Aktualności - rok szkolny 2014/2015

Wycieczka do Warszawy
Dodano:22.06.2015

"Jak przygoda to tylko w Warszawie"
19 i 20 czerwca nasi uczniowie wraz z opiekunami odbyli bardzo atrakcyjną wycieczkę do Warszawy. Udział w wycieczce był nagrodą za bardzo dobrą naukę i zachowanie.
Grupa liczyła 30 osób (26 uczniów i 4 nauczycieli). W stolicy wycieczkowicze odwidzili m.in.
Stadion Narodowy, Prehistoryczne Oceanarium 3D, gdzie między innymi uczestniczyli w projekcji filmowej w technologii 5D przedstawiającej atak prehistorycznego rekina - megalodona. Kolejnymi punktami programu wycieczki były: Park w Łazienkach, obiad w restauracji "Rozdroże", Stare Miasto, Zamek Królewski, pomnik warszawskiej Syrenki, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Kultury i Nauki, warszawskie ZOO, restauracja MC Donald w Galerii Wileńskiej. Nawiększą atrakcją okazał się spektakl w teatrze Roma pt. MAMMA MIA. Przepiękna scenografia, kostiumy, świetna obsada – to wszystko sprawiło, że wszyscy bawili się znakomicie a w finałowej scenie odśpiewali razem z aktorami słynne „Waterloo”.
W autokarze w drodze powrotnej uczniowie śpiewali piosenki ze śpiewników szkolnych przygotowanych w ramach projektu gimnazjalnego. Wycieczka odbyła się dzięki wsparciu finansowym bądź rzeczowym: Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Jesteś” w Węgorzewie, Bankowi Spółdzielczemu w Węgorzewie, PSS „Społem” w Węgorzewie, hurtowni spożywczej „MaDar” w Węgorzewie oraz Pani Wiolety Olbryś.

Administrator

Turniej w bocce w Łupkach
Dodano:22.06.2015
16 czerwca sześcioosobowa reprezentacja Klubu „Tęcza” po raz pierwszy wzięła udział w Regionalnym Turnieju OS w Bocce w Łupkach. W zawodach wystartowało 45 zawodników z 7 klubów Olimpiad Specjalnych z Olsztyna, Kruz, Iławy, Elbląga, Żardenik, Łupek i Węgorzewa. Rozegrano konkurencje jednoosobowe, debel oraz drużynowe czteroosobowe. Naszych debiutantów trema nie zżarła i zanotowali wspaniałe wyniki:
GRA POJEDYŃCZA
Julita Kasińska – I miejsce
Paulina Lipska – I miejsce
Adam Iwiczuk - II miejsce
Cezary Damszel - II miejsce
Damian Liśniański – I miejsce
Michał Miszkiel – II miejsce
DEBEL
Cezary Damszel, Damian Liśniński – I miejsce
Julita Kasińska, Michał Miszkiel – V miejsce
Wszyscy nasi zawodnicy pokazali wielki hart ducha w rywalizacji ze swoimi bardziej doświadczonymi kolegami. Zawody zatem okazały się bardzo udane- 4 złote medale dla naszych reprezentantów potwierdziły że uczyć się i grać w bocce warto !!!

Joanna Perłowska, SOSW

Wycieczka do Wilkas
Dodano:3.06.2015

Wycieczka do kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Wilkasach w ramach programu „Nie Ja, nie Ty, po prostu My”
Woda zdrowia doda
10 czerwca, w ramach programu „Nie Ja, nie Ty, po prostu My”, odbyła się wycieczka do kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Wilkasach, w której wzięło udział 40 podopiecznych i 7 opiekunów z węgorzewskich placówek edukacyjnych i opiekuńczych: Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Domu Pomocy Społecznej oraz Powiatowego Domu Samopomocy. Na uczestników wyjazdu czekało mnóstwo atrakcji. Jedni relaksowali się podczas wodnych masaży w jacuzzi, inni zaopatrzeni w deski, dzielnie i wytrwale uczyli się pływać, jeszcze inni poddali się nurtom sztucznej rzeki, a co odważniejsi szukali mocnych wrażeń na 30-metrowej zjeżdżalni. Po kąpieli wodnej przyszedł czas na naukę wspinaczki. Pod czujnym okiem instruktora i opiekunów grup chętni próbowali swoich sił na 9 - metrowej ściance wspinaczkowej wykazując się dużą odwagą i umiejętnościami. Wszyscy poznali obsługę sprzętu wspinaczkowego i podstawowe techniki wspinania. Dodatkową atrakcją tego dnia był rozegrany turniej w kręgle. Niektórzy z uczestników wycieczki pierwszy raz mogli sprawdzić się w tej dyscyplinie sportowej i trzeba przyznać, iż świetnie sobie poradzili. Po ponad 3 godzinnej świetnej zabawie na terenie kompleksu sportowo - rekreacyjnego, uczestnicy wycieczki w drodze powrotnej zatrzymali się na plaży w Kolonii Rybackiej, gdzie odbyło się wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Wszyscy bawili się świetnie i szybko zrodził się pomysł, aby powtórzyć taki wyjazd. Realizatorem programu było Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Jesteś” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Węgorzewie. Projekt jest dofinansowany przez Powiat Węgorzewski.

Joanna Perłowska, SOSW

Wycieczka rowerowa
Dodano:3.06.2015
27 maja 2015 grupa III chłopców i kilka dziewcząt z grupy I z internatu, wzięło udział w wycieczce rowerowej na Zwierzyniecki Róg. Nad jeziorem- pomimo wietrznej pogody- młodzieży udało się rozpalić ognisko i upiec przywiezione ze sobą kiełbaski. Młodzież zmęczona ale bardzo zadowolona wróciła do internatu w godzinach wieczornych.

Wanda Miklusz, Iwona Naruszko- opiekunowie wycieczki

Klub Smakoszy Książek
Dodano:2.06.2015
We wtorkowy poranek 26 maja, po raz drugi w bibliotece spotkał się zawiązany w marcu Klubu Smakoszy Książek, którego celem jest czytanie przez nauczycieli i uczniów ze starszych klas najpiękniejszych wierszy dla dzieci, a jedynym kryterium ich wyboru jest gust lektora.
Spotkanie otworzył Pani Dyrektor Andrzej Raczkowski zabawnym wierszem Jana K. Siwka zatytułowanym „Aniołek grzeczniołek”. Czytaliśmy utwory Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Ewy Szelburg-Zarembiny, Ludwika Jerzego Kerna, Jerzego Ficowskiego,Wiery Badalskiej i kilku poetów młoszego pokolenia. Były wśród nich poetyckie sposrzeżenia na temat Dnia Mamy, uprzejmości i grzecznego zachowania, dziecięcych marzeń, wierszyki o kotkach, o ptakach ... i po raz kolejny nie wystarczyło nam czasu na przeczytanie większości wyszukanych utworów.
Każdy z zaprezentowanych wierszy zostały przeczynany z dużym zaangażowaniem, ale niezatarte i wręcz oszałamiające wrażenie na zebranych zrobiła mistrzowskia interpretacja "Ptasiego Radia" Juliana Tuwima w wykonaniu Pani Kasi Pachałko. Chyba będziemy zmuszeni też zmienić formułę Klubu i od tej pory lektorem będzie mógł zostać każdy kto zechce podzielić się z innymi wierszem bez względu na wiek, bo skoro Pawłowi Werkowskiemu tak świetnie udało się zinterpretować „Okulary” Juliana Tuwima to musimy dać szansę każdemu chętnemu.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali zakładki z wierszem Jerzego Skokowskiego „Książka – mój przyjaciel", a kilku (z największym poczuciem głodu i niedostu czytelniczego) wypożyczyło książki do domu.

Małgorzata Piskorz

Nowy numer NASZEGO EKSPRESU
Dodano:2.06.2015

Nowy numer "Naszego Ekspresu". Zapraszamy do lektury i udziału w konkursach.

Administrator

Dzień Otwarty
Dodano:2.06.2015
1 czerwca odbył się w naszym Ośrodku kolejny Dzień Otwarty. Wspaniała pogoda i ciekawe atrakcje sprawiły, że nasi uczniowie jak i goście bawili się znakomicie. Zdjęcia z tej wspaniałej imprezy już w naszej Galerii.

Administrator

Turniej badmintona w Olecku
Dodano:29.05.2015
W dniu 25 maja 2015 r. reprezentacja naszego Ośrodka wzięła udział w III Integracyjnym Turnieju Badmintona w Olecku. W imprezie wzięło udział ogółem 70 zawodników. Choć nie medale były w tej imprezie najważniejsze, nasi uczniowie spisali się wspaniale zdobywając w swoich kategoriach wiekowych ogólnie 4 miejsca na podium. Karolina Rutkowska i Weronika Rutkowska uplasowały się na miejscach IV-VI. Łukasz Pietrewicz zajął 3 miejsce, Karolina Śliwa i Jarek Damszel 2 miejsce a Maciek Zieliński okazał się najlepszym zawodnikiem w swojej kategorii. Rozegrano również turniej opiekunów, w którym wspaniale spisała się nasza pani Joanna Perłowska zajmując 3 miejsce. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów nie tylko sportowych.

Administrator

Konkurs "Smaki 2015"
Dodano:29.05.2015
Konkurs odbył się 19 maja w Olecku, udział w konkursie wzięło 16 uczniów ze Szkół Przysposabiających do Pracy i z Zasadniczych Szkół Zawodowych o kierunku kształcenia kucharz z: Olecka, Suwałk, Ełku,Gołdapi, Giżycka i Węgorzewa.
Tematem przewodnim tegorocznego konkursu kulinarnego – Smaki-2015, były kanapki w różnym „wydaniu”. Nasz Ośrodek reprezentowali Edyta Wowak uczennica kl. II ZSZ zdobywając wyróżnienie w kategorii Szkół Zawodowych oraz Kazimierz Gil uczeń SpdP, który w kategorii Szkół Przysposabiających zdobył miejsce II. Nikt z konkursu nie wyszedł bez dyplomu i nagród rzeczowych, ponieważ wszystkie kanapki były pyszne,wykwintne i jedyne w swoim rodzaju. Nasi uczniowie zaprezentowali „chlebowe serca z pastą ziołową” - Kazimierz Gil i „Kanapkową żaglówkę" Edyta Wowak.
Ponadto celem głównym konkursu było, jest i będzie pokazanie kreatywności i zawodowego przygotowania uczniów niepełnosprawnych oraz ich sprawdzania się w sytuacjach nieprzewidywalnych odnośnie doboru produktów, organizacji pracy oraz współpracy, integracji, popularyzacji kultury i tradycji kuchni polskiej

Małgorzata Fedusio

Mistrzostwa w tenisie stołowym
Dodano:25.05.2015
W dniu 19.05.2015r odbyły się VII Mistrzostwa Ośrodka w Tenisie Stołowym. W turnieju wzięło udział 18 zawodników. Rywalizowali Oni w 3 kategoriach: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum z podziałem na chłopców i dziewczęta oraz open również z takim podziałem. Wyniki:
Szkoła Podstawowa:
1. miejsce – Jarosław Damszel
2. miejsce – Łukasz Pietrewicz
3 miejsce – Marcin Czubiński
Gimn. i ZSZ - dziewczęta (Open):
1. miejsce – Małgorzata Ziembal
2. miejsce – Karolina Rutkowska
3. miejsce – Karolina Śliwa
Gimn. ZSZ - chłopcy:
1. miejsce – Maciej Zieliński
2. miejsce – Mateusz Pszczoła
3. miejsce – Damian Liśniański
Chłopcy - Open:
1. miejsce – Maciej Zieliński
2. miejsce – Mateusz Pszczoła
3. miejsce – Damian Liśniański
Sponsorem pucharów, medali oraz dyplomów turnieju był Ireneusz Kubiszyn. Dziękuję wszystkim za pomoc w przeprowadzeniu turnieju, a zawodnikom gratuluję osiągniętych wyników i wspaniałej rywalizacji. Zapraszam za rok.

Ireneusz Kubiszyn

Festyn sportowy
Dodano:25.05.2015
W czwartek 21.05 na Stadionie Miejskim odbył się V Festyn Sportowo-Rekreacyjny Osób Niepełno- sprawnych. W imprezie wzięło udział około 150 uczestników z czterech placówek: Domu Pomocy Społecznej, Powiatowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Każdy z zawodników mógł startować i wykazać się motorycznie w dowolnej konkurencji. Były zadania szybkościowe, zwinnościowe, koordynacyjne oraz siłowe jak: podnoszenie ciężarka na czas, rzut piłki do celu, strzały do bramki, zbieranie piłek tenisowych, przeciąganie liny. Na zakończenie festynu wszyscy bez wyjątku za udział i podjętą walkę zostali wyróżnieni medalami. Impreza przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze a sportowe zmagania zwieńczyło wspólne grillowanie.

Ze sportowym pozdrowieniem Joanna Perłowska

Szkolenie - tablica multim.
Dodano:19.05.2015
W piątek 15 maja odbyło się szkolenie dla nauczycieli "Wykorzystanie tablicy multimedialnej w edukacji". W zakładce Warsztat pracy zamieszczamy materiały ze szkolenia.

Administrator

Przegląd teatralny w Lidzbarku Warm.
Dodano:19.05.2015
5 maja 2015 w Lidzbarku Warmińskim odbył się Przegląd teatralno - kabaretowy. Zespół „Zygzak” reprezentował naszą szkołę prezentując układ taneczny „Black and white”. Taniec młodych artystów bardzo podobał się widzom. Publiczność reagowała aplauzem i gromkim śmiechem. Weronika Rutkowska zaprezentowała taniec "Dama z wachlarzem". Młodzież wróciła do Ośrodka szczęśliwa i doceniona.

Iwona Naruszko, Agnieszka Pissarek

Biegi przełajowe w Elblągu
Dodano:18.05.2015
13 maja w Elblągu odbył się jubileuszowy X Regionalny Mityng w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych. Na głównej polanie w Bażantarni w sportowe szranki stanęło ponad 100 zawodników z 10 ekip zrzeszonych w ruchu Olimpiad Specjalnych Polska z województwa warmińsko-mazurskiego. W Parku Miejskim zebrali się uczniowie ze specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych z Elbląga, Iławy, Bartoszyc, Szymanowa, Żardenik, Kruz, Działdowa, Łupek oraz Węgorzewa. Nasza 6 osobowa grupa lekkoatletów z Klubu „Tęcza” odniosła wspaniałe wyniki:
Jacek Smurlik- brązowy medal na 400 m
Adam Iwiczuk – brązowy medal na 800 m
Julita Ksińska- srebrny medal na 800 m
Michał Mieszkiel- srebrny medal na 800 m
Kazimierz Gil- brązowy medal na 800 m
Maciej Zieliński- srebrny medal na 1600 m.
Cała nasza reprezentacja zasłużyła na słowa uznania za postawę, ogromną determinację i piękną sportową walkę.

Ze sportowym pozdrowieniem Joanna Perłowska

Dzień Ziemi
Dodano:4.05.2015
29 kwietnia 2015 uczniowie naszej Szkoły jak co roku uczcili DZIEŃ ZIEMI, który w tym roku odbywał się pod hasłem "ILE RACJI W SEGREGACJI". Dzień ten rozpoczął się apelem na którym Pani dyrektor przypomniała znaczeniu segregacji śmieci. Poszczególnym klasom przydzielono obszary do sprzątania. Pod opieką nauczycieli uczniowie wyposażeni w sprzęt, rękawice i worki na śmieci wyruszyli do pracy. Uczniowie dokonywali segregacji śmieci wrzucając je do różnych worków. W akcję sprzątania włączyli się starsi i najmłodsi. Pogoda dopisała i sprzątanie zakończyło się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku. W ten sposób wyraziliśmy swój udział i zaangażowanie w tegorocznym Dniu Ziemi.

Alina Kondzior

Warsztaty dla rodziców
Dodano:4.05.2015
W czwartek 23 kwietnia odbyło szkolenie warsztatowe dla rodziców „Rodzice partnerami w procesie edukacyjnym i wychowawczym”. Zajęcia prowadziła pani M. Burba – metodyk szkoleniowy z ODN w Olsztynie. W spotkaniu wzięło udział 20 osób. Tematyka spotkania dotyczyła zasad prawidłowego odżywiania i jego wpływu na funkcjonowanie organizmu, preferowanych form spędzania wolnego czasu oraz zagrożeń ze strony różnych uzależnień i nawyków. Głównym celem spotkania oprócz integracji rodziców, w miłej atmosferze przy kawie ,było zdobycie jak najwięcej cennych informacji niezbędnych do wzajemnej współpracy ze szkołą w ramach współuczestnictwa w harmonijnym i wszechstronnym rozwoju swoich dzieci. Wszyscy uczestnicy zebrania podziękowali za możliwość spotkania się i uczestnictwo w warsztatach oraz zadekralowali się na następne takie spotkanie

Administrator

Szkolny konkurs kulinarny
Dodano:4.05.2015
23 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs kulinarny „Czym chata bogata” o tytuł mistrza szkolnej patelni w bezmięsnej potrawie prosto z patalni. W konkursie wzięło udział 8 uczniów z Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie wybranej potrawy. Mieli na to 90 minut.
Mistrzami szkolnej patelni zostały uczennice klasy II ZSZ Edyta Wowak i Małgorzata Ziembal. Miejsce II zajęli Katarzyna Tyska i Mateusz Józefowicz, miejsce III Kazimierz Gil i Ania Denys ze SPdP i miejsce IV Katarzyna Podbereżna i Paweł Charaman. Zwycięzcy konkursu ze Szkoły Zawodowej i ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy 19 maja wezmą udział w XI regionalnym konkursie kulinarnym „Smaki 2015” w Olecku. Wszystkie przepisy i porady kulinarne na zdrowe i smaczne potrawy bezmięsne prosto z patelni można nabyć bezpłatnie u uczestników konkursu.
Konkurs dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Węgorzewie.

Administrator

Ruch Rzeźbi Umysł, Serce, Ciało
Dodano:22.04.2015

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy popularyzuje aktywność ruchową.
„Ruch Rzeźbi Umysł, Serce, Ciało” po raz piąty.

15 kwietnia odbyła się V edycja Wojewódzkiego Konkursu „Ruch rzeźbi umysł, serce, ciało”. Organizatorem konkursu był Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgorzewie oraz działające przy placówce Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Jesteś”. Do udziału w konkursie zgłosiło się blisko 150 uczestników z ośmiu placówek edukacyjno-wychowawczych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego:
- Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku
- Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego w Kruzach
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żardenikach
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Giżycku
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ełku
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lidzbarku Warmińskim
- Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Gołdapi.
Celem konkursu było propagowanie aktywnego uczestnictwa młodych ludzi w życiu sportowym i kulturalnym oraz popularyzacja sportu. Impreza zapewniła również uczniom okazję uczestnictwa we współzawodnictwie. Młodzież miała możliwość zaprezentować swoje umiejętności na gościnnej scenie Węgorzewskiego Centrum Kultury w trzech kategoriach: teatr, sport oraz taniec. Zmagania wykonawców oceniało niezależne jury w składzie:
- Władysław Żerucha – Specjalista ds. sportu
- Aneta Stankiewicz – Specjalista ds. teatru
- Marta Sauter - Specjalista ds. tańca
- Wanda Miklusz - Przedstawiciel gospodarza konkursu
Jurorzy wyłonili zwycięzców w poszczególnych kategoriach i przyznali dwa tytuły „Osobowości scenicznej” spośród uczestników konkursu. Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy. Po prezentacjach, na każdego uczestnika konkursu czekał słodki poczęstunek. Oczekiwanie na wyniki umiliły wszystkim występy zespołu Dajtam oraz przedstawicielki zespołu Amir. Piękny układ w autorskiej choreografii zatańczyła Patrycja Kapińska z Zespołu Szkół Zawodowych w Węgorzewie. Na koniec przerwy dużą dawkę zabaw ruchowych zapewniła dzieciom Izabela Jachimiak z SOSW w Węgorzewie. Emocje, jakie towarzyszyły zarówno uczestnikom, jak i widzom, momentami sięgały zenitu. Młodzież bardzo żywiołowo reagowała na występy kolegów i koleżanek, dając tym samym potwierdzenie celowości organizowania w kolejnych latach następnych edycji konkursu.
Koordynator konkursu Joanna Perłowska, SOSW w Węgorzewie
Wyniki konkursu
Kategoria teatr
I miejsce - SOSW Lidzbark Warmiński - "Podróże małego Kolumba"
II miejsce- PSKOEW Kruzy - "Hula Bula szuka żony"
III miejsce – ZPSW Gołdap - "Pranie"
Wyróżnienie – CES przy ŚDS - "Kaczka Dziwaczka"
Wyróżnienie – SOSW Węgorzewo – "Ciężki los królewny"
Kategoria sport
I miejsce – PSKOEW Kruzy - "Piramida"
II miejsce - SOSW Węgorzewo - "Małe piramidy gimnastyczne"
III miejsce – SOSW Węgorzewo - "Piramidy gimnastyczne"
Wyróżnienie – SOSW Ełk - "Volare"
Wyróżnienie - SOSW Żardeniki - "Gimnastyka dla każdego"
Wyróżnienie - ZPSW Gołdap - "Biało-Czerwoni"
Kategoria taniec
I miejsce – SOSW Węgorzewo - "Black and White"
II miejsce – SOSW Węgorzewo - "Dama z wachlarzem"
III miejsce - SOSW Giżycko - "Taniec czekolada"
Wyróżnienie - ZPSW Gołdap - "Młodzi i szybcy"
Wyróżnienie - SOSW Ełk - "Mamma Mia"
Wyróżnienie - SOSW Giżycko - "Barbie i Ken"
Osobowości sceniczne:
Paweł Pawlukiewicz z Lidzbarka Warmińskiego
Weronika Rutkowska z Węgorzewa

Organizatorzy

Klub Smakoszy Książek
Dodano:11.04.2015
We wtorek 31 marca w bibliotece szkolnej odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Smakoszy Książek. Pomysł Pani Ani Kowalewskiej bardzo przypadł do gustu nauczycielom uczniów klas młodszych i polonistkom. Pani Agnieszka Klimaszewska wykonała pomysłowe logo, a chłopcy ze szkoły zawodowej pomogli urządzić bibliotekę, w której spotkali się uczniowie ze szkoły podstawowej ze swoimi opiekunami.
Klub Smakoszy Książek pomyślany został jako cykliczne spotkania najmłodszych uczniów Ośrodka, podczas których nauczyciele i uczniowie z gimnazjum będą czytali młodszym kolegom najpiękniejsze książki dla dzieci. W myśl haseł kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, postanowiliśmy propagować czytanie jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania rozwoju oraz budowania zasobów wewnętrznych każdego człowieka.
Posiedzenie Klubu objęło wiersze najwybitniejszych polskich poetów dziecięcych, którymi zachwycają się kolejne pokolenia miłośników książek: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Danuty Wawiłow. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Alina Wilczyńska własną interpretacją „Entliczka Pentliczka” Jana Brzechwy. Przeczytaliśmy też takie słynne wierszyki jak „Kaczka-dziwaczka”, „Samochwała”, „Kłamczucha”, „Skarżypyta”, „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski”, „O Rupakach” czy „Zapach czekolady”. Wspólne czytanie spodobało się i lektorom, i słuchaczom, bo czytanie dla przyjemności to wielka frajda!
Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali zakładki do książek, zaprojektowane specjalnie dla członków utworzonego właśnie Klubu Smakoszy Książek.

Małgorzata Piskorz

Konkurs teatralny w Kętrzynie"
Dodano:2.04.2015
Dnia 27. III. 2015 r. uczennice: Weronika Rutkowska i Małgorzata Ziębal z grupy teatralnej SOSW w Węgorzewie „Carpe diem” wzięły udział w „VI Integracyjnym Przeglądzie Teatrów Amatorskich – W krainie baśni, mitów i legend…” Organizatorem przeglądu był Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy im. Św. Jana Pawła II w Kętrzynie. Uczennice zaprezentowały kabaret pt: „Mariolka”. Pokazały bardzo wysoki poziom, wystąpiły jak prawdziwe aktorki. Ich występ wzbudził wśród widowni ogromny aplauz, zostały nagrodzone wyróżnieniem. Na zakończenie wspólnie z innymi uczestnikami konkursu zatańczyliśmy nowoczesny taniec pt: „Czekolada”.

B. Malanda

Konkurs "Zwierzęta wokół nas"
Dodano:1.04.2015
W lutym tego roku przeprowadzono w naszym Ośrodku konkurs plastyczny pt: „Zwierzęta wokół nas”. Dzięki wsparciu finansowemu na zakup nagród rzeczowych Starostwa Powiatowego w Węgorzewie, nasi uczniowie wykonali prace konkursowe zgodnie z założeniami regulaminu. Temat konkursu okazał się wyjątkowo wdzięczny i ciekawy bowiem do komisji konkursowej wpłynęło aż 52 prace. 28 lutego jury w składzie: A. Raczkowski; A. Wilczyńska; G. Piskorz dokonało oceny i wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach:
I kategoria – szkoła podstawowa.
1. Magda Krupińska KL. III
2. Piotr Liśniański KL. III
3. Łukasz Pietrewicz KL. IV
Wyróżnienie – Marcin Wasiak KL. IV
II kategoria – gimnazjum i zasadnicza szkoła zawodowa.
1. Paulina Tyska KL. IIB G.
2. Krystyna Płoska KL. IIA ZSZ
3. Mateusz Szymański KL. IIIC G.
Wyróżnienie – Damian Liśniański KL. IB G.
III kategoria – zespoły edukacyjno-terapeutyczne.
1. Radek Piskorz KL. IV SP ZET
2. Łukasz Filipek - oddział przedszkolny
3. Julita Kasińska KL. III G. ZET
Wyróżnienie – Karol Zajnowski KL. II SPDP
Organizatorzy dziękują wszystkim za udział.

B. Malanda; A. Kondzior

Dzień Bez Przemocy
Dodano:26.03.2015
20.03.2015r. w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Węgorzewie, przywitaliśmy wiosnę. W tym roku szkolnym zabawa przebiegała pod hasłem ,,Rodzina drogowskazem życia”. Tradycją stało się, że tego dnia obchodzimy również ,,Dzień bez przemocy”, a uczniowie i nauczyciele ubrani są na niebiesko. W tym dniu zaplanowaliśmy wiele atrakcji, pogoda była prawdziwie wiosenna, a dodatkowo mogliśmy obejrzeć zaćmienie słońca. Zaczęliśmy od ogłoszenia plebiscytu na ,,Uczennicę i Ucznia na medal”. Uczniowie i nauczyciele mogli oddać głos na swojego faworyta. Na koniec dnia, po zliczeniu głosów okazało się, że ,,Uczennicą na medal” została Magdalena Krupicka z klasy III A Szkoły Podstawowej, a ,,Uczniem na medal” – Michał Miszkiel, uczeń klasy IIIC Gimnazjum. W tym wyjątkowym dniu odwiedzili nas funkcjonariusze Policji, którzy przeprowadzili pogadankę na temat roli psa w ich codziennej pracy i zaprezentowali uczniom pokaz właściwego zachowania się wobec zwierząt. Uczniowie mogli zobaczyć elementy tresury psa oraz przyjrzeć się jak Reks wykonuje wydawane polecenia przez swojego opiekuna. Następnym punktem programu był pokaz ,,Marzann klasowych” podczas którego młodzież wykazała się dużą wyobraźnią i kreatywnością. Dużym zaangażowaniem wykazali się uczniowie i nauczyciele w konkursie kulinarnym ,, Wiosenne kanapki”. Efekt pracy drużyn cieszył nie tylko oko ale również podniebienie. Rozstrzygnięto konkursy plastyczne: ,,Zwierzęta wokół nas” oraz ,,Rodzina drogowskazem życia”. Na koniec dnia został rozegrany mecz piłki siatkowej uczniowie kontra nauczyciele. Oczywiście wygrali uczniowie. Wszystkie nagrody w konkursach zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Węgorzewie.

Samorząd Uczniowski SOSW

Dokumenty szkolne
Dodano:18.03.2015
W zakładce dokumenty zamieszczono dokumenty szkolne - procedury postępowania w różnych sytuacjach w szkole. Pliki w formacie pdf. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z treścią tych ważnych dokumentów.

Administrator

Noc sportowo-filmowa
Dodano:24.02.2015
20 lutego 2015r. w naszej szkole odbył się pierwszy wieczorno-nocny maraton filmowy pod hasłem ,,Film uczy i wychowuje’’ Tym razem nikogo nie czekały sprawdziany, kartkówki i odpytywanie. Tego wieczoru w sympatycznej i jakże niecodziennej atmosferze grupa młodzieży spotkała się, by wspólnie spędzić czas, zadbać o swoją kondycję fizyczną i obejrzeć wybrane przez uczniów i nauczycieli filmy. Projekcja odbyła się w hali sportowej, gdzie na materacach otuleni w koce i śpiwory uczniowie przez całą noc śledzili losy filmowych bohaterów. Spotkanie zakończyło się o godzinie 8.00 rano następnego dnia. Młodzież zmęczona i śpiąca, ale bardzo zadowolona opuszczała mury szkoły z nadzieją, że nie jest to ostatnia noc filmowa zorganizowana dla uczniów naszego Ośrodka.

Samorząd szkolny

Bal karnawałowy
Dodano:16.02.2015
12 lutego odbył się bal karnawałowo-walentynkowy, na który przybyli m.in. Czerwony Kapturek, Indianin, Zorro, karateka, czarownice, kościotrupy, szeryf, panna młoda, czarodziej, klaun, Hinduski, Pippi, Napoleon, Damy dworu, chłopcy przebrani za dziewczynki. Tańce przeplatane były licznymi konkursami. Rozdano również karty walentynkowe zgromadzone w ramach Poczty Walentynkowej . Ponieważ zabawa odbyła się w Tłusty Czwartek nie zabrakło i pączków. Już dziś zapraszamy na kolejny bal, który dobędzie się za rok...

Samorząd internatu

Ferie zimowe 2015
Dodano:12.02.2015
W pierwszym tygodniu ferii od 26-30 stycznia 2015 r. w naszym Ośrodku zorganizowane zostało półzimowisko. Zajęcia odbywały się w godzinach 8.00 – 15.30. Pod opieką nauczycieli z Ośrodka uczestnicy mogli wziąć udział w grach i zabawach sportowych, zajęciach plastycznych, zajęciach gastronomicznych oraz różnych ciekawych grach towarzyskich. A, że dopisała zimowa aura więc mogliśmy bawiliśmy się także na świeżym powietrzu zjeżdżając na sankach, tocząc śniegowe bitwy itp.

Beata Czarnecka

Mecz siatkówki uczniowie-nauczyciele
Dodano:26.01.2015
W ostatni piątek przed zimowymi feriami odbyło się w naszej szkole bardzo ciekawe wydarzenie sportowe. W nowej hali reprezentacja uczniów zmierzyła się z nauczycielami w meczu siatkówki. Były emocje, był sportowy doping, była dobra zabawa a wszyscy zawodnicy walczyli z pełnym poświęceniem. Co prawda nie wynik tego meczu był najważniejszy ale trzeba przyznać że uczniowie rozegrali bardzo dobre spotkanie i wygrali 3:1 w setach. Nauczycielom pozostaje wytrwale trenować i wierzyć, że w następnym spotkaniu pokonają w końcu ekipę uczniowską.

Administrator

SZTAFETA ORTOGRARICZNA
Dodano:26.01.2015
Już po raz szósty odbyła się w naszej szkole ,,Sztafeta ortograficzna''.Do zmagań z ortografią przystąpiły 3 drużyny.Klasa I-IIB gimnazjum reprezentowali :Karolina Śliwa, Weronika Rutkowska i Maciej Zieliński, kl.IIIc wystawiła do sztafety Michała Miszkiela, Karolinę Rutkowską i Łukasza Ciszewskiego natomiast ZSZ reprezentowali: Małgorzata Ziembal, Dawid Hawryluk i Mateusz Józefowicz. Wyniki:
I miejsce : ZSZ ,
II miejsce- kl.I-IIB gimnazjum
III miejsce- kl.IIIc gimnazjum.
Wszystkim uczniom gratulujemy !!!!

Administrator

WOŚP 2015
Dodano:21.01.2015
W niedzielę 11 stycznia po raz 23 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy „pod dyrekcją” Jerzego Owsiaka. Oczywiście my też wzieliśmy udział w tej akcji. Ekipa w składzie: Edyta Wowak, Aleksandra Liśniańska, Kasia Tyska, Maciej Trawiński, Damian Liśniański stawiła się o godzinie 9 rano w Węgorzewskim Centrum Kultury i rozpoczęła kwestę na ulicach naszego miasta. Pomimo niesprzyjającej aury udało nam się zebrać prawie 3 tys. zł. Pieniądze z tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone na pmoc najmłodszym oraz na godną opiekę dla seniorów. Dziękujmy wszystkim darczyńcom za gorące serca. Do zobaczenia za rok.
SIE MA!

Administrator

Konkurs z historii i wos
Dodano:20.01.2015
W dniu 15 stycznia 2015 r. został przeprowadzony szkolny konkurs dla uczniów gimnazjum. Do konkursu przystąpiło 7 uczniów. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu, który dotyczył analizy różnych tekstów źródłowych.
I miejsce – Michał Miszkiel – kl. III
II miejsce – Maciej Zieliński – II
III miejsce – Łukasz Ciszewski – kl. III
Gratulujemy!

Administrator

Góra Grosza
Dodano:9.01.2015
Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza", organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Była to już 15 - jubileuszowa akcja. Po podliczeniu zebranych monet okazało się, że zebraliśmy 127 zł i 79 groszy. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy.

Samorząd Szkolny

Książki naszych marzeń
Dodano:9.01.2015
Klasa I-IIIa ZSZ z naszego Ośrodka, pod opieką Małgorzaty Piskorz i Anny Kowalewskiej, wzięła udział w ogłoszonym 20 listopada 2014 roku konkursie „Książki naszych marzeń”, który umożliwiał uczniom wszystkich polskich szkół wybór 50 książek, o przeczytaniu których marzą. Warunkiem udziału było przekazanie do Ministerstwa Edukacji Narodowej listy wymarzonych książek oraz przygotowanie dwuminutowego filmu, w którym należąło przekonać organizatorów, że książki z listy powinny być zakupione właśnie do naszej biblioteki szkolnej. O zwycięstwo w konkursie walczyły 1123 szkoły. Filmy i listy wymarzonych książek należało przesłać do Ministerstwa do 10 grudnia, a rozdanie nagród laureatom nastapiło 19 grudnia 2014 r. Podczas uroczystośći finałowej minister Joanna Kluzik-Rostkowska zapewniła, że W tym konkursie nie ma przegranych i pogratolowała wszystkim uczestnikom.
Nagrody przyznano w czterech kategoriach: szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne, szkoły ponadgimnazjalne i zespoły szkół. Przyznano też specjalne wyróżnienie oraz nagrodę dla szkoły polonijnej w Paryżu.
Laureaci konkursu wygrali łącznie 636 tytułów książek, o przeczytaniu których marzą. Konkurs pokazał, że polscy uczniowie są dowcipni, kreatywni i chcą czytać, jeżeli znajdą dostęp do ciekawych książek.

Niestety nie zanleżlismy się w gronie najlepszych. Nasz fim, choć oparty na dobrym pomyśle, nie był przygotowany z rozmachem, ani bardzo licznnych gronem aktorów. Nie był też filmem muzycznym, ale świetnie bawiliśmy się podczas jego kęcenia, co widać na jednej z zarejestrowanych prób nagraniowych.

Małgorzata Piskorz

Prezentacja-Jesteś-my wolni od nałogów
Dodano:20.12.2014
Dokumentacja realizacji projektu "Jesteś-my wolni od nałogów" - prezentacja wykonana w programie Power Point.

Koordynator uroczystości- Iwona Naruszko

"Jesteś-my wolni od nałogów"
Dodano:20.12.2014
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU „JESTEŚ-MY WOLNI OD NAŁOGÓW” Z dniem 01.09 2014 rozpoczęliśmy realizację programu Jesteś-my wolni od nałogów . Uczniowie oraz nauczyciele zostali poinformowani o celach i formach realizacji programu. Program jest realizowany w formie czterech zajęć warsztatowych. Jako pierwsza wspólna forma aktywnej integracji młodzieży został zorganizowany dwudniowy biwak profilaktyczny w Ośrodku wypoczynkowym Zatoka Kal. Uczestnictwo w biwaku pozwoliło na zdobycie umiejętności i rozwinięcie takich cech, które są istotne z punktu widzenia działań profilaktycznych chroniących młodzież przed zachowaniami ryzykownymi. Zrozumienie, iż normą są zachowania służące rozwojowi własnych zainteresowań, pasji oraz chronienie własnego zdrowia. Biwak zapoczątkował cykl zajęć profilaktyczno-edukacyjnych dla uczniów z klas młodszych i starszych. Głównym celem zajęć było:
1. uwrażliwienie uczniów na problematykę związaną z uzależnieniami (alkohol, narkotyki, papierosy) i ich przyczynami,
2. wyrobienie nawyków pro-zdrowotnych, co może w konsekwencji zmniejszyć skłonność do sięgania w przyszłości po substancje zmieniające świadomość,
3. kształtowanie umiejętności obcowania z ludźmi, dostrzegania i szanowania potrzeb otoczenia, rozwijania zdolności empatii, rozumienia uczuć innych ludzi i uznawania prawa do własnego życia każdego człowieka,
4. rozwijanie zachowań asertywnych, umiejętności komunikacyjnych poczucia bycia niezależnym, świadomym swoich poglądów,
5. ćwiczenie umiejętności ich wypowiadania się,
6. uczenie się rozpoznawania i otwartego komunikowania innym własnych uczuć i potrzeb, a także wspólne poszukiwanie przez dzieci sposobów rozładowywania napięć emocjonalnych,
7. rozwijanie poczucia własnej wartości poprzez obserwowanie własnej niepowtarzalności i doświadczanie akceptacji,
8. nauka radzenia sobie z konfliktami i podejmowania samodzielnych decyzji.
Zajęcia miały również za zadanie uaktywnić wszystkich uczniów w klasie, nauczyć analizowania, wnioskowania, przewidywania potencjalnych konsekwencji działania, zmobilizować do szukania twórczych rozwiązań. Kolejna forma zajęć to zajęcia muzyczno-teatralne.

Czytaj więcej

Magda Rogalska

Wigilia
Dodano:19.12.2014
Wigilia w naszym Ośrodku to co roku wspaniałe przeżycie. W tym roku Wigilia była bardzo szczególna, ponieważ wzięły w niej udział wszystkie dzieci uczące się w naszej szkole, szerokie grono rodziców, szanowni goście- przedstawiciele władz naszego miasta i powiatu, wszyscy nauczyciele, dyrekcja i oczywiście zaprzyjaźniony ksiądz proboszcz. Była ciepła, świąteczna atmosfera, pięknie zastawione stoły, choinka, drobne prezenty, urokliwe dekoracje i w tle kolędy śpiewane przez dziewczęta z naszej szkoły. Dzieci i młodzież przedstawiły nam Jasełka- opowieść o narodzinach Jezusa. Po podzieleniu się opłatkiem, zjedliśmy uroczystą, tradycyjną kolację, przygotowaną przez Panie kucharki z naszej stołówki i ciasta upieczone przez rodziców specjalnie na tą okazję. Ta magiczna atmosfera sprawiła, że już nie możemy doczekać się następnego spotkania w tak miłym i szerokim gronie. Dziękujemy wszystkim za przybycie!

Koordynator uroczystości- Iwona Naruszko

Warsztaty rękodzielnicze
Dodano:19.12.2014
WARSZTATY RĘKODZIELNICZE – „Chcę i potrafię tworzyć sztukę – II edycja” 15 grudnia 2014 r., w ramach kolejnej edycji programu: „Nie Ja, nie Ty, po prostu My” odbyły się warsztaty rękodzielnicze pod nazwą: „Chcę i potrafię tworzyć sztukę - II edycja”. Tym razem uczestnicy tego wydarzenia spotkali się w gościnnych progach Warsztatu Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim. 16 reprezentantów ze : Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego, Domu Pomocy Społecznej, Powiatowego Domu Samopomocy oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej zmierzyło się tym razem z wykonaniem ozdób świątecznych. Podczas warsztatów uczestnicy mogli zapoznać się z nowymi technikami rękodzielniczymi, nabyć nowe umiejętności i wymienić się doświadczeniami. Program obejmował następujące techniki: decoupage na bombkach, ozdoby z filcu, świąteczne wianki oraz ekologiczne choinki z gałązek brzozowych. Od samego początku wszyscy uczestnicy wykazywali się dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem. Warsztaty przebiegały w życzliwej i sympatycznej atmosferze. W wykonanych pracach zauważyć można duży potencjał i wrażliwość twórców. Wystawę prac można obejrzeć w starostwie Powiatowym w Węgorzewie. Warsztaty odbyły się w ramach projektu (realizacji zadania publicznego): „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji.” finansowanego przez Powiat Węgorzewski przy współudziale Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Jesteś” przy Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Węgorzewie.

Beata Czarnecka

Przeglad teatralny
Dodano:16.12.2014
12 grudnia 2014r. wzięliśmy udział w "II Węgorzewskim Przeglądzie Teatralnym o tematyce przeciwdziałania przemocy.". Byliśmy jedną z siedmiu grup teatralnych. Nasza formacja NEMEZIS przedstawiła spektakl profilaktyczny pt. "I ujrzałem bestię”, który uzyskał w konkursie czwarte miejsce oraz wyróżnienie. W spektaklu wzięli udział: Aleksandra Liśniańska, Damian Liśniański Mateusz Józefowicz, Karolina Śliwa, Karolina Rutkowska, Weronika Rutkowska, Małgorzata Ziembal

Uczniowie

Mikołaki
Dodano:11.12.2014
Zdjęcia z odwiedzin Św. Mikołaja w naszym Ośrodku.

Administrator

Andrzejki
Dodano:6.12.2014
Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to - zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. W nawiązaniu do tej tradycji 27 listopada odbyła się Dyskoteka Andrzejkowa Miło nam było, że Pan Dyrektor wziął udział w naszych wróżbach i wspólnej zabawie. Bawiliśmy się znakomicie i już czekamy na zabawę za rok!!

I. Naruszko, D Komarzewska

Nowy numer NASZEGO EKSPRESU
Dodano:21.11.2013

Nowy numer "Naszego Ekspresu". Zapraszamy do lektury i udziału w konkursach.

Administrator

64 urodziny Ośrodka
Dodano:19.11.2014
64. urodziny naszej szkoły były wyjątkowe z dwóch powodów. Pierwszym było przeprowadzenie głównej części uroczystości w nowej hali sportowej, drugim rzecz oczywista: jest to jeden z nielicznych dni, kiedy możemy spotkać się w szerokim gronie przyjaciół Ośrodka, wspominać, cieszyć się, prezentować, oglądać, poddawać magicznej atmosferze, przez którą w niejednym oku łezka się zakręciła. Dzieci z przedszkola "Jesteś", dzieci i młodzież szkolna, zaprezentowali porywający pokaz muzyczno teatralny. Podczas uroczystości nagrodzono laureatów konkursu plastycznego o tematyce przyrodniczo-ekologicznej pod nazwą „Skarby Naszego Parku”. Głównym sponsorem nagród było Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Giżycku a prace konkursowe oraz inne dzieła młodych artystów wyeksponowano na korytarzu szkolnym. Sztuka, poza aspektem duszy, znalazła swój wyraz także w wieńczącym spotkanie przepysznym poczęstunku :)

Koordynator imprezy, Leszek Drozd

Wybory do samorządu szkolnego
Dodano:7.11.2014
30 pażdziernika odbyły się w naszym Ośrodku w pełni demokratyczne i powszechne wybory do szkolnego samorządu.
Była to prawdziwa lekcja demokracji. Kandydaci mieli okazję zaprezentować swoje programy wyborcze. Głosy wrzucano do urny wyborczej a nad demokratycznym przebiegiem całego głosowania czuwała komisja wyborcza. Po podliczeniu głosów okazało sie że największym zaufaniem uczniów cieszy się Weronika Rutkowska, która została przewodniczącą samorządu. W skład samorządu szkolnego weszli jeszcze: Maciek Zieliński i Edyta Wowak.
Wybranym gratulujemy i życzymy skutecznego działania.

Administrator

Tenis - Mistrzostwa SOSW
Dodano:3.11.2014
W dniu 29.10.2014 odbyły się Zawody Tenisa Stołowego o Mistrzostwo Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie. W zawodach wzięło udział 15 zawodników, którzy rywalizowali w następujących kategoriach:
1. Szkoła Podstawowa – chłopcy,
2. Gimnazjum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa – chłopcy,
3. Open – dziewczęta,
4. Open – chłopcy.
Wyniki:
W poszczególnych kategoriach zawodnicy zajęli następujące miejsca:
Szkoła Podstawowa – chłopcy
I miejsce – Jarosław Damszel
II miejsce – Marcin Wasiak
III miejsce – Hubert Wawiórko
Gimnazjum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa – chłopcy
I miejsce – Łukasz Ciszewski
II miejsce – Maciej Zieliński
III miejsce – Mateusz Pszczoła
Open – dziewczęta
I miejsce – Małgorzata Ziembal
II miejsce – Edyta Wowak
III miejsce – Karolina Rutkowska
Open – chłopcy
I miejsce – Łukasz Ciszewski
II miejsce – Maciej Zieliński
III miejsce – Mateusz Pszczoła
Sędziami zawodów byli nauczyciele wychowania fizycznego: Joanna Perłowska i Ireneusz Kubiszyn
Nagrody dla najlepszych zawodników ufundowało Starostwo Powiatowe w Węgorzewie.
Medale i dyplomy wręczali Dyrektor Ośrodka – Andrzej Raczkowski i Wicedyrektor – Alina Wilczyńska

Ireneusz Kubiszyn

Występ formacji NEMEZIS
Dodano:1.11.2014
25 października 2014r. wzięliśmy udział w XIV Mazurskim Spotkaniu Zespołów Amatorskich pt. "Uzależnieniom NIE”. Byliśmy jednymi z ośmiu grup teatralnych, które przedstawiły spektrum problematyki związanymi z uzależnieniami.
Nasza formacja NEMEZIS przedstawiła spektakl pt. "Siła”, który uzyskał w konkursie wyróżnienie.

Uczniowie

Mecz siatkówki w Olsztynie
Dodano:27.10.2014
Nasi nauczyciele odkrywają przed nami różne możliwości spędzania wolnego czasu. Tym razem zarazili nas swoją siatkarską pasją i razem z nimi wybraliśmy się do Olsztyna kibicować naszej drużynie Indykpol AZS Olsztyn.
W środę 22.10.2014 r. zawitaliśmy do Olsztyna aby przeżyć wspaniałe emocje na meczu a także zwiedzić to piękne miasto. Obejrzeliśmy Zamek Kapituły Warmińskiej i spacerowaliśmy po pięknej starówce. Mieliśmy również okazję odwiedzić olsztyńskie Planetarium gdzie obejrzeliśmy bardzo ciekawy film wyświetlany w technice fulldome. Seans pt.: „Ziemia, Księżyc i Słońce” w prosty i zabawny sposób przedstawił nam najbardziej podstawowe zjawiska astronomiczne, które można zaobserwować codziennie. Ukazał, w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi i jaką rolę pełnią w naszym życiu. Dowiedzieliśmy się ponadto jak powstał kalendarz, jak przebiegała historia kosmicznych podróży i lądowania na Srebrnym Globie.
Po tych wszystkich atrakcjach nadszedł czas na największą – mecz. Mocno trzymaliśmy kciuki za naszą drużynę, która musiała się zmierzyć z mistrzowską Skrą Bełchatów. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć świetną grę naszych mistrzów świata- Mariusza Wlazłego, Karola Kłosa i Andrzeja Wrony. Bardzo nam się podobało i chociaż mecz zakończył się porażką drużyny olsztyńskiej to i tak było warto! Na pewno nie jest to nasza ostatnia przygoda z siatkówką!

Uczniowie

Wizyta Biskupa
Dodano:17.10.2014
15 października z wizytą w naszym Ośrodku gościł Biskup Ełcki ks. Jerzy Mazur. Po powitaniu i obejrzeniu programu artystycznego przygotowanego przez uczniów i nauczycieli na tę okazję, szacowny gość spotkał się z dziećmi oraz kadrą pedagogiczną. Na zakończenie zapoznał się z bazą i ofertą placówki oraz obejrzał nowe obiekty sportowe.

Administrator

Dzień Edukacji Narodowej
Dodano:17.10.2014
Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej - 14 października 2014
14 października Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Węgorzewie był gospodarzem powiatowych obchodów Dnia Komisji Edukacji Narodowej, który tradycyjnie jest świętem wszystkich nauczycieli oraz osób związanych z oświatą. Z tej okazji placówkę odwiedzili dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z powiatowych placówek oświatowych, przedstawiciele władz powiatu węgorzewskiego oraz liczne grono rodziców i gości. Podczas uroczystości nauczyciele otrzymali akty mianowania na stopień nauczyciela mianowanego a dyrektorzy Nagrody Starosty. Wyróżniający się uczniowie za swoją pracę zostali wyróżnieni przyznaniem Stypendiów Powiatu Węgorzewskiego. Spośród uczniów SOSW stypendia otrzymały: Weronika Rutkowska (SP), Karolina Rutkowska (GIM) oraz Katarzyna Podbereżna (ZSZ). Obchody uświetniły atrakcyjne występy artystyczne uczniów Ośrodka. Spotkanie zakończył poczęstunek oraz zwiedzanie placówki, w tym nowych obiektów sportowych.

Administrator

Zamówienie publiczne
Dodano:7.10.2014
W zakładce ZAMÓWIENIA PUBLICZNE zostało zamieszczone Ogłoszone zamówienie na: Dostawy miału węglowego do kotłowni Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Węgorzewie. Zainteresowani proszeni są o zapoznanie z treścią dokumentów.
Bigi przełajowe w Elblągu
Dodano:7.10.2014
IX Regionalny Mityng w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych - 1 października 2014
W środę 1 października w Parku Bażantarnia w Elblągu odbył się IX Regionalny Mityng w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych. W Mityngu udział wzięło 80 zawodników z 9 klubów Olimpiad Specjalnych województwa warmińsko-mazurskiego: Bartoszyc, Działdowa Łupku, Iławy, Szymanowa, Węgorzewa, Żardenik, oraz SOSW nr 1 i SOSW nr 2 z Elbląga. Wyniki Naszych Medalistów:
Jacek Smurlik- brązowy medal na 400 m
Adam Iwiczuk- - brązowy medal na 400 m
Marcin Czubiński- czwarte miejsce na 400 m
Julita Kasińska- złoty medal na 800 m
Michał Miszkiel- czwarte miejsce na 800 m
Maciej Zieliński- srebrny medal na 1600 m
Gratulujemy znakomitych wyników!!!

Ze sportowym pozdrowieniem Joanna Perłowska

Kamizelki w Przedszkolu Jesteś
Dodano:4.10.2014
60 kamizelek odblaskowych z nazwą Przedszkola Niepublicznego „Jesteś” działającego przy naszym Ośrodku przekazali w darze dla naszych milusińskich węgorzewscy przedsiębiorcy. Pani Jolanta Duda - firma Geoinwest Projekt, Pan Dariusz Laskowski – Węgorzewskie Biuro Geodezyjne oraz Pan Leszek Wojtczuk – Zakład Budowlano-Brukarski odwiedzili przedszkole i osobiście przekazali prezent dzieciom. Jaskrawe kamizelki bardzo spodobały się przedszkolakom, które od razu przymierzyły nową garderobę. Od tej pory przedszkolaki będą wychodziły na wycieczki ubrane w kolorowe, z daleka widoczne stroje. Na pewno będzie i wesoło i bezpiecznie.
W imieniu dzieci serdecznie dziękujemy naszym darczyńcom.

Sprzątanie Świata
Dodano:4.10.2014
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Węgorzewie, podobnie jak w latach poprzednich, uczestniczyli w akcji „Sprzątanie Świata”. Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na konieczność ochrony środowiska naturalnego oraz budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej, odpowiedzialności za środowisko naturalne. Dnia 30 września 2014r. uczniowie wraz z nauczycielami rozpoczęli akcję o godz. 900. Każdej klasie został przydzielony inny teren. Po krótkiej pogadance dotyczącej hasła przewodniego akcji „Turysto! Szanuj środowisko też po wakacjach”, oraz bezpieczeństwa podczas sprzątania, wszyscy zostali zaopatrzeni w rękawice, worki i ruszyli do pracy, by pozbierać na terenie SOSW i wokół śmieci, jesienne liście. Uczniowie dokładnie posprzątali przydzielone tereny oraz dodatkowo w ramach akcji posadzono ozdobne drzewka w parku należącym do Ośrodka. Tego rodzaju działania uczą odpowiedzialności i samodzielnego działania, rodzą zdrową rywalizację w słusznej sprawie. Można mieć tylko nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko i udowadniają, że są niezwykle pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia. Podsumowaniem akcji „Sprzątanie Świata” był słodki poczęstunek oraz wykonanie przez uczniów plakatu informującego – dlaczego warto zgniatać plastikowe butelki przed wrzuceniem do kosza. Sprzątanie miało nie tylko charakter ciężkiej pracy, ale także wspaniałej zabawy.
Tegoroczna, jesienna akcja sprzątania świata znowu zaowocowałą zwiększeniem liczby drzew i krzewów na terenie ścieżki edukacjino-ekologicznej w naszym szkolym parku z nauczycielami dosadzili kolejne 37 sadzonek. Zakup tych sadzonek został sfinansowany przez Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Giżycku. Nasza ścieżka została znowu rozbudowana. Park navrał teraz naprawdę mamy już bardzo ciekawych gatunków roślin w naszym parku. Będziemy je nie tylko podziwiać , ale też naprawdę musimy wykazać się odpowiedzialnością i pracowilnością aby pięknie rosły

Barbara Malanda i Izabela Jachimiak

Spartakiada NIE JA NIE TY PO PROSTU MY
Dodano:26.09.2014
W dniu 24 września odbyła się kolejna edycja Spartakiady „Nie Ja, nie Ty, po prostu My”. Realizatorem imprezy było Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dziecka i Młodzieży „Jesteś”. Miejscem tegorocznych zawodów były boiska SOSW na których rozegrano 8 konkurencji sprawnościowych. Imprezę otworzył Pan Dyrektor SOSW, który jak zawsze przywitał wszystkich zawodników z uśmiechem na twarzy, rozbudzając w nich ducha sportowej walki. W Spartakiadzie wzięło udział blisko 100 zawodników. Swoje reprezentacje wystawiły: Warsztat Terapii Zajęciowej w Olszewie, Dom Pomocy Społecznej, Powiatowy Dom Samopomocy oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgorzewie. Podczas tegorocznej Spartakiady zawodnicy musieli stawić czoła różnym konkurencjom. Tor zręcznościowo-sprawnościowy, rzut do celu, strzał do bramki, slalom z piłką i kijem hokejowym to tylko niektóre konkurencje, podczas których sportowcy musieli wykazać się niezwykłym duchem walki. Funkcję głównych arbitrów podczas zawodów sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego: Joanna Perłowska oraz Ireneusz Kubiszyn, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem wszystkich konkurencji. Gdy zawodnicy z sukcesem stawili czoła wszystkim zadaniom, zmagania sportowe zostały zakończone. Po przerwie, w czasie której zawodnicy mogli posilić się słodkim poczęstunkiem, zostały ogłoszone końcowe wyniki w poszczególnych konkurencjach. Wielki indywidualny sukces osiągnął Artur Zajnowski (na zdjęciu obok na najwyższym stopniu podium), z klasy I-III A, który stawał na podium aż 3 razy zdobywając dwa złote i jeden srebrny medal. Wszyscy uczestnicy za udział w Spartakiadzie uhonorowani zostali pamiątkowymi medalami a każda zgłoszona placówka odznaczona została dyplomem. Impreza była dofinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Węgorzewie.

Joanna Perłowska

Magiczny Mikrofon
Dodano:24.09.2014
Dnia 19 września 2014 roku w WCK odbył się VII Festiwal piosenki osób niepełnosprawnych Magiczny Mikrofon. Tradycyjnie jak co roku wzięliśmy w nim udział. Naszaą placówkę reprezentowały : Małgorzata Ziębal, Weronika Rutkowska i Karolina Śliwa. Uczennice zaśpiewały trzy piosenki: Barcelona, Ale to już było i Przeżyj to sam. Celem festiwalu jest przede wszystkim integracja i przełamywanie barier osób niepełnosprawnych, budowanie w nich wiary we własne siły i możliwości oraz radości ze wspólnie spędzonego czasu. Myślę, że te założenia zostały osiągnięte, a występy uczestników dostarczyły nam wiele emocji i pozytywnych wrażeń. Nasz występ został szczególnie wyróżniony, podkreślano ogromne walory wokalne uczennic oraz twórczą interpretację wykonywanych piosenek. Festiwal zakończył się smacznym obiadkiem w restauracji oraz wręczeniem nagród.

Barbara Malanda

Manewry Harcerskie w Przerwankach
Dodano:23.09.2014
Harcerskie Manewry Pokoleń w Przerwankach
W dniach 19-20 września 2014 r. 6 naszych wychowanków (Jarek Damszel, Klaudiusz Kamiński, Piotrek Liśniański, Patryk Pietrulewicz, Jace Smurlik oraz Marcin Wasiak) pod opieką Danuty Komarzewskiej i Bożeny Wasilewskiej wzięło udział w Harcerskich Manewrach Pokoleń organizowanych przez Komendę Hufca ZHP w Bazie Harcerskiej w Przerwankach. W imprezie wzięło udział ponad 200 harcerzy z Węgorzewa, Gołdapi i Bań Mazurskich. Nasi wychowankowie uczestniczyli we wszystkich zawodach i turniejach dzielnie i z sukcesami rywalizując z rówieśnikami z innych szkół.

Uczniowie

100 rocznica wybuchu I wojny św.
Dodano:23.09.2014
PREZENTACJA MULTIMEDIALNA NA TEMAT I WOJNY ŚWIATOWEJ W SOSW.
W pierwszych tygodniach września uczniowie z naszego Ośrodka zapoznali się z prezentacją multimedialną przygotowana przez I.Woronka i B.Malanda dotyczącą I wojny światowej.

Administrator

Konkurs historyczny
Dodano:23.09.2014
W dniu 18 września 2014 r. został przeprowadzony szkolny konkurs historyczny dotyczący I wojny światowej. Do konkursu przystąpiło 5 uczniów z Gimnazjum klas I-III i 4 uczniów z klasy I-III ZSZ. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością tematu konkursu.
Wyniki konkursu:
I MIEJSCE - KATARZYNA TYSKA
II MIEJSCE - KATARZYNA PODBEREŻNA
III MIEJSCE - MATEUSZ JÓZEFOWICZ
Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy.

Administrator

Biwak w Kalu
Dodano:18.09.2014
Biwak profilaktyczno-integracyjny w Ośrodku Wypoczynkowym „Zatoka Kal”
W dniach 11-12. 09.2014 uczniowie gimnazjum i ZSZ SOSW byli uczestnikami biwaku profilaktyczno-integracyjnego w Ośrodku Wypoczynkowym „Zatoka Kal”. Biwak zorganizowany został w ramach projektu „Jesteś-my wolni od nałogów”. W czasie pobytu miały miejsce: zajęcia profilaktyczne z pedagogiem szkolnym, warsztaty edukacyjno-terapeutyczne, zajęcia plastyczne, rozgrywki sportowe, gry i zabawy integracyjne. Dzięki życzliwości właścicieli Ośrodka młodzież mogła korzystać ze sprzętu wodnego- co okazało się dużą atrakcją , tym bardziej że aura sprzyjała, a humory dopisywały. Zwieńczeniem imprezy było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Wypoczęci, bogatsi w nowe doświadczenia wracamy do szkoły z nadzieją, że to nie ostatni taki szkolny biwak. Już czekamy na kolejny!

Uczniowie

Rozpoczęcie roku szkolnego
Dodano:11.09.2014
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015”
Uroczystym apelem 1 września nowy rok szkolny 2014/2015 zainaugurowali uczniowie i nauczyciele z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Węgorzewie. Spotkanie swoją obecnością uświetniła bardzo liczna grupa rodziców uczniów. Po powitaniu przez Dyrektora Ośrodka i przedstawieniu wychowawców klas zabrzmiał symboliczny pierwszy dzwonek a uczniowie rozeszli się do swoich oddziałów. Odnowione, lśniące czystością pomieszczenia wzbudziły powszechny zachwyt braci uczniowskiej. Do użytku wychowanków SOSW oddany został także ukończony w całości kompleks sportowo–rekreacyjny oraz cała posesja placówki. Mamy nadzieję, że te doskonałe warunki, w których uczniowie Ośrodka rozpoczynają naukę w tym roku pozwolą im osiągać jeszcze lepsze wyniki, czego wszystkim życzymy.


Aktualności - rok szkolny 2013/2014

Aktualności - rok szkolny 2012/2013

Aktualności - rok szkolny 2011/2012

Aktualności - rok szkolny 2010/2011

Aktualności - rok szkolny 2009/2010

Aktualności - rok szkolny 2008/2009

Aktualności - rok szkolny 2007/2008

Aktualności - rok szkolny 2006/2007

Powrót do strony startowej