Aktualności - rok szkolny 2015/2016

Zakończenie roku szkolnego
Dodano:24.06.2016
Zakończenie roku szkolnego odbyło się w piątek 24 czerwca. Uroczystość miała wyjątkowy charakter. Były oczywiście nagrody, wyróżnienia, kwiaty, piękne przemówienia, wzruszające do łez podziękowania. Niezapomnianym momentem apelu były pożegnalne słowa uczniów kończących szkołę zawodową. Mogliśmy również po raz ostatni już niestety usłyszeć Gosię Ziembal, która jak zwykle pięknie zaśpiewała dwie piosenki o przemijaniu. Imprezę zakończył symboliczny "ostatni dzwonek" oraz życzenia bezpiecznych i udanych wakacji.

Administrator

Festiwal piosenki EKO-SONG
Dodano:21.06.2016
Dnia 18 czerwca 2016r. odbył się Regionalny festiwal piosenki ekologicznej Eko-song w Budrach w ramach organizowanego Mazurskiego Festynu Ekologicznego Eko-logika przez GOK w Budrach oraz Związek Międzygminny Gospodarki Odpadami Spytkowo. Naszą placówkę reprezentowały: Weronika Rutkowska i Małgorzata Ziembal śpiewając piosenkę „Jesteśmy dziećmi Ziemi”. Wypadły bardzo dobrze, zajmując II miejsce-wielkie gratulacje i brawa. Dodatkowo korzystały z proponowanych atrakcji podczas festynu, czas był miło i twórczo spędzony.

Barbara Malanda

Wycieczka do Trójmiasta
Dodano:17.06.2016
W dniach 13-15 czerwca uczniowie z zespołów edukacyjno-terapeutycznych, klasy I-III szkoły podstawowej i kilku starszych uczniów z gimnazjum i ZSZ wybrali się na wycieczkę do Trójmiasta. Dla niektórych z nas była to pierwsza podróż pociągiem. Pobyt w Gdańsku rozpoczęliśmy od wizyty w ZOO w Gdańsku-Oliwie, mogliśmy tam zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Dzięki popularnej SKM-ce swobodnie przemieszczaliśmy się po całym Trójmieście. Drugiego dnia wycieczki udaliśmy się do Gdyni Orłowa, gdzie pomoczyliśmy nogi w Bałtyku oraz wdrapaliśmy się na Klif Orłowski. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było Centrum Nauki "Hewelianum". Wzięliśmy udział w pasjonujących zajęciach „W krainie ciekłego mrozu” - poznawaliśmy właściwości przedmiotów schłodzonych przy pomocy ciekłego azotu, do bardzo niskiej temperatury (-195,8 °C) oraz odbyliśmy podróż po 7 kontynentach, zwiedzając interaktywną wystawę "Dookoła Świata". Po obiedzie czekała nas kolejna atrakcja - Ośrodek Kultury Morskiej, w którym zapoznaliśmy się z życiem ludzi morza zwiedzając wystawę "Statki-Ludzie-Porty". Trzeciego dnia czekała nas wyśmienita zabawa w Centrum Nauki "Experyment" w Gdyni-Redłowie. Mogliśmy poczuć się tam jak prawdziwi odkrywcy. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu. BYŁO SUPER!!!!!!!!!!

Uczestnicy wycieczki

Rejs statkiem
Dodano:17.06.2016
13 czerwca uczniowie gimnazjum uczestniczyli w rejsie statkiem wycieczkowym Żeglugi Mazurskiej. Niektórzy weszli na pokład pierwszy raz w życiu. Fascynująca przygoda rozpoczęła się z Portu w Węgorzewie poprzez Kanał Węgorzewski (0,9 km) do wylotu na Jezioro Mamry (powierzchnia: 104 km2; maksymalna głębokość: 43,8 m) w kierunku Wyspy Upałty (pow. 67 ha) i z powrotem do Portu w Węgorzewie. Brzegi porośnięte bujną roślinnością, ścieżka rowerowa, ujście Węgorapy, plaża miejska, w oddali półwysep Zwierzyniecki Róg, Wyspa Upałty, półwysep Kal, ogrom Jeziora Mamry, ławice ryb z pokładu statku Żeglugi Mazurskiej wyglądają zupełnie inaczej. Niepowtarzalny urok, niezwykły krajobraz, nieznane leśne zakątki jednym słowem ciekawe przyrodniczo miejsce. Obserwacje prowadzone były między innymi przez lornetkę, dzięki czemu znacznie wyraźniej dostrzec można było wiele ciekawostek. Mijane żaglówki, motorówki zadziwiały swoim urokiem i prędkością. Wszyscy pozdrawiali się serdecznie. Towarzyszące emocje pozostaną na długo rozbudzając coraz większą potrzebę poznawania i zachwycania się najbliższym otoczeniem. Wszystkim uczestnikom rejs bardzo się podobał, każdy zwrócił uwagę na piękne widoki, miłe towarzystwo i atmosferę oraz pogodę, która nie zawiodła.

Uczestniczka rejsu - Weronika Rutkowska

Szkolenie - autyzm
Dodano:15.06.2016
18 i 19 czerwca w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Węgorzewie przy ul. Zamkowej 34 odbędzie się szkolenie dla rodziców i opiekunów dzieci oraz osób dorosłych z autyzmem. Szkolenia są bezpłatne i odbywać się będą w godzinach 9.00 - 16.30 Zajęcia odbywać się będą w formie wykładowo - warsztatowej i będą prowadzone przez doświadczonych psychologów i terapeutów na co dzień pracujących z osobami autystycznymi. Tematyka szkoleń:
18 czerwca (sobota) - „ABC dziecko z autyzmem” dzieci od diagnozy do ok. 12 lat. Cel szkolenia: - przedstawienie rodzicom cech charakteryzujących autyzm - wybór celów terapii oraz umiejętności, których warto uczyć dziecko - przedstawienie podstawowych metod pracy z dzieckiem w terapii behawioralnej - zapoznanie z programami rozwijania samodzielności - ukazanie systemów motywacji dziecka. 19 czerwca (niedziela) - „Metody zapobiegania trudnym zachowaniom u osób z autyzmem” dzieci od 13 lat po dorosłość. Cele szkolenia: - przedstawienie zagadnień etycznych związanych ze stosowaniem terapii behawioralnej - omówienie strategii proaktywnych, mających na celu zapobieganie zachowaniom trudnym - kształtowanie zachowań adaptacyjnych - nauka analizowania trudnego zachowania pod kątem jego przyczyn i funkcji - kształtowanie umiejętności prawidłowego dostarczania wzmocnień.
Zgłoszenia na szkolenia przyjmowane są w formie elektronicznej na adres olsztyn@zrozumiecautyzm.eu. Ankiety zgłoszeniowe w załączeniu oraz do pobrania na stronie www.zrozumiecautyzm.eu Ilość miejsc ograniczona.
Szkolenie organizowane w ramach Programu Pomocy Osobom Autystycznym z Terenów Wiejskich oraz ich Rodzinom "Zrozumieć Autyzm".

Ankiety dla zgłoszeniowe:

Turniej tenisa stołowego w Olecku
Dodano:14.06.2016
W dniu 09.06.2016 odbył się XIV Regionalny Turniej Tenisa Stołowego w Olecku. W turnieju wzięło udział 115 zawodników z 18 placówek. Wśród nich byli również nasi wychowankowie, którzy z ogromną determinacją i chęcią zdrowej rywalizacji reprezentowali nasz ośrodek. Zawodnicy walczyli w 3 kategoriach poziomu umiejętności: podstawowym, średnim oraz zaawansowanym, z podziałem na dziewczęta i chłopców. Nasi uczniowie jak co roku i tym razem nie zawiedli osiągając bardzo dobre wyniki w swoich kategoriach. Największa rywalizacja nastąpiła podczas gry o I miejsce, w której walczyły Karolina Rutkowska i Karolina Śliwa obie oczywiście z naszej placówki.
I miejsce: Karolina Rutkowska (poziom średni)
Małgorzata Ziembal (poziom zaawansowany)
II miejsce: Karolina Śliwa (poziom średni )
Julita Kasińska (poziom podstawowy)
III miejsce: Maciej Zieliński (poziom zaawansowany)
IV miejsce: Jarosław Damszel (poziom średni)
Gratulujemy wszystkim zawodnikom.

Opiekunowie zawodników: Joanna Perłowska i Ireneusz Kubiszyn

Konkurs o szkodliwości palenia
Dodano:13.06.2016
31 maja obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU. W związku z tym w naszym ośrodku na przełomie maja i czerwca odbył się konkurs plastyczny w którym wzięło udział 36 uczniów. Komisja oceniła 38 prac. Wszystkie były zgodne z tematyką a ich autorzy wykazali się pomysłowością w tworzeniu prac oraz wiedzą na temat szkodliwości palenia tytoniu. Wyróżnienia otrzymali:
- Karolina Rutkowska
- Aleksandra Leśniańska
- Adam Iwiczuk
- Paulina Lipska
- Marcin Czubiński
Wszystkie prace zostały dołączone do wcześniej stworzonego poradnika, który jest dostępny w bibliotece SOSW.

Administrator

„Nie Ja, nie Ty…” pod żaglami
Dodano:13.06.2016
Z7 czerwca uczniowie naszego Ośrodka uczestniczyli w rejsie żeglarskim zorganizowanym w ramach projektu ,,Nie Ja, nie Ty, po prostu My’’ przez działające przy SOSW Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży ,,Jesteś’ przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Węgorzewie. Naszą przygodę z żeglarstwem rozpoczęliśmy przy Ośrodku ,,Róża Wiatrów’’ gdzie czekali sternicy, którzy wyposażyli nas w kamizelki ratunkowe i przekazali żeglarskie zasady bezpieczeństwa - wspominają młodzi żeglarze. - Emocje były ogromne, bowiem większość z nas po raz pierwszy miała okazję pływać jachtem. Poza młodzieżą z SOSW uczestnikami rejsu byli podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim, Powiatowego Domu Samopomocy w Węgorzewie oraz Domu Pomocy Społecznej w Węgorzewie. Piękna pogoda sprawiła, że wszyscy byli w doskonałych humorach i z wielką ochotą poznawali tajniki żeglugi, uczyli się wiązać węzły żeglarskie oraz śpiewali szanty. Wrażenia podczas pływania były niesamowite, bowiem niektórzy mieli okazję sami stanąć za sterami jachtu i mogli postawić żagle. Momentami wiatr wiał dość mocno, co powodowało przechyły… i mocniejsze bicie serca. Podczas rejsu uczestnicy raczyli się urokami jeziora Święcajty i podziwiali piękno otaczającej przyrody. Po trzech godzinach żeglowania załogi w komplecie wróciły na ląd. Kolejnym punktem programu było ognisko integracyjne, na którym upiekliśmy pyszne kiełbaski i otrzymaliśmy owoce i słodycze. Podczas ogniska podzieliliśmy się wrażeniami z rejsu i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni, zdobyli nowe doświadczenia i mogli spędzić aktywnie czas na łonie natury. Na drugą część projektu „Nie Ja, nie Ty, po prostu My” Stowarzyszenie „Jesteś” zaprasza we wrześniu. Zaplanowane atrakcje to warsztaty rękodzielnicze w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz zwiedzanie "Chlebowego Domku" w Spytkowie.

Anna Kowalewska, Joanna Perłowska

Wizyta w gospodarstwie agroturystycznym
Dodano:10.06.2016
Dnia 09.06.2016. uczniowie z klasy IV-VI SP byli na bardzo przyjemnej wycieczce w gospodarstwie, gdzie mogli zobaczyć jak trzeba dbać o konie rekreacyjne, na czym polega codzienna ich pielęgnacja, co lubią jeść i jak wspaniale towarzyszą człowiekowi. Emocji pozytywnych było bardzo dużo, uczniowie chętnie podjęli się codziennych czynności pielęgnacyjnych, zachowując wszystkie zasady o jakich mówiła właścicielka pani Iwonka Błaszczyk. Dodatkową atrakcją była jazda na koniu dająca uczniom niesamowite wrażenia. Naprawdę było cudnie- czekamy na powtórkę

Barbara Malanda

Wycieczka rowerowa
Dodano:9.06.2016
Dnia 08.06.2016r. odbyła się wycieczka rowerowa zorganizowana przez naszych wychowawców, w której uczestniczyły oprócz wychowanków gr.III 2 koleżanki z gr. I. Głównym celem wycieczki było aktywne i atrakcyjne oraz kulturalne spędzenie czasu wolnego. Trasa wycieczki liczyła ok. 33 km i wiodła trasą rowerową z Węgorzewa do Pozezdrza przez okoliczne wsie i lasy. Wyposażeni w prowiant, aparaty fotograficzne oraz sprzęt techniczny wyruszyliśmy spod Ośrodka w kierunku kościoła pw. „Dobrego Pasterza” gdzie jak zawsze Czcigodny nasz ks. proboszcz użyczył nam brakujących rowerów. Po sprawdzeniu stanu technicznego ruszyliśmy w kierunku ścieżki rowerowej . Nie przestraszył nas drobny deszcz na początku naszej trasy. Przez malownicze okolice i pachnący las po ok. 1,5 godz. dotarliśmy do Pozezdrza. Po zwiedzaniu bunkrów Himmlera oraz zapoznanie się z roślinnością i zwierzętami , które zamieszkują te tereny zabraliśmy się do rozpalenia ogniska w wyznaczonym do tego celu miejscu. Wypoczęci, posileni i pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Ośrodka. To był bardzo kulturalnie i miło spędzony czas.

Organizatorzy: Wanda Miklusz i Iwona Naruszko

Warsztaty Reko-Eko w Spytkowie
Dodano:9.06.2016
W ramach projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie koło Giżycka, uczniowie z klas IV-VI SP; I-III gimnazjum oraz oddział przedszkolny uczestniczyli dnia 6 czerwca 2016 r. w warsztatach REKO-EKO. Twórcze i przyjazne dzieciom warsztaty „REKO – EKO” rozbudziły świadomość ekologiczną oraz pokazały jak zachować odpowiedzialną postawę wobec mazurskiej przyrody, w myśl hasła „Pożyczyliśmy Mazury od naszych wnuków, oddajmy je w dobrym stanie”. Uświadomiono uczestnikom zajęć, że odpady to cenne surowce i co za tym idzie, życie odpadu nie kończy się w momencie wrzucenia do kosza. Kosz i ZUOK Spytkowo to tylko poczekalnia. Zobaczyliśmy jak odpady w zakładzie są sortowane i przekazywane recyklerom do ponownego odzysku. Tylko niewielka część odpadów, uznanych za bezużyteczne trafia na składowisko. W drugiej części wizyty mogliśmy wykazać się kreatywnością i wyobraźnią, tworząc ciekawe motyle z recyklingowych surowców, nadając im drugie życie. Wszystkim uczestnikom towarzyszył dobry nastrój, otwartość na działanie i wiedzę- było bardzo fajnie.

Konkurs Kulinarny MASTERCHEF
Dodano:9.06.2016
3 czerwca 2016r. o tytuł Szkolnego Masterchefa w potrawach – Deser i Przekąska zawalczyły trzy zespoły klasowe z ZSZ. Klasę I reprezentowali: Paweł Charaman(koordynator zespołu),Karolina Rutkowska i Józef Hulaj-Pole, klasę II - Kasia Tyska (koordynator), Marta Plech i Ola Liśniańska a klasę III - Edyta Wowak(koordynator) oraz Małgosia Ziembal i Mateusz Józefowicz. Walka była zacięta, kryteria oceny ostre i jeden zwycięzca. Wszystkie sześć zaprezentowanych potraw czyli trzy desery i trzy przekąski zasługiwały na miano potraw Masterchefa. Komisja konkursowa w składzie; przewodnicząca Alina Wilczyńska i członkowie - Małgorzata Fedusio i Joanna Łukaszewicz zgodnie z przyjętymi kryteriami ocen przyznały tytuł Szkolnego Masterchefa zespołowi z klasy III, za potrawy: kąski tortili z nadzieniem warzywno-mięsnym i sosem czosnkowo-jogurtowo-majonezowym oraz mini naleśniczki z twarogiem polewą czekoladową i truskawkami. Tytuł szkolnego Wicemasterchefa ex aequo otrzymały: zespół klasy I z deserem w postaci kisielu z bitą śmietaną i truskawkami oraz przekąski – placek ziemniaczany z farszem mięsno- warzywnym i zespół klasy II z deserem w postaci szaszłyków owocowych z musem truskawkowym oraz przekąski w postaci jaj faszerowanych żółtkiem, szynką i papryką. Wszyscy członkowie konkursu zostaną nagrodzeni nagrodami rzeczowymi na apelu szkolnym z okazji zakończenia roku szkolnego 2015/2016.

Spotkanie z pracodawcami w SOSW
Dodano:8.06.2016
Efektem podpisania porozumienia między Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym, Powiatowym Urzędem Pracy oraz Zrzeszeniem Przedsiębiorców i Producentów Rolnych Ziemi Węgorzewskiej było spotkanie dotyczące zasad aktywizacji zawodowej absolwentów Szkoły Zawodowej w SOSW na kierunku kucharz. Przybyli na spotkanie pracodawcy mieli okazję zapoznać się z organizacją kształcenia zawodowego uczniów w naszej placówce, w tym praktycznej nauki zawodu, oraz obejrzeć w akcji przyszłych profesjonalnych kucharzy. Zasadnicza Szkoła Zawodowa w węgorzewskim SOSW zapewnia swoim uczniom realizację programu nauczania w zakresie przedmiotów ogólnokształcących, zawodowych jak i praktycznej nauki zawodu w szkolnej, nowoczesnej pracowni gastronomicznej. Gwarantuje to nabycie przez absolwentów szkoły umiejętności i wiadomości niezbędnych do pracy w zawodzie kucharza. O kwalifikacjach gastronomów z SOSW świadczą liczne nagrody uzyskiwane na regionalnych konkursach kulinarnych oraz wysoka zdawalności egzaminów. A trzeba nadmienić, że uczniowie SOSW zdają takie same egzaminy i uzyskują takie same kwalifikacje jak absolwenci wszystkich szkół zawodowych w Polsce. Degustując przygotowane przez uczniów potrawy pracodawcy deklarowali duże zainteresowanie projektem oraz chęć zatrudniania absolwentów Ośrodka w swoich zakładach. Na mocy zawartego porozumienia węgorzewski Urząd Pracy co roku zapewni środki na refundację zatrudnienia 3 najlepszych absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej w SOSW. Rekrutacja będzie miała charakter konkursowy i nastąpi po opublikowaniu ogłoszenia o rozpoczęciu naboru wniosków. Ogłoszenie zostanie zamieszczone na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Węgorzewie.

Wycieczka "Śladami Smętka"
Dodano:6.06.2016
Mazurska przygoda uczniów „Śladami Smętka”
W dniach 2-3 czerwca 2016 uczniowie klasy 4-6 SP SOSW odbyli wspaniałą wycieczkę, która miała nie tylko charakter rekreacyjno-integracyjny ale również edukacyjno-przyrodniczy. Pierwszym naszym punktem z programu wycieczkowego było ZOO dzikich zwierząt w Kadzidłowie, gdzie można było być blisko natury, karmić zwierzęta oraz zobaczyć te gatunki, których nie spotykamy na co dzień np. czarnego bociana. Następnie udaliśmy się do Krutyni, gdzie płynęliśmy łodziami po rzece podziwiając walory krajobrazowe przyrody. Muzeum koników polskich w Popielnie to kolejna atrakcja wycieczki, gdzie zobaczyliśmy tam koniki polskie-tarpany żyjące na wolności, żubronia i bobry. Pierwszy dzień zakończyliśmy w Rucianej Nida, skąd drugiego dnia udaliśmy się w rejs statkiem po jeziorze Nidzkim oraz do Leśniczówki Gałczyńskiego w Praniu. Wrażeń dużo, pogoda cudna, dobre nastroje i ciekawe wiadomości zabraliśmy ze sobą do domu.

Basia Malanda

Dzień Sportu
Dodano:1.06.2016
1 czerwca czyli Dzień Dziecka w naszej szkole przebiegł „na sportowo”. Punktualnie o godzinie 9.00 uczniowie zabrali się na boisku szkolnym, aby zapoznać się z harmonogramem dnia. W programie imprezy znalazło się 11 konkurencji sportowo-ruchowych dla wszystkich uczniów chcących sprawdzić swoje fizyczne umiejętności. Każdy uczeń otrzymał kartę obiegową, na której odnotowywane były uzyskane przez niego punkty na każdej stacji. Wśród dziewcząt największą ilość punktów uzyskała Małgorzata Ziembal, a wśród chłopców Maciej Zieliński. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci piłek do siatkówki. Końcowym akcentem tego szczególnego dnia był mecz siatkarski drużyn mieszanych, który zakończył się wynikiem 2:1 dla ekipy M. Zielińskiego. Ponad trzygodzinne zmagania sportowe dostarczyły uczniom niesamowitych wrażeń ruchowych, sporą dawkę sportowej adrenaliny i pozwoliły w miłej atmosferze spędzić ten szczególny dzień każdego roku szkolnego.

Administrator

Spotkanie Klubu Smakoszy Książek
Dodano:1.06.2016
Po wtorkowej wyprawie w świat zabaw sprzed lat, w środę 25 maja odbyliśmy poetycką podróż w czasie. Już po raz szósty i ostatni w tym roku szkolnym w bibliotece spotkali się członkowie Klubu Smakoszy Książek, by przenieść się w odległe i bardzo odległe czasy, kiedy poeci tacy jak Julian Tuwim, Ewa Szelburg-Zrembina, Hanna Januszewska, Halina Szayerowa, Ludwik Jerzy Kern, Włodzimierz Ścisłowski, Danuta Wawiłow czy Agnieszka Frączek, tworzyli wiersze dla własnych córek i synów albo z myślą o rzeszach brzdąców spragnionych czarujących dziecięcych rymowanek. I po raz kolejny zachwycała nas lekkość pióra oraz pomysłowość poetów piszących o rzeczach codziennych w niecodzienny, zaskakujący i dowcipny sposób. Z wielkim zapałem czytały trzy panie Anie, pani Agnieszka, Asia, Beata, Gosia, Paulina i Konrad Bartosik, a Julka Kasińska wyrecytowała nawet wiersz Agaty Widzowskiej-Pasiak pod tytułem „Humor. Nie zababrakło okolicznościowych zakładek do książek. I tylko frekwencja nie dorównała poprzednim tegorocznym spotkaniom, ponieważ zebrało się nas niespełna trzydzieścioro, ale z głębokim przekonaniem zakładamy, że byli to najwytrawniejsi wielbiciele słowa w Ośrodku!

Małgorzata Piskorz

Dzień Otwarty
Dodano:25.05.2016
Za nami kolejny Dzień Otwarty w Ośrodku
24 maja odwiedziło nas całe mnóstwo gości, rodzice, uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli, pracownicy instytucji… Pogoda dopisała, zabawy z dawnych lat (klasy, berek, kapsle, skakanki i wiele innych) cieszyły się wielką popularnością. Do fabryki prezentów gdzie własnoręcznie można było wykonać podarunek dla mamy ustawiała się długa kolejka. Na brak sympatyków nie narzekał także kucyk i nasz pies terapeuta Felek. Artystyczne emocje zapewnili uczestnicy Integracyjnego Festiwalu Piosenki. Ogłoszono również wyniki i wręczono nagrody uczestnikom konkursu plastycznego "Odnawialne źródła energii", który odbył się w ramach projektu ekologicznego "Eko-Świadomi". Mamy nadzieję, że wszyscy nasi gości bawili się równie dobrze jak my.
Do zobaczenia za rok.

Festiwal Ekologiczny w Kętrzynie
Dodano:22.05.2016
Starostwo Powiatowe w Kętrzynie corocznie organizuje szereg konkursów mających na celu propagowanie postaw ekologicznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Jednym z nich jest Festiwal piosenki ekologicznej, na którym w tym roku nasz Ośrodek reprezentowały Weronika Rutkowska i Małgorzata Ziembal z piosenką pt: „ Jesteśmy dziećmi ziemi” , wyśpiewując- I MIEJSCE i otrzymując wspaniałe nagrody– WIELKIE BRAWA I GRATULACJE. Rywalizacja była zacięta, uczestników bardzo dużo – jednak walory wokalne naszego duetu, kunszt artystyczny i przekazana treść, podbiły serca komisji, a i publiczność nie szczędziła gromkich braw. Dodatkowo podczas festiwalu dziewczyny przyjemnie spędzały czas na łonie natury, korzystając z proponowanych atrakcji- mini konkursy przyrodnicze, sesja w planetarium, przejażdżka bryczką, zdrowe i smaczne przekąski . Wrażeń mnóstwo, moc pozytywnej energii i ciepłych słów uznania dziewczyny zabrały ze sobą do domu – życzymy dalszych sukcesów.

Barbara Malanda

Festyn Sportowy
Dodano:22.05.2016
Ponad 160 zawodników wzięło udział w VI Węgorzewskim Festynie Sportowo - Rekreacyjnym Osób Niepełnosprawnych, który odbył się 18 maja na Stadionie Miejskim w Węgorzewie. Uczestnikami festynu byli podopieczni Powiatowego Domu Samopomocy, Domu Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, którzy wystartowali w 6 różnych konkurencjach sprawnościowych. Wszyscy zawodnicy za włożony trud i wysiłek podczas rywalizacji uhonorowani zostali pamiątkowymi medalami, a impreza zakończyła się wspólnym grillowaniem.

Ze sportowym pozdrowieniem Joanna Perłowska

Konkurs kulinarny "Smaki 2016"
Dodano:22.05.2016
Tradycyjnie po raz kolejny 18 maja nasi uczniowie wzięli udział w regionalnym konkursie kulinarnym „Smaki 2016”, organizowanym przez Centrum Edukacji Przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu były: wafle w roli głównej”. Nasz Ośrodek godnie reprezentowali i zasłużyli na wielkie wyróżnienie - Ania Denys z wykwintnym deserem -miseczki waflowe ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy i ze Szkoły Zawodowej Gosia Ziembal ze smakowitymi- naleśnikami w waflu a Mateusz Józefowicz z fascynującymi po każdym względem organoleptycznym pizzerinkami zdobył I miejsce w kategorii Szkół Zawodowych. Udział w konkursie, to nie tylko zwykłe spotkanie integracyjne uczniów niepełnosprawnych ale to przede wszystkim pokazanie ich kreatywności i zawodowego przygotowania ich sprawdzanie się w sytuacjach nietypowych, nieprzewidywalnych i nowych.

Opiekun uczestników konkursu-M.Fedusio

Konkurs recytatorski w Kętrzynie
Dodano:20.05.2016
Wojewódzki Konkurs Poezji Na Wesoło pod hasłem ,,Wiersze humorem pisane'' pod patronatem Starosty Kętrzyńskiego odbył się po raz pierwszy w Kętrzynie w dniu 19 maja 2016 roku. Oczywiście nas nie mogło tam zabraknąć! Do konkursu przystapiły cztery Ośrodki: z Bartoszyc, Kętrzyna, Węgorzewa i Giżycka. Nasi uczniowie w składzie: Julita Kasińska, Weronika Rutkowska oraz Konrad Bartosik jak zwykle pięknie się zaprezentowali i pokazali swój talent racytatorski i aktorski. Komisja konkursowa była pod wrażeniem wszystkich występów a nasi podopieczni zostali docenieni. Konrad zdobył wyróżnienie, Julka -III miejsce a Weronika - II miejsce. Serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów!!!

Anna Kowalewska

Zaproszenie na Dzień Otwarty
Dodano:18.05.2016
Dzień Otwarty Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie - Zapraszamy 24 maja

Impreza odbywać się będzie pod hasłem „Wehikuł czasu” gdyż planujemy swoistą podróż w czasie do niezapomnianych lat szkolnych, w których królowały białe kołnierzyki, obowiązkowe kapcie i tarcze na rękawach mundurków, a przerwy wypełniały szalone zabawy. Starsi będą mieli okazję sobie przypomnieć, a młodsi poznać, takie zabawy z dawnych lat jak: gra w klasy, gra w gumę, Zośka, gra w kapsle, berek, Ciuciubabka i wiele innych. Ponadto w programie:
- fabryka prezentów dla mamy (okazja do samodzielnego wykonania podarunku dla swojej mamy)
- mega bańki mydlane,
- przejażdżki na kucyku,
- zabawy z psem terapeutą
- kawiarenka i oczywiście zwiedzanie Ośrodka i poznawanie pracowni.
W trakcie Dnia Otwartego odbędzie się także Wojewódzki Integracyjny Festiwali Piosenki.
24 maja w godzinach 9.00 - 13.00 nasza placówka będzie otwarta dla wszystkich , którzy chcieliby zapoznać się z funkcjonowaniem i ofertą placówki - stosowanymi u nas nowoczesnymi metodami pracy edukacyjnej i terapeutycznej, wyposażeniem, bazą i osiągnięciami uczniów.
Zapraszamy dzieci i młodzież, rodziców i dziadków, pracowników instytucji i wszystkich zainteresowanych do siedziby Ośrodka przy ul. Zamkowej 34.

Ogłoszenie PUP w Węgorzewie i SOSW
Dodano:16.10.2015
Ogłoszenie Powiatowego Urzędu Pracy w związku ze spotkaniem informacyjnym dotyczącym przedstawienia pracodawcom oferty aktywizacji absolwentów, którzy w bieżącym roku ukończą zasadniczą szkołę zawodową w SOSW (m.in. w ramach staży zawodowych). Szczegóły dotyczące spotkania tutaj
Projekt Eko-Świadomi
Dodano:16.05.2016
PROMOWANIE POSTAW EKOLOGICZNYCH WŚRÓD UCZNIÓW POPRZEZ RÓŻNE FORMY ARTYSTYCZNEGO WYRAZU W SOSW – 13 MAJA 2016.
Realizując kolejne zadanie z projektu Eko-świadomi współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Węgorzewie i Stowarzyszenie „Jesteś”, pokazaliśmy jak ważna jest dla nas ochrona przyrody, dbanie o najbliższe otoczenie i dzielenie się wiedzą na ten temat. Każda klasa przygotowała repertuar, który przede wszystkim promował przewodni temat ale był też wyrazem ogromnego kunsztu artystycznego. Nie zabrakło piosenek, wierszy, scenek oraz haseł. Dowiedzieliśmy się min. jak segregować śmieci i jaki ma to wpływ na nasze środowisko, jak dbać o ziemię by była pełna zielonych lasów, zdrowych roślin i czystego powietrza. Łącząc elementy edukacyjno-przyrodnicze z artystycznymi udowodniliśmy, że w każdej sytuacji można poszerzać swoją wiedzę oraz promować postawy z zakresu ekologii przy tym wesoło i przyjemnie bawić się. Hitem stała się piosenka „Planety” w wykonaniu Konrada i Małgosi- wielkie brawa; którą po skończonym konkursie śpiewał prawie każdy. Podsumowaniem było wyłonienie najlepszych - oddział przedszkolny w SOSW; klasa I-VI ZET; klasa III ZSZ; wręczenie nagród zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom

Barbara Malanda

Konkurs historyczny w Giżycku
Dodano:13.05.2016
W dniu 12 maja 2016 roku odbył się IX Wojewódzki Konkurs Historyczny dla uczniów Gimnazjum i Zasadniczych Szkół Zawodowych. Organizatorem konkursu był Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Giżycku. W konkursie wzięło udział trzy placówki: z Gołdapi, Giżycka i Węgorzewa. Tematem tegorocznego konkursu była Mezopotamia. Konkurs składał się z dwóch części. I etap dotyczył rozwiązania testu konkursowego. II etap gry w BINGO. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się ogromną wiedzą.
Nasz Ośrodek reprezentowała uczennica z klasy II A ZSZ Katarzyna Tyska zajmując I MIEJSCE.
Gratulacje!!!

Irena Woronka

Przegląd teatralny w Lidzbarku Warmińskim
Dodano:12.05.2016
W środę, 11 maja zespół ZYG-ZAK wystąpił w Wojewódzkim Przeglądzie Teatralnym MAŁY TEATR WIELKICH AKTORÓW. Przegląd organizowany jest przez SOSW w Lidzbarku Warmińskim. Wystąpiły zespoły teatralne z Gołdapi, Biskupca, Olsztyna, Iławy, Mrągowa, Lidzbarka i oczywiście Węgorzewo. Mieliśmy moc wrażeń i spotkanie ze sztuką w wykonaniu wyjątkowych aktorów. Z nagrodą w postaci wyróżnienia i drobnego upominku, wróciliśmy do domu.

Iwona Naruszko

Biegi przełajowe w Elblągu
Dodano:12.05.2016
Kwitnące kasztany to znak, że nadszedł urokliwy miesiąc maj, a wraz z nim XI Regionalny Mityng w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych. 11 maja w Parku Bażantarnia w Elblągu odbyły się biegi przełajowe, w których udział wzięli uczniowie ze szkół i ośrodków specjalnych województwa warmińsko-mazurskiego. Zawody rozegrano w 3 kategoriach wiekowych i biegowych. Wyniki naszej 6 osobowej reprezentacji:
Marcin Wasiak 400m- III miejsce
Cezary Damszel 800 m - I miejsce
Marcin Czubiński 800 m - II miejsce
Michał Miszkiel 800 m- III miejsce
Adam Iwiczuk 800 m- II miejsce
Julita Kasińska 800 m - I miejsce
Gratulujemy woli walki i pięknej sportowej postawy, nikt nie „odpuścił”, każdy walczył do końca.

Ze sportowym pozdrowieniem Joanna Perłowska

Światowy Dzień Ziemi
Dodano:12.05.2016
W ramach projektu Eko-świadomi, współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Węgorzewie i Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Jesteś” uczestniczyliśmy w obchodach Światowego Dnia Ziemi. Zgodnie z harmonogramem projektu i scenariuszem 5 maja rozpoczęliśmy nasze działania. Główne hasło to „Palący temat-niska emisja” i z jego założeniem uczniowie zostali zapoznani z problemami związanymi z ochroną powietrza i przeciwdziałaniem tzw. niskiej emisji. Nasi uczniowie już wiedzą, że niska emisja powstaje min. podczas ogrzewania domów paliwem kiepskiej jakości w starych piecach o złej kondycji technicznej co w efekcie podczas procesu spalania powoduje, że do atmosfery przedostaje się wiele zanieczyszczeń, takich jak tlenek azotu, tlenek siarki czy dwutlenek siarki, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka i środowiska. Dodatkowo wspólnie wnioskowaliśmy jak temu przeciwdziałać, co robić a czego nie, by nasze środowisko i zdrowie było w dobrej formie. Po części teoretyczno-edukacyjnej rozpoczęliśmy sprzątanie według przydzielonych rejonów. Nie ma to jak dobra edukacja poparta działaniami, w które zaangażowali się wszyscy uczniowie sprzątając teren SOSW, nalężący do niego park oraz ścieżki edukacyjno-przyrodnicze. Po tak sumiennie wykonanym zadaniu, można mieć tylko nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko i udowadniają, że są niezwykle pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia. Podsumowaniem obchodów Światowego Dnia Ziemi był piknik ekologiczny, z wykorzystaniem ekologicznych wynalazków takich jak: jadalne talerze, papierowe kubki, ekologiczne worki na śmieci, zdrowy posiłek. Sprzątanie miało nie tylko charakter ciężkiej pracy, ale także wspaniałej zabawy.

Barbara Malanda

Projekt Eko-Świadomi
Dodano:8.05.2016
Działania edukacyjne w zakresie ekologii w ramach projektu współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Węgorzewie i Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Jesteś” działającego przy SOSW: EKO-ŚWIADOMI już rozpoczęły się i trwać będą do końca maja br. W poniższe zadania zaangażowani są przede wszystkim uczniowie Ośrodka i nauczyciele. W ramach realizacji projektu przewidziane są następujące przedsięwzięcia:
I. Powiatowy Konkurs Plastyczny „Odnawialne źródła energii”.
Konkurs adresowany będzie do uczniów wszystkich szkół miasta Węgorzewo. Głównym celem będzie promocja korzyści wynikających ze stosowania odnawialnych źródeł energii oraz umożliwienie integracji osób niepełnosprawnych z ich pełnosprawnymi rówieśnikami. W auli Ośrodka oraz w Starostwie Powiatowym w Węgorzewie zostanie zorganizowana wystawa pokonkursowa.
II. Obchody Światowego Dnia Ziemi.
Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw i działań wśród uczniów oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Tegoroczna edycja odbędzie się na posesji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dnia 28 kwietnia 2016r. W programie zaplanowano: sprzątanie terenu wokół Ośrodka połączone z segregacją śmieci, pielęgnację roślin na szkolnej ścieżce edukacyjno-ekologicznej oraz piknik ekologiczny z wykorzystaniem ekologicznych wynalazków takie jak: jadalne talerze, papierowe kubki, ekologiczne worki na śmieci, zdrowy posiłek.
III. Konkurs na dowolną formę artystyczną promująca postawy ekologiczne.
Adresatem konkursu będą uczniowie Ośrodka, których zadaniem będzie wykorzystanie różnych form przekazu (taniec, śpiew, pantomima, scenki teatralne itp.) promujących świadomość ekologiczną.
IV. Zajęcia edukacyjne na temat działań ekologicznych w powiecie węgorzewskim.
W ramach zajęć przewidziana jest prelekcja zaproszonego miłośnika ekologii, który zapozna uczniów z działaniami ekologicznymi w naszym powiecie. W celu aktywizacji wychowanków do świadomego udziału w prelekcji przewidziany jest quiz podsumowujący zdobyte wiadomości. Temat spotkania edukacyjnego: Jak chronimy środowisko na terenie Powiatu Węgorzewskiego

Barbara Malanda

Zaproszenie na Festiwal Piosenki
Dodano:8.05.2016
24 maja nasz Ośrodek wspólnie z Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Jesteś” w Węgorzewie organizuje I WOJEWÓDZKI FESTIWAL INTEGRACYJNY „CO NAM W DUSZY GRA – PIOSENKI O MAMIE”. W tym dniu oprócz śpiewu będzie też wiele innych atrakcji m.in. Zabawy z dawnych lat, Fabryka Prezentów dla Mamy oraz słodki poczęstunek. Termin:
24 maja 2016 roku, rozpoczęcie o godz. 10
Miejsce: SOSW; ul. Zamkowa 34; 11-600 Węgorzewo
Adresaci :
- Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu węgorzewskiego.
- Uczniowie Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z województwa warmińsko-mazurskiego.
Kategorie konkursu:
Uczestnicy - podział na grupy wiekowe:
- Grupa I – uczniowie klas I-III SP i uczniowie klas IV-VI SP
- Grupa II – uczniowie Gimnazjum i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Zasady uczestnictwa:
Uczestnicy mogą przygotować po dwa utwory w poszczególnych grupach wiekowych o wskazanej tematyce wyłącznie w języku polskim.
Forma prezentacji:
- Soliści
- Duety /Zespoły
Termin zgłoszenia: do 10 maja 2016 r.
Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc- 511510258; 505700467;

Organizatorzy

Święto 3 Maja
Dodano:28.04.2016
Dnia 28.04.2016 odbył się apel z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Uczniowie Gimnazjum i szkoły podstawowej przedstawili krótką historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jej znaczenie w historii naszej ojczyzny. Widzowie mogli również usłyszeć patriotyczną pieśń „Witaj Majowa Jutrzenko ”.

Uczniowie

Spotkanie Klubu Rodzica
Dodano:21.04.2016
20 kwietnia w ramach istniejącego w naszym Ośrodku "Klubu Rodzica" odbyło się spotkanie rodziców z przedstawicielami: Starostwa Powiatowego,Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Urzędu Pracy. Wiedzę z zakresu seksualności osób niepełnosprawnych przekazała rodzicom pani Ania Czapska - specjalista d/s edukacji i ochrony zdrowia. O programie 500+ oraz formach pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom opowiedziała pani Danuta Kochan - referent ds. administracji i świadczeń z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Na temat zatrudnienia osób niepełnosprawnych, ofert szkoleń, stażach, różnych formach dofinansowania bardzo wyczerpujących informacji dostarczyła pracownica Urzędu Pracy pani Aneta Wiszniewska – referent ds. administracji i świadczeń. Pani Aneta poinformowała zebranych o tym, że zostanie podpisane porozumienie pomiędzy naszym Ośrodkiem a Urzędem Pracy odośnie zatrudniania naszych absolwentów z ZSZ (do 3 osób) na staże pracy. Zebranie to miało na celu nie tylko dostarczenie rodzicom cennej wiedzy z zakresu interesującej ich tematyki ale także cel integracyjny przy wspólnym stole, kawie i ciastach własnoręcznie przygotowanych przez uczniów ZSZ.

Administrator

Konkurs kulinarny w Bartoszycach
Dodano:20.04.2016
14 kwietnia 2016r w SOSW w Bartoszycach swoje umiejętności kulinarne z zakresu przygotowania różnych potraw kuchnia świata zaprezentowało 18 trzy osobowych zespołów, przyszłych kucharzy z ZSZ i SPdP. Rywalizowały z sobą zespoły z Bartoszyc, Olsztyna, Olsztynka, Mrągowa, Lidzbarka Warmińskiego, Ełku, Iławy i Węgorzewa. Nasz Ośrodek reprezentowały dwie drużyny, z ZSZ- uczniowie klasy III-Edytka Wowak , Mateusz Józefowicz i Małgosia Ziembal a ze SPdP- Kazik Gil, Ania Denys i Julka Kasińska (przyszła uczennica SPdP).Drużyna z ZSZ przygotowała i zaprezentowała potrawę meksykańską-naleśniki po meksykańsku a drużyna ze SPdP potrawę azjatycką- spring rollsy wegańskie z sosem i sałatką wegańską. Obie potrawy były pyszne i obie zasłużyły na wyróżnienie i nagrodę.(Przepisy do nabycia u uczestników konkursu) Ponad to była to nie tylko świetna zabawa ale także wspaniały sposób na zmierzenie się z oceną i opinią doborowego jury składającego się z przedstawiciela Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, dwóch właścicieli restauracji i innych fachowców z dziedziny kulinarnej. Konkurs miał na celu kultywowanie światowego dziedzictwa kulinarnego, wzbogacenie wiedzy z zakresu przyrządzania potraw świata a przede wszystkim doskonalenie umiejętności organizacji i pracy w zespole. Wielkie brawa i podziękowania obu drużynom a klasie III ZSZ życzenia powodzenia i co najmniej takiego wykonania potraw na egzaminie końcowym.

Opiekun drużyn konkursowych - M.Fedusio

Ruch Rzeźbi Umysł, Serce, Ciało
Dodano:14.04.2016
Specjalny Ośrodek szkolno-Wychowawczy w Węgorzewie 13 kwietnia po raz 6 powitał uczniów ze szkół z województwa warmińsko-mazurskiego na konkursie „Ruch Rzeźbi Umysł Serce Ciało”. W konkursie brało udział około 130 uczniów z 7 placówek: - SOSW z Lidzbarka Warmińskiego
- Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych z Gołdapi
- Centrum Edukacji Specjalnej przy SDP Z Olecka
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Żardenik
- Publiczny Specjalny Katolicki Ośrodek Edukacyjno-Wychowawczy z Kruz
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Bartoszyc
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Węgorzewa.
Organizatorem konkursu był Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgorzewie oraz działające przy placówce Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Jesteś”. Poziom artystyczny był na bardzo wysokim poziomie, wszyscy uczestnicy pokazali się z najlepszej strony prezentując swoje możliwości i umiejętności w zakresie sportu, tańca i teatru. Celem konkursu było propagowanie aktywnego uczestnictwa młodych ludzi w życiu sportowym i kulturalnym oraz popularyzacja sportu. W przerwie konkursu uczestnicy mieli okazję podziwiać niesamowite akrobacje sportowe w wykonaniu wysportowanej młodzieży z zaprzyjaźnionego „Helwinga” pod opieką pana Andrzeja Gordziewicza. Po poczęstunku przyszedł czas na zabawy i gry, które prowadziły uczennice z Zespołu Szkół Zawodowych pod opieką Pani Katarzyny Makalus. Po długich i burzliwych naradach jury wyłoniło zwycięzców konkursu w poszczególnych kategoriach i przyznając dwa tytuły „Osobowości scenicznej” spośród uczestników konkursu. Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy. Nagrody zostały dofinansowane przez Burmistrza Węgorzewo, Starostę Węgorzewskiego oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Jesteś”. Koordynatorzy imprezy: Joanna Perłowska, Magdalena Radziwoniuk
Wyniki konkursu:
Kategoria teatr:
I miejsce: grupa Bajkolandia z SOSW w Lidzbarku Warmińskim
II miejsce: Robert Racis z ZPE-W w Gołdapi
III miejsce: grupa „Szkoła pod słońcem” SOSW w Żaedenikach
Wyróżnienie: grupa teatru kukiełkowego z SOSW w Węgorzewie, grupa „Przyjaciele Bajki” z CES przy SDS w Olecku, grupa „Carpe Diem” z SOSW w Węgorzewie.
Kategorie sport:
I miejsce: SOSW w Wegorzewie – piramida gimnastyczna
II miejsce: grupa „Tęcza Kruzy” z PSKOEW w Kruzach
III miejsce : Julita Kasińska z SOSW w Węgorzewie
Wyróżnienie: grupie „Młode Smoki” z ZPEW w Gołdapii
Kategorai taniec:
I miejsce: grupa taneczna z PSKOEW w Kruzach
II miejsce: Weronika Rutkowska i Maciej Zieliński SOSW w Węgorzewie
III miejsce: grupa „Neonówka” z SOSW Bartoszyce
Wyróżnienie: grupa „Szkoła pod słońcem” SOSW Żardeniki, Mateusz Pacek z PSKOEW w Kruzach, grupa „Młode Smoki” z ZPEW w Gołdapi , grupie uczniów z klasy III i IV SP w SOSW w Węgorzewie.
Osobowości sceniczne: Paweł Pawlukiewicz z SOSW w Lidzbarku Warmińskim, Robert Racis z ZPEW w Gołdapi.

Administrator

Dzień Bez Przemocy
Dodano:23.03.2016
Pierwszy dzień wiosny tradycyjnie w naszym Ośrodku odbywa pod hasłem "Dzień Bez Przemocy". Tegoroczna impreza rozpoczęłą się o godzinie 9.00 w naszej sali gimnastycznej, gdzie uczniowie mogli się sprawdzić w turnieju sportowym. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody. Następnie zabawa przeniosła się do świetlicy internatu, gdzie zespoły klasowe rywalizowały w konkursie kulinarnym na przygotowanie wiosennej sałatki. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i przygotowali przepyszne potrawy, które zostały od razu skonsumowane przez uczestników imprezy. Chętni mogli sprawdzić się przy zdobieniu świątecznych pisanek. Ogloszono również wyniki konkursu plastycznego "Dopalacze - nie biorę, zdrowy styl życia wybiorę". Indywidualnie I miejsce zajęły prace Ani Denys oraz Oli Liśniańskiej. Prace grupowe klasy I-III szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum zdobyły największe uznanie komisji konkrsuwej. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. W tym dniu wybrano również nasympatyczniejszą uczennicę i najsympatyczniejszego ucznia. Wyróżnienia te w tym roku zdobyli Ola Liśniańska i Mateusz Józefowicz. Gratulujemy!!! W samo południe na boisku szkolnym odbył się pokaz strażacki a imprezę zakończył mecz siatkówki nauczyciele kontra uczniowie. Po raz kolejny uczniowie nie dali najmniejszych szans nauczycielom wygrywając 3:0 w setach. Impreza była wyjątkowo udana i wszyscy bawli się fantastycznie.

Samorząd szkolny

Konkurs recytatorski w Łupkach
Dodano:16.03.2016
W dniu 16 marca 2016r. czterech naszych uczniów: Julita Kasińska, Karolina Śliwa, Damian Liśniański oraz Mateusz Józefowicz reprezentowało nas na VII Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim ,,Wierszowanki'' .Tematem przewodnim w tym roku były wiersze o Wielkanocy. W konkursie wzięło udział osiem placówek: z Ełku, Gołdapii, Mikołajek, Mrągowa, Szczytna, Łupek i Węgorzewa. Uczniowie zaprezentowali piękną recytację i wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój. Komisja Konkursowa z uwagą wysłuchała recytowanych utworów aż 46 uczniów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie a nagrodzeni dyplomy i nagrody rzeczowe. Nasi uczniowie pięknie recytowali swoje wiersze a największe uznanie otrzymał Mateusz Józefowicz, który zdobył II miejsce. Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy mieli odwagę aby wystąpić przed publicznością.

Uczestnicy konkursu

Przegląd teatralny w Kętrzynie
Dodano:15.03.2016
10.03.2016 grupa teatralna „Carpe diem” wzięła udział w VII Integracyjnym Przeglądzie Teatrów Amatorskich „W krainie baśni mitów i legend” zorganizowanym przez SOSW w Kętrzynie. W imprezie wzięło udział 13 zespołów. Wysoki poziom i różnorodność tego co przedstawiały zespoły budziła duży zachwyt publiczności. Nasza grupa w składzie: Ola Liśniańska, Małgorzata Ziembal,Karolina Śliwa, Paulina Lipska,Karolina i Weronika Rutkowskie oraz Konrad Bartosik wystąpiła w przedstawieniu