą – warzywa w cieście z sosem tzatziki. Obie potrawy zostały wyróżnione i nagrodzone. Szkołę Zawodową reprezentowali – Sebastian Sznapka z potrawą – rolada twarogowa z warzywami, która także została wyróżniona i nagrodzona. Nagrodę główną i pierwsze miejsce w kategorii Szkół Zawodowych zdobyła Paulina Tkacz serwując wspaniałe i smakowite babeczki z grosem.
Wszystkie przepisy i porady kulinarne na zdrowe i smaczne przekąski można nabyć bezpłatnie u uczestników konkursu.

Administrator

Konkurs historyczny w Giżycku
Dodano:29.05.2013
21 maja 2013 r. w Giżycku odbył się VII Wojewódzki Konkurs Historyczny dla uczniów Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej "Antyczny Rzym".
Na konkurs zgłosiło sie 11 uczniów z 4 szkół. Wśród uczestników byli także uczniowie naszego Gimazjum: Michał Miszkiel z kl. I b, Katarzyna Tyska z kl. II b i Mateusz Józefowicz z klasy III b.
Konkurs składał się z II etapów. W pierwszym etapie uczestnicy rozwiązywali test, w drugim grali w grę Bingo. Nasi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze. Nalepiej wypadł Mateusz Józefowicz, który zajął IV miejsce.
Gratulujemy!

Administrator

Dzień Otwarty 2013
Dodano:27.05.2013
Dzień otwarty w SOSW odbył się 24 maja 2013r. Przybyło wielu zaproszonych gości, rodziców oraz przedstawicieli z zaprzyjaźnionych szkół. Oferta spędzenia dnia była bardzo bogata. Na Powitanie, każdy otrzymał ekologiczną zakładkę do książki oraz paczuszkę z nasionami dębu szypułkowego, które można sobie posadzić. Po krótkim powitaniu przez Dyrekcję Placówki, udaliśmy się do parku przy Ośrodku. Po uroczystym otwarciu byliśmy świadkami chrztu i nadania imienia 270 letniemu dębowi, rosnącemu w parku. Nasz Dąb będzie nosił imię JULIAN. Następnie można było przejść się alejkami, przy których zostały posadzone przez uczniów SPdP liczne krzewy ozdobne.
Drugim punktem Dnia otwartego był festyn ekologiczny z zabawami i konkursami. Goście z Nadleśnictwa Borki, również przygotowali mini quizy na temat roślin, zwierząt w polskich lasach oczywiście z nagrodami.
Po festynie przeszliśmy do sali gimnastycznej, która wyglądała nieco inaczej niż na co dzień - pięknie udekorowana. Uczniowie wspólnie z wychowawczyniami klas zorganizowali akademię z okazji Dnia Matki. Wzruszeń i emocji nie brakowało, Podczas gdy dzieci recytowały wiersze, przedstawiły układ gimnastyczny i śpiewały piosenki dla Mam. Na koniec, każda Mama otrzymała kwiatka i została zaproszona na słodki poczęstunek. W Dniu otwartym wszyscy goście mogli uczestniczyć w zajęciach otwartych, obejrzeć całe zaplecze form i technik pracy w Placówce. Myślę, że wszyscy mile spędzili dzień, a Ci którzy z jakichkolwiek przyczyn nie mogli przyjść do nas zapraszamy serdecznie za rok.

Agnieszka Pissarek

Biegi przełajowe w Elblągu
Dodano:21.05.2013
W środę 15 maja w Parku Bażantarnia w Elblągu odbył się VIII Regionalny Mityng w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych. W zawodach wzięło udział około 120 zawodników z 10 ekip zrzeszonych w ruchu Olimpiad Specjalnych z województwa warmińsko-mazurskiego.

Wyniki naszych zawodników: Na dystansie 400 m Jacek Smurlik zajął III miejsce natomiast Adam Iwiczuk uplasował się na V.
Na dystansie 800 m Julita Kasińska wywalczyła III miejsce.
Na dystansie 1600 m Łukasz Ciszewski zajął I miejsce, Paweł Dyjach wywalczył II lokatę oraz Maciej Zieliński wybiegał sobie III miejsce.

Naszym zawodnikom gratulujemy sukcesu i już trzymamy kciuki za czerwcowe zmagania w Bartoszycach.

Joanna Perłowska

Dzień Ziemi 2013
Dodano:17.05.2013
Jak co roku w naszej szkole obchodzony jest Dzień Ziemi. W dniu 26 kwietnia zebraliśmy się aby wspólnie posprzątać teren naszego Ośrodka i przyległy park. O godz.9.00 zebraliśmy się na sali, gdzie odbył się pokaz ratownictwa oraz konkursy tematyczne. Następnie nagrodzono wszystkich uczniów, którzy przygotowali prace plastyczne pod hasłem „ŚMIECI SEGREGUJĘ, ŚRODOWISKO SZANUJĘ” Po apelu wszyscy wyposażeni w sprzęt ogrodniczy ochoczo zabrali się do pracy. Zbieraliśmy papierki, szkło i liście oczywiście nie zapominając o tym aby posegregować odpady. Po wysiłku fizycznym uczniowie zasłużyli sobie na odpoczynek i wspólne ognisko z pysznymi kiełbaskami.

Samorząd Uczniowski SOSW

3 maja 2013
Dodano:15.05.2013
6 maja odbyła się uroczysta akademia z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przybliżyli okoliczności uchwalenia i najważniejsze postanowienia naszej pierwszej konstytucji.

Samorząd Uczniowski SOSW

Szkolny konkurs j.angielskiego
Dodano:17.04.2013

W dniu 16 kwietnia odbył sie szkolny konkurs języka angielskiego. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z Gimnazjum. Wszystkim, którzy wzięli udział serdecznie dziękujemy a dla zwycięzców gratulacje. Oto wyniki konkursu:
I miejsce - Dawid Hawryluk - 49 punktów
II miejsce - Mateusz Józefowicz - 45 punktów
III miejsce - Łukasz Ciszewski - 38 punktów
IV miejsce - Natalia Stawicka - 37 punktów
V miejsce - Ola Liśniańska - 36 punktów

Robert Kun

RUCH RZEŹBI UMYSŁ SERCE CIAŁO
Dodano:15.04.2013
Ruch rzeźbi umysł serce ciało

III Wojewódzki Konkurs „Ruch Rzeźbi Umysł, Serce, Ciało”

10 kwietnia odbyła się III edycja Wojewódzkiego Konkursu „Ruch rzeźbi umysł, serce, ciało”. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Jesteś” oraz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgorzewie. Impreza była wspierana przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Celem konkursu było propagowanie aktywnego uczestnictwa młodych ludzi w życiu sportowym i kulturalnym oraz popularyzacja sportu. Innym celem było również zapewnienie uczniom możliwości uczestnictwa we współzawodnictwie. Do udziału w konkursie zgłosiło się sześć placówek edukacyjno-wychowawczych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Młodzież miała możliwość zaprezentować swoje umiejętności w czterech kategoriach: taniec towarzyski, taniec współczesny, inne formy tańca (etiudy taneczne, teatr tańca) oraz sport. W konkursie zaprezentowało się 6 szkół:
Centrum Edukacji przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku, PSKOEW w Kruzach, SOSW w Żardenikach, SOSW w Giżycku, SOSW w Ełku, SOSW w Węgorzewie. Zmagania były oceniane przez niezależne jury, które wyłoniło zwycięzców w poszczególnych kategoriach.
Skład jury:
- Ewa Kraśniewska – Przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Węgorzewie
- Katarzyna Rakowska – Instruktor tańca współczesnego
- Anna Bagińska - Instruktor Fitness
- Izabela Jachimiak - Przedstawiciel gospodarza konkursu
Jurorów podczas występów zachwycił Kornel Pieńczykowski z SOSW w Ełku, który otrzymał nagrodę indywidualną. Na koniec po zaprezentowaniu swojego dorobku artystycznego przez wszystkie placówki na każdego uczestnika konkursu czekał słodki poczęstunek. W trakcie przerwy, dla wszystkich oczekujących na wyniki jury, wystąpił teatrzyk kukiełkowy z SOSW w Węgorzewie, który zaprezentowali sztukę pod tytułem. „Nie ma tego złego”. A tuż po nim młodzież i dzieci mogły wziąć udział w zabawach ruchowych poprowadzonych przez Panią Magdalenę Radziwoniuk. Emocje, jakie towarzyszyły zarówno uczestnikom, jak i widzom, momentami sięgały zenitu. Młodzież bardzo żywiołowo reagowała na występy kolegów i koleżanek, dając tym samym potwierdzenie celowości organizowania w kolejnych latach następnych edycji konkursu.
Koordynatorzy Ewa Mackiewicz Joanna Perłowska
Wyniki:
Kategoria taniec towarzyski:
I miejsce- SOSW Giżycko – rock and roll
II miejsce- SOSW Giżycko – walc
III miejsce – SOSW Ełk - walc
Kategoria taniec współczesny:
I miejsce – SOSW Żardeniki- „Wirujące nutki”
II miejsce- SOSW Ełk
III miejsce – SOS-W Węgorzewo – zespół Zyg- Zag „Kolory tęczy”
Kategoria inne formy tańca:
I miejsce – SOSW Ełk- „Deszczowa piosenka”
II miejsce - PSKOEW Kruzy
III miejsce – SOS-W Węgorzewo – „Taniec motyli”
Wyróżnienie - Centrum Edukacji przy Środowiskowym Domu Samopomocy Olecko - „Wiosenne sprzątanie”
Kategoria sport:
I miejsce – SOSW Węgorzewo II miejsce - Publiczny Specjalny Katolicki Ośrodek Edukacyjno-Wychowawczy Kruzy III miejsce – SOSW Ełk

Ewa Mackiewicz

Ruszyła budowa hali sportowej
Dodano:27.03.2013
Budowa kompleksu sportowo - rekreacyjnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Węgorzewie
W marcu ruszyła oczekiwana przez wszystkich budowa Sali sportowej przy Ośrodku Szkolno–Wychowawczym. Nowy obiekt powstaje w ramach projektu: „Budowa kompleksu sportowo – rekreacyjnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Węgorzewie” nr ILPR.02.02.00-28-152/10-00 realizowanego w ramach dofinansowania z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska – Rosja w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa (ENPI CBC) 2007 -2013. Partnerem Powiatu Węgorzewskiego po stronie Obwodu kaliningradzkiego jest Rejon Ozierski. W powstającej sali uczniowie będą mieli do dyspozycji boisko sportowe o wymiarach 12x 24m. Nie zabraknie również zaplecza socjalnego z szatniami, łazienkami, magazynkami oraz pokojem nauczycieli w-f. Poza salą Ośrodek wzbogaci się o dwa nowe boiska. Jedno, o nawierzchni trawiastej, służyć będzie naszym piłkarzom. Drugie, wielofunkcyjne o sztucznej nawierzchni spodoba się z pewnością miłośnikom piłki siatkowej, koszykowej i tenisa. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na koniec listopada tego roku. Po tym terminie nowe obiekty służyć będą wychowankom placówki. Nowo powstały kompleks sportowo-rekreacyjny w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgorzewie stanowić będzie również bazę do poszerzenia współpracy transgranicznej z partnerem rosyjskim. Nowe obiekty posłużą do organizacji warsztatów szkoleniowych, zawodów sportowych oraz turnusów wypoczynkowych. W oparciu o powstałą infrastrukturę odbędą się planowane imprezy, które zwiększą umiejętności kadry pedagogicznej szkoły w Uszakowie (rejon Ozierski-obwód kaliningradzki) oraz efektywność rehabilitacji osób niepełnosprawnych zamieszkujących rejon Ozierski. W kwietniu 2014 r. zostaną zorganizowane w SOSW w Węgorzewie warsztaty szkoleniowe dla kadry pedagogicznej z zakresu nowoczesnych metod terapeutycznych i rewalidacyjnych stosowanych obecnie w pracy z niepełnosprawnymi dziećmi. W II kw. 2014 odbędą się zawody sportowe dla dzieci. Jedna edycja zawodów będzie zorganizowana w maju 2014r. w SOSW w Węgorzewie, a druga edycja odbędzie się w czerwcu 2014r. na terenie Rejonu Ozierskiego. W sumie udział w tych przedsięwzięciach weźmie 140 osób z Rosji i Polski. W lipcu 2014 na terenie nowych obiektów w SOSW w Węgorzewie zostanie zorganizowany 14-dniowy turnus rehabilitacyjno-terapeutyczny dla wychowanków i pracowników szkoły z Uszakowa (Rejon Ozierski).

Ta informacja została przygotowana przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. Odpowiedzialność za zawartość tej publikacji leży wyłącznie po stronie Powiatu Węgorzewskiego i nie może być w żadnym wypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.
Wycieczka do Muzeum
Dodano:27.03.2013
W dniu 26 marca 2013 uczniowie ze szkoły podstawowej odwiedzili Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, gdzie wzięli udział w bardzo ciekawych zajęciach plastycznych.

Administrator

Konkurs Recytatorski w Łupkach
Dodano:27.03.2013
W dniu 19 marca 2013 r. sześciu naszych uczniów: Hubert Wawiórko, Michał Miszkiel, Ola Liśniańska, Maciek Trawiński, Mateusz Józefowicz i Julita Kasińska wzięło udział w IV Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim w Łupkach. Tym razem uczniowie recytowali przepiękne wiersze Juliana Tuwima. Podczas deklamacji nie zabrakło wzruszeń i śmiechu, bowiem twórczość Tuwima jest przez wszystkich bardzo znana i lubiana. Największe emocje jednak towarzyszyły nam podczas ogłaszania werdyktu. Komisja doceniła dwóch uczniów: Huberta Wawiórko i Mateusza Józefowicza, którzy zdobyli III miejsce. Gratulujemy!!!

Anna Kowalewska

Dzień Bez Przemocy - 21.03.2013
Dodano:26.03.2013
21.03.2013r. w Ośrodku Szkolno–Wychowawczym w Węgorzewie, jak każdego roku, postanowiliśmy przywitać wiosnę. Tradycją stało się, że tego dnia obchodzimy również "Dzień bez przemocy", a uczniowie i nauczyciele ubrani są na niebiesko. W tym roku szkolnym zabawa przebiegała pod hasłem "DUŻO WRAŻEŃ, DUŻO MOCY, BAW SIĘ Z NAMI BEZ PRZEMOCY". Pomimo tego, że aura wiosenna nie sprzyjała wszyscy mieliśmy wspaniałe humory i dużo chęci do zabawy.
Zaczęliśmy od ogłoszenia wyników konkursów na "Najpiękniejszą wiosenną klasę" oraz "Gaik i Marzannę". Prace uczniów można było później podziwiać podczas obchodów Święta Wiosny w MKL. Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się plebiscyt na „Najsympatyczniejszego Ucznia i Uczennicę”. Laureatami zostali: Karolina Rutkowska z klasy I Gimnazjum oraz Mateusz Józefowicz z klasy III Gimnazjum. Następnym punktem programu był pokaz wiosennej Eko-mody podczas którego młodzież wykazała się dużą wyobraźnią i kreatywnością. W tym wyjątkowym dniu odwiedzili nas funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy przeprowadzili pogadankę na temat roli psa w ich codziennej pracy i zaprezentowali uczniom pokaz właściwego zachowania się wobec zwierząt. Przez cały dzień Święta Wiosny towarzyszyły uczniom zabawy, konkursy oraz turnieje gry w ringo i tenisa. Mamy nadzieję, że nasze zabawy zaczarują pogodę i wkrótce nas przywita piękna i ciepła wiosna.

Samorząd Uczniowski SOSW

Nowy numer NASZEGO EKSPRESU
Dodano:26.03.2013

Nowy numer "Naszego Ekspresu". Zapraszamy do lektury i udziału w konkursach.

Administrator

Spotkanie z partnerami z Ozierska
Dodano:19.03.2013
Budowa kompleksu sportowo - rekreacyjnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Węgorzewie

05 marca 2013 r. w Starostwie Powiatowym w Węgorzewie odbyło się spotkanie robocze dotyczące realizacji projektu pn.: „Budowa kompleksu sportowo – rekreacyjnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym w Węgorzewie” nr ILPR.02.02.00-28-152/10-00 realizowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Litwa–Polska–Rosja w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa (ENPI CBC) 2007-2013. Partnerem Powiatu Węgorzewskiego po stronie Obwodu Kaliningradzkiego jest Rejon Ozierski.
Koordynatorem projektu ze strony Powiatu Węgorzewskiego jest pani Lidia Czerniewicz - Inspektor Wydziału Środowiska, Budownictwa i Inwestycji, natomiast osobą odpowiedzialną za promocję projektu i kontakty z partnerami z Ozierska jest pani Barbara Dawcewicz - Pełnomocnik ds. promocji i kontaktów zagranicznych.
Przedstawiciele rejonu Ozierskiego pan Siergiej Gałkin – pracownik Administracji Rejonu Ozierskiego, koordynator projektu (również 3 innych realizowanych z partnerami z Polski) oraz pan Paweł Elizarow – Radny Rady Rejonowej Ozierska ( przedsiębiorca), którzy uczestniczyli w spotkaniu zainteresowani byli przede wszystkim działaniami tzw. miękkimi realizowanymi w ramach projektu, polegającymi na udziale dzieci i młodzieży z rejonu Ozierskiego. W projekcie przewidziano min. wymianę dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Uszakowie (rejon Oziersku) i Specjalnego Ośrodka szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie. Za działanie te po stronie rejonu Ozierskiego odpowiada pani Swietłana Karanczukowa – Dyrektor Szkoły w Uszakowie natomiast po stronie polskiej pan Andrzej Raczkowski – Dyrektor SOSW.
Nowo powstały kompleks sportowo-rekreacyjny w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym w Węgorzewie stanowić będzie bazę do organizacji warsztatów szkoleniowych, zawodów sportowych oraz turnusów wypoczynkowych. W oparciu o powstałą infrastrukturę będą odbywały się planowane imprezy, które zwiększą umiejętności kadry pedagogicznej szkoły w Uszakowie (rejon Ozierski-obwód kaliningradzki) oraz efektywność rehabilitacji osób niepełnosprawnych zamieszkujących rejon Ozierski. W kwietniu 2014 r. zostaną zorganizowane w SOSW w Węgorzewie warsztaty szkoleniowe dla kadry pedagogicznej z zakresu nowoczesnych metod terapeutycznych i rewalidacyjnych stosowanych obecnie w pracy z niepełnosprawnymi dziećmi. W II kw. 2014 odbędą się zawody sportowe dla niepełnosprawnych dzieci. Jedna edycja zawodów będzie zorganizowana w maju 2014r. w SOSW w Węgorzewie, a druga edycja zawodów sportowych odbędzie się w czerwcu 2014r. na terenie rejonu Ozierskiego (w Oziersku lub Uszakowie). W sumie udział w tych przedsięwzięciach weźmie po 50 uczestników i 20 opiekunów z Rosji i Polski (140 osób). W lipcu 2014 na terenie nowego obiektu w SOSW w Węgorzewie zostanie zorganizowany 14-dniowy turnus rehabilitacyjno-terapeutyczny dla wychowanków i pracowników szkoły z Uszakowa (rejon Ozierski).

Ta informacja została przygotowana przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. Odpowiedzialność za zawartość tej publikacji leży wyłącznie po stronie Powiatu Węgorzewskiego i nie może być w żadnym wypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.

Administrator

Zasady naboru na rok szkolny 2013/14
Dodano:28.02.2013
W zakładce Rekrutacja 2013/2014 zamieszczono zasady rekrutacji do szkół Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie w roku szkolnym 2013/14. Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się dokumentem.

Administrator

Podpisanie umowy z wykonawcami
Dodano:27.02.2013
Budowa kompleksu sportowo - rekreacyjnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Węgorzewie
20 lutego 2013 r. w Węgorzewie, pomiędzy Powiatem Węgorzewskim z siedzibą w Starostwie Powiatowym w Węgorzewie, ul. 3-go Maja 17B, 11-600 Węgorzewo, reprezentowanym przez panią Halinę Irenę Faj-Starostę Węgorzewskiego oraz pana Krzysztofa Kołaszewskiego – Wicestarostę, przy kontrasygnacie Skarbnika Powiatu - pani Doroty Agnieszki Sakowskiej, w obecności Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie pana Andrzeja Raczkowskiego, została podpisana umowa z firmą Przedsiębiorstwo Budowlano–Instalacyjne „IWICZUK” z siedzibą w Węgorzewie, reprezentowaną przez Roberta Iwiczuka – Właściciela firmy.
W ramach zawartej umowy Wykonawca zobowiązuje się do wykonania robót budowlanych
w ramach projektu pn.: „Budowa kompleksu sportowo – rekreacyjnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym w Węgorzewie” nr ILPR.02.02.00-28-152/10-00 realizowanego w ramach dofinansowania z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa–Polska–Rosja w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa (ENPI CBC) 2007-2013. Partnerem Powiatu Węgorzewskiego po stronie Obwodu kaliningradzkiego jest Rejon Ozierski.
W tym samym dniu została również zawarta umowa z firmą INWEST – BUD Mariusz Piórkowski z siedzibą w Nowej Wsi Kętrzyńskiej, w ramach której Wykonawca zobowiązuje się pełnić obowiązki Inspektora Nadzoru Inwestorskiego dla robót budowlanych w ramach projektu pn.: „Budowa kompleksu sportowo–rekreacyjnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym w Węgorzewie. Planowany termin zakończenia robót budowlanych objętych nadzorem – 30.11.2013 r.

Ta informacja została przygotowana przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. Odpowiedzialność za zawartość tej publikacji leży wyłącznie po stronie Powiatu Węgorzewskiego i nie może być w żadnym wypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.
Zawody sekcji olimpiad TĘCZA
Dodano:21.02.2013
19 lutego w sali gimnastycznej w Gimnazjum odbyły się zimowe zawody OS. Organizatorami imprezy była Sekcja OS „Tęcza” działająca przy naszej szkole. Tradycyjnie zawody rozpoczęły się wysłuchaniem hymnu OS i złożeniem przysięgi przez wszystkich zgromadzonych zawodników. Następne rozegrano konkurencje zespołowe. W tym roku lepszą drużyną okazała się ekipa „zielonych” w składzie: J. Kasińska, A. Dąbrowska, A. Iwiczuk, M. Obiedziński oraz R. Piskorz. Po rywalizacji zespołowej rozegrano konkurencje indywidualne. Tutaj uczestnicy zawodów popisywali się swoimi największymi możliwościami sprawnościowymi. W tym dniu sportowo sprawdzali się także nauczyciele. Najsprawniejszą nauczycielką okazała się Pani Ania Kołowerzo. Tym większe gratulacje dla Pani Ani ponieważ konkurencja nie była zbyt prosta. Po rywalizacji na strudzonych zawodników czekał słodki poczęstunek. Na zakończenie uczestnicy zostali nagrodzeni złotymi medalami. Medale osobiście wręczali Pan Dyrektor Andrzej Raczkowski oraz Pani Wicedyrektor Alina Wilczyńska. Zarząd Sekcji chciałby serdecznie podziękować Pani A. Baranowskiej oraz Panu A. Kondzior za pomoc w organizacji zawodów.

Joanna Wunderlich

Zabawa karnawałowa 2013
Dodano:20.02.2013
12 lutego odbył się w Internacie bal karnawałowy. Zdjęcia z tej bardzo udanej imprezy można oglądać w naszej Galerii.
Zapraszamy.

Samorząd Szkolny

Nowy numer NASZEGO EKSPRESU
Dodano:16.01.2013

Nowy numer "Naszego Ekspresu". Zapraszamy do lektury i udziału w konkursach.

Administrator

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Dodano:15.01.2013
W dniu 13 stycznia 2013 przyłączyliśmy się tradycyjnie do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbieraliśmy pieniądze dla dzieci i seniorów. Dziękujemy wszystkim, którzy pomimo mroźnej pogody mieli gorące serca i wsparli tą szczytną akcję. Wśród kwestujących z naszej szkoły największą aktywnością wykazała się Kasia Tyska , która zebrała 783 złote 94 grosze. Pozostałe nasze uczennice: Kasia Podbereźna, Ola Liśniańska oraz Natalia Stawicka, również zebrały pokaźne kwoty. W sumie zebraliśmy 2386 zł. 24 grosze. Jesteśmy dumni z postawy naszych wychowanków i zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnych akcjach charytatywnych.
SIE MA!

Samorząd szkolny

Wigilia w internacie
Dodano:15.01.2013
20 grudnia odbyła się w nszym internacie uroczysta kolacja wigilijna. Zapraszamy do obejrzenie zdjęć z tej pięknej uroczystości.

Administrator

Wigilia szkolna 2012
Dodano:8.01.2013
21 grudnia minionego roku po raz pierwszy odbyła się w naszym Ośrodku wigilia szkolna. Uroczystość poprzedził przedświąteczny apel, na którym nagrodzono uczestników konkursów szkolnych. Uczniowie wraz z opiekunami przygotowali uroczysty poczęstunek. Wspólnie z rodzicami podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia oraz przy dźwięku kolęd rozmawialiśmy o tradycjach bożonarodzeniowych.

Samorząd Szkolny

Sztafeta ortograficzna
Dodano:21.12.2012
Już po raz czwarty w naszej szkole odbyła się bardzo przez uczniów lubiana sztafeta ortograficzna. W tym roku do współzawodnictwa przystąpiły trzy drużyny. Szkołę podstawową reprezentowali: Maciek Zieliński, Weronika Rutkowska, Damian Liśniański. Gimnazjum – klasa I-II wystąpiła w składzie: Łukasz Ciszewski, Ola Liśniańska, Michał Miszkiel, zaś klasę III reprezentowali: Karol Wasilewski, Rafał Gutowski i Dawid Hawryluk. Oprócz fantastycznej zabawy uczniowie doskonalili zasady ortograficzne.
Wyniki:
I miejsce – klasa I-II B gimnazjum
II miejsce – klasa III B gimnazjum
III miejsce – klasa I-VI szkoły podstawowej
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za udział w konkursie. Zapraszamy za rok.

Organizatorzy

Powiatowy konkurs wiedzy o HIV/AIDS
Dodano:18.12.2012
W dniu 7 grudnia w Sali Konferencyjnej Starostwie Powiatowym w Węgorzewie odbyło się VII Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/ AIDS „Razem przeciwko AIDS”. W konkursie uczestniczyło 6 szkół powiatu węgorzewskiego: Naszą szkołę wzorowo reprezentowała: Aneta Tumanowicz , Karolina Rutkowska i Łukasz Ciszewski. Gratulujemy!

Alina Kondzior

Szkolny konkurs humanistyczny
Dodano:18.12.2012
11 grudnia 2012 r. odbył sie szkolny konkurs humanistyczny z historii i wiedzy o społeczeństwie dla uczniów gimnazjum.
Wyniki konkursu:
Kl. I
1. Mateusz Szymański
2. Michał Miszkiel
3. Mateusz Pszczoła, Damian Kowalski
Kl. II
1. Katarzyna Podbereźna
2. Katarzyna Tyska
3. Paweł Gryszewski, Paweł Charaman
Kl. III
1. Karol Wasilewski
2. Paweł Chodziutko
3. Dawid Hawryluk, Rafał Gutowski
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie.

Organizatorzy

Przegląd kulturalny szkół 2012
Dodano:18.12.2012
W dniu 22 listopada odbył się IX Przegląd Twórczości Artystycznej Młodzieży Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych. W tym roku każda szkoła zaprezentowała program artystyczny w kategorii muzyka.Wszyscy artyści otrzymali pamiątkowe statuetki oraz dyplomy. W ramach Przeglądu przygotowana została również wystawa prac plastycznych pod hasłem ,,Z życia szkoły,, .Prace uczniów można podziwiać w siedzibie Starostwa Powiatowego.

Anna Kowalewska

Przegląd teatrów amatorskich
Dodano:17.12.2012
5 grudnia 2012 w Giżycku odbył się IV Integracyjny Przegląd Artystyczny „Przygoda ze sztuką”. Zespół teatralny „CARPE DIEM” reprezentował naszą szkołę w konkurencji teatr prezentując sztukę „Kopciuszek”. Gra młodych aktorów udzieliła się widzom. Publiczność reagowała aplauzem i gromkim śmiechem. Przewodnicząca jury gratulowała młodym aktorom wspaniałego pomysłu i wielkiego zaangażowania podczas gry na scenie. Szczególne wyróżnienie za grę aktorską otrzymała Weronika Rutkowska. Uczniowie nagrodzeni zostali dyplomami oraz pamiątkowymi upominkami. Wrócili szczęśliwi i docenieni.

opiekunowie grupy Alina Kondzior i Tatiana Rządowska

Festyn Mikołajkowy w Giżycku
Dodano:12.12.2012
W czwartek 6 grudnia w Hali Sportowej w Giżycku odbył się XI Festyn Mikołajkowy. Pomysłodawcami imprezy byli nauczyciele i uczniowie Szkoły Policealnej im. Hanny Chrzanowskiej w Giżycku. Z naszego ośrodka z zaproszenia skorzystali uczniowie z klasy I-III A, Zespołów Edukacyjno- Terapeutycznych oraz Szkoły Przysposabiającej do Zawodu. Zabawa rozpoczęła się od występów artystycznych: były Jasełka, wierszyki i piosenki. A wszystko to dla Mikołaja, który każdemu dziecku podarował słodki upominek. Potem była chwila na zebranie sił przed dalszą zabawą. Nie zabrakło gier i konkursów z nagrodami. Były też tańce, dużo radości i uśmiechów na twarzy wszystkich uczestników festynu.

Anna Palmowska

Kompleks sportowo-rekreacyjny
Dodano:11.12.2012
Budowa kompleksu sportowo - rekreacyjnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Węgorzewie

Dnia 31 października 2012 r. Powiat Węgorzewski zawarł z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego umowę o dofinansowanie projektu nr ILPR.02.02.00-28-152/10-00 „Budowa kompleksu sportowo - rekreacyjnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Węgorzewie”. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa -Polska - Rosja 2007-2013. Na podstawie Umowy Partnerskiej zawartej dnia 24 września 2012 r. - regulującej zakres współpracy - rolę Lidera w projekcie pełni Powiat Węgorzewski, natomiast Partnerem jest Administracja Rejonu Ozierskiego (Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej). Okres realizacji projektu: 01.11.2012 r. – 31.08.2014 ( 22 miesiące ). Budżet projektu wynosi 593.727,31 €, w tym:
- dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej - 90% (tj. 534.354,58 € = 2.242.579,30 zł ),
- wkład własny wynosi 10%: 59 372,73 € (środki finansowe Powiatu Węgorzewskiego w tym - 1000 € ze strony Partnera rosyjskiego).

Celem projektu jest „Rozwój potencjału ludzkiego poprzez poprawę warunków społecznych i wyrównanie szans edukacyjnych mieszkańców Powiatu Węgorzewskiego i Rejonu Ozierskiego”.
Celami szczegółowymi są:
1. Poprawa warunków edukacji i prowadzenia zajęć sportowych oraz organizacja spotkań integracyjnych dzięki udoskonaleniu infrastruktury edukacyjnej poprzez budowę nowej sali gimnastycznej z placem do gier zespołowych, dwóch boisk do piłki nożnej, boiska do siatkówki, boiska do koszykówki i kortu tenisowego.
2. Wzmocnienie współpracy transgranicznej pomiędzy placówkami kształcenia poprzez zorganizowanie turnusu rehabilitacyjnego, dwóch edycji zawodów sportowych i warsztatów szkoleniowych dla kadry pedagogicznej, co zapewni szansę na współpracę pomiędzy ośrodkami kształcenia z Polski i Rosji, stworzy warunki do wymiany doświadczeń, poznania nowych metod pracy i terapii.
W chwili obecnej Beneficjent przygotowuje się do przeprowadzenia procedury przetargowej w celu wyłonienia wykonawcy robót budowlanych. Inwestycja będzie przeprowadzona w 2013 r.
Projekt zakłada organizację w 2014 r. na nowopowstałej bazie sportowo – rekreacyjnej szeregu imprez z udziałem Partnera rosyjskiego, tj.:
- warsztaty szkoleniowe dla pedagogów i terapeutów z Ośrodka w Uszakowie i Węgorzewie,
- turnusu rehabilitacyjno-terapeutycznego dla wychowanków Ośrodka w Uszakowie i Węgorzewie,
- dwóch edycji zawodów sportowo-rekreacyjnych (w Rosji i Polsce).
Dzięki realizacji projektu w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Węgorzewie powstaną nowe obiekty sportowe - sala gimnastyczna o wymiarach 12x24m wraz z zapleczem i wyposażeniem, 2 boiska sportowe (boisko wielofunkcyjne; boisko do piłki nożnej). Zostanie również zagospodarowany teren wokół nowopowstałej infrastruktury, tj.: place, ścieżki, trawniki, zieleń niska, plac zabaw.
Linki tematyczne:
1. EuropeAid: ec.europa.eu/europeaid
2. Programu: www.lt-pl-ru.eu
3. Delegatury UE w Rosji: eeas.europa.eu/delegations/russia

Dokument ten został przygotowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa- Polska-Rosja 2007-2013. Za treść tego dokumentu odpowiada całkowicie Powiat Węgorzewski i w żaden sposób nie może on być traktowany jako stanowisko UE lub Federacji Rosyjskiej.

Zebranie Klubu Rodzica
Dodano:11.12.2012

5 grudnia odbyło się w Ośrodku drugie spotkanie działającego od kilku miesięcy przy naszej placówce Klubu Rodzica. Tym razem, licznie przybyła grupa rodziców oraz nauczycieli spotkała się z p. Bernadetą Jabłońską – specjalistą terapii psychoseksualnej, socjoterapeutą i wykładowcą uniwersyteckim. Po wysłuchaniu wykładu na temat: „Seksualność dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych”, rodzice skorzystali z możliwości indywidualnych konsultacji ze specjalistą. Podczas spotkania nie zabrakło również okazji do zapoznania się z nowoczesnymi metodami pracy z dziećmi stosowanymi w Ośrodku oraz wymiany własnych doświadczeń między rodzicami. Wszyscy obecni podkreślali potrzebę organizowania tego typu działań w przyszłości. Na kolejne zebranie Klubu Rodzica, zaplanowane na luty przyszłego roku, zapraszamy nie tylko rodziców uczniów Ośrodka ale wszystkie zainteresowane osoby z Węgorzewa i okolic. Tematyka spotkania będzie dostosowana do potrzeb rodziców.

Administrator

Dyskoteka andrzejkowa w internacie
Dodano:10.12.2012
W środę, 28 listopada, w sali gimnastycznej odbyła się Dyskoteka Andrzejkowa. Wzięły w niej udział dzieci i młodzież z internatu oraz osoby dochodzące do szkoły. Były tańce, wróżby ze słodkimi nagrodami oraz pączki i napoje. Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie, o czym świadczy fakt, że aż pięć osób zostało wyróżnionych w konkursie na najlepszych tancerzy: Aneta Tumanowicz, Weronika Rutkowska, Mateusz Józefowicz, Łukasz Ciszewski i Krystian Wilamowski.

Opiekunowie grupy: Alina Kondzior i Tatiana Rządowska

Zajęcia w Muzeum Kultury Ludowej
Dodano:5.12.2012
Święta za pasem. Ten nastrój udzielił się również uczniom z klas I, II i III naszego Gimnazjum. 29 listopada w ramach zajęć artystycznych odbyła się lekcja w Muzeum Kultury Ludowej. Uczniowie mieli okazję samodzielnie pomalować bombki. Liczyła się dobra zabawa, inwencja twórcza oraz wiara we własne możliwości. Efekt? Pięknie wykonane bombki do powieszenia na choinkę lub jako prezent dla kogoś szczególnego. Zobaczcie sami!

Anna Palmowska

Śniadanie daje moc
Dodano:5.12.2012
O tym wiedzą już uczniowie klas I – III A oraz Zespołu Edukacyjno- Terapeutycznego Szkoły Podstawowej. 8 listopada br. odbyła się akcja zdrowego odżywiania „Śniadanie daje moc”. Od rana dzieci poznawały zasady zdrowego odżywiania. Uczniowie dowiedzieli się, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Lista 12 zasad zdrowego odżywiania zaczyna się od mycia rąk. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o małej słabości do … słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe. Na drugiej godzinie lekcyjnej uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali fantazyjne kanapki, jajeczno- serowe łódeczki oraz talerze pełne owoców. Mali kucharze wykazali się nie lada wyobraźnią i inwencją twórczą. Było bardzo smacznie i zdrowo. Ogólnopolska akcja edukacyjna „Śniadanie daje moc” skierowana jest do najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Jej organizatorem jest Partnerstwo dla Zdrowia, wyjątkowa koalicja, którą utworzyły: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytut Matki i Dziecka.

Anna Palmowska

Wycieczka do Gimnazjum im. Helwinga
Dodano:5.12.2012
29 listopada uczniowie z klasy I-III A oraz Zespołu Edukacyjno- Terapeutycznego Szkoły Podstawowej zostali zaproszeni na Andrzejki do Gimnazjum im. A.Helwinga w Węgorzewie przez Panią Wiolettę Balewicz oraz uczniów jej klasy IIe. Wspólnie spędzony czas był okazją do „czarów” w pracowni chemicznej, gdzie dzieci mogły wspólnie ze starszymi kolegami i koleżankami przeprowadzać doświadczenia: wybuch wulkanu, sztuczne ognie, podpalanie banknotów 10 i 100- złotowych (!), czarowanie kolorów w szklanych pojemnikach oraz wiele innych ciekawych zabaw. Były również wróżby andrzejkowe, pyszny poczęstunek oraz tańce. Uśmiech z twarzy naszych najmłodszych jeszcze długo nie schodził po powrocie do szkoły!

Anna Palmowska

Nowy numer NASZEGO EKSPRESU
Dodano:30.11.2012

Nowy numer "Naszego Ekspresu". Zapraszamy do lektury i udziału w konkursach.

Administrator

Święto Ośrodka
Dodano:20.11.2012
16 listopada odbyły się w naszej szkole uroczystości związane z sześćdziesiątą drugą rocznicą powstania Ośrodka Szkolno - Wychowawczego. Z tej okazji zaprosiliśmy w nasze skromne progi wielu znakomitych gości. Świętowanie rozpoczęło się od wspólnej mszy świętej. Następnie zgromadziliśmy się na apelu, podczas którego wręczone zostały „dyrektorskie nagrody” i rozstrzygnięto konkurs na ścieżkę ekologiczną w przyległym do naszej szkoły parku. Nie zabrakło oczywiście przemówień, życzeń i kwiatów od zgromadzonych na sali gości i rodziców. Ważnym punktem oficjalnej części uroczystości było ślubowanie klas pierwszych i odśpiewanie hymnu Ośrodka. Następnie nadszedł długo oczekiwany moment. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami przygotowali bowiem wspaniały występ artystyczny. Na początku wystąpiły nasze przedszkolaki z grupy „Krasnale” w montażu słowno-muzycznym. Uczniowie z podstawówki przypomnieli zaś twórczość naszej patronki Marii Konopnickiej. Nie zabrakło również fantastycznych popisów wokalnych, sprawnościowych i aktorskich. Wszyscy artyści, pomimo ogromnej tremy jaka im towarzyszyła, pokazali jak duży potencjał w nich drzemie i to, że potrafią się świetnie bawić. Naładowani pozytywnymi emocjami i dużą dawką dobrego humoru zakończyliśmy obchody naszego święta. Zdjęcia z uroczystości do obejrzenia w galerii.

Samorząd Szkolny

Dzień Niepodległości
Dodano:14.10.2012
W dniu 8 listopada 2012 odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającej się rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie przybliżyli historię i okoliczności odzyskania niepodległości.

Samorząd Szkolny

Dzień Edukacji Narodowej
Dodano:30.10.2012
15 października odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej bardzo miłej imprezy.

Administrator

Powiatowy Urząd Pracy w Węgorzewie
Dodano:29.10.2012
Co oferuje Powiatowy Urząd Pracy i gdzie szukać informacji na ten temat? Odpowiedź na to pytanie znają uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy, którzy dnia 23 października 2012 r. odwiedzili Centrum Aktywizacji Zawodowej przy ul.Gen.J. Bema 16 A w Węgorzewie. Cenne i niezbędne informacje na temat stażów, szkoleń, pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, klubu pracy czyli szkoleń z zakresu aktywnego poszukiwania pracy oraz prac interwencyjnych przekazali pracownicy PUP pani A. Szałko i pan W.Mickiewicz. Więcej informacji znajdziesz na www.pup-wegorzewo.pl

Administrator

Zakończenie II etapu projektu
Dodano:9.10.2012
Tu realizowany jest projekt Restauracja i Modernizacja

Zakończyła się realizacja drugiego etapu projektu „Restauracja i modernizacja posesji Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Węgorzewie”. Zgodnie planem, w roku 2012 wykonano prace związane z zagospodarowaniem terenów zielonych na posesji placówki. Kostką brukową utwardzono kilkaset metrów kwadratowych alejek i ścieżek komunikacyjnych. Wyremontowano ogrodzenia oraz oczyszczono i obsiano trawą tereny zielone w parku sąsiadującym z posesją SOSW. Dzięki wykonanej inwestycji jeszcze bardziej poprawiło się bezpieczeństwo oraz warunki komunikacyjne i estetyka Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Wychowankowie i kadra zyskali także nowe tereny rekreacyjne, stwarzające doskonałe warunki do wypoczynki i organizacji „zielonych zajęć”. Na rok 2013 zaplanowany jest ostatni etap projektu polegający na wykonaniu remontu ogrodzenia przy ulicy Zamkowej.
Całkowita wartość projektu wynosi 455 409,80 PLN
Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 318 786,86 PLN. 30-procentowy wkład własny zapewnia Powiat Węgorzewski. „Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy”
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013

Tu realizowany jest projekt Restauracja i Modernizacja
Spartakiada "Nie Ja. Nie Ty..."
Dodano:8.10.2012
Czwartego października nad Święcajtami w Kolonii Rybackiej w ramach projektu „Nie Ja. Nie Ty. Po prostu My.” odbył się IV Plener Malarski pod hasłem „Mazury – cudem natury”. Organizatorem tegorocznej edycji było Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Jesteś”, utworzone w sierpniu 2007 roku przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgorzewie. Środki na zakup materiałów plastycznych, napojów, owoców, kiełbasek oraz innych dodatków na ognisko zamykające plener przekazał Powiat Węgorzewski. Na bardzo staranie zagospodarowanej plaży z widokiem na malowniczą Wyspę Tartaczną w twórcze szranki stanęło 19 osób z następujących powiatowych placówek: Domu Pomocy Społecznej w Węgorzewie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie, Szpitala Psychiatrycznego w Węgorzewie oraz Powiatowego Domu Samopomocy w Węgorzewie. Jesienna aura na szczęście nie okazała się kapryśna. Po opadnięciu porannych mgieł zza chmur wyszło słońce i towarzyszyło zaaferowanym twórcom już do końca imprezy. Moc wrażeń estetycznych, motywów i barw sprzyjały plastycznej ekspresji. Słońce, fale i bujność mazurskiej przyrody zostały utrwalone przy pomocy farb akwarelowych, akrylowych, węgla i pasteli. Powstałe prace charakteryzuje duża wyobraźnia i pomysłowość, ciekawa kompozycja, perspektywa oraz kolorystyka. Efekty zmagań artystycznych będzie można obejrzeć na poplenerowej wystawie w siedzibie starostwa.

Administrator

Mazurskie safari
Dodano:1.10.2012
27 września 2012 r. 25 uczniów z różnych klas wraz z 5 nauczycielami wybrało się na wspaniałą wycieczkę. Naszym celem było safari we wsi Zatyki k/Gołdapii. Na skraju Puszczy Romnickiej w samym centrum Mazur Garbatych na ponad 300-hektarowym ogrodzonym obszarze mogliśmy na własne oczy zobaczyć wspaniałe zwierzęta. Ale – po kolei. W piękny, ciepły i słoneczny dzień, w świetnych humorach wyruszyliśmy na wycieczkę. Po przyjeździe na miejsce, u podnóża Tatarskiej Góry, nad małym jeziorem czekało już na nas rozpalone ognisko. Upiekliśmy kiełbaski i z niecierpliwością czekaliśmy na rozpoczęcie safari. Wreszcie przyjechały po nas dwa terenowe samochody i rozpoczęła się nasza przygoda. Przez dużą bramę wjechaliśmy na teren safari i naszym oczom ukazał się wspaniały prawie baśniowy widok – piękna dolina z taflami wody, bagnistymi uroczyskami, lasami i łąkami. Nasze terenowe samochody niemal pionowo wjeżdżały a potem staczały się z góry i z impetem nurkowały w wysokich trawach. Wywoływało to w nas wszystkich niemały dreszczyk emocji, bo mieliśmy wrażenie, że samochody się poprzewracają. Po łąkach biegały stada jeleni europejskich i mandżurskich. W małych leśnych zakątkach oglądaliśmy spłoszone stada jeleni marali, danieli i muflonów. Do naszych samochodów podchodziły Tarpany, koniki Przewalskiego oraz szkockie krowy hailandy i herefondy. Karmiliśmy jabłkami dziki i świniodziki. Oglądaliśmy również ogromnego jaka, lamy, alpaki, zebry, strusie, małe kucyki i różne ptaki. Co chwilę było słychać okrzyki zachwytu. Po prawie półtoragodzinnej jeździe zakończyliśmy zwiedzanie i z żalem opuszczaliśmy to magiczne miejsce. Mamy jednak nadzieję, że tam jeszcze wrócimy.

Beata Czarnecka

Ognisko w Kolonii Rybackiej
Dodano:25.09.2012
19 września uczniowie klas I-III A, I-VI B Szkoły Podstawowej oraz klasy I-III A Gimnazjum wraz z nauczycielami udali się do Koloni Rybackiej, żeby jak co roku, przywitać nowy rok szkolny, wspólnym ogniskiem. Pogoda i humory dopisały. Wszyscy bawili się świetnie. Zobaczcie sami. Dziękujemy panu Marianowi Błaszko za pomoc w przygotowaniu ogniska.

Anna Kołowerzo

Sprzątanie Świata 2012
Dodano:24.09.2012
„Kocham, lubię , szanuję…nie śmiecę”
To hasło tegorocznej akcji „Sprzątania Świata”, która odbyła się w piątek 21 września 2012. Do akcji po raz kolejny włączyli się uczniowie, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy administracji i obsługi Naszego Ośrodka. Uporządkowaliśmy rozległy teren Ośrodka, przy tej okazji niektórzy po raz pierwszy byli w „nowym” parku.
Niech hasło szanuję - nie śmiecę towarzyszy nam przez cały rok.

Danuta Bobińska

II Węgorzewska Olimpiada ...
Dodano:24.09.2012

18.09.2012 r. Stadion Miejski w Węgorzewie gościł uczestników II Węgorzewskiej Olimpiady Lekkoatletycznej Osób Niepełnosprawnych. Ponad 100 zawodników konkurowało w biegu na 100 m, biegu na 400 m, rzucie piłeczki palantowej, sztafecie 4x100 m, przeciąganiu liny, rzucie piłki lekarskiej, skoku w dal z miejsca. W zawodach uczestniczyli podopieczni Domu Pomocy Społecznej, Powiatowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowych oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Po zakończonej rywalizacji zawodnicy otrzymali medale oraz dyplomy a wyżej wymienione placówki pamiątkowe puchary.

Joanna Wunderlich

Rozpoczęcie roku szkolnego
Dodano:10.09.2012

W poniedziałek, 3 września, rozpoczął się rok szkolny 2012-2013. Zdjęcia z tej uroczystości do obejrzenia w Galerii.
Zapraszamy!

Administrator


Aktualności - rok szkolny 2011/2012

Aktualności - rok szkolny 2010/2011

Aktualności - rok szkolny 2009/2010

Aktualności - rok szkolny 2008/2009

Aktualności - rok szkolny 2007/2008

Aktualności - rok szkolny 2006/2007

Powrót do strony startowej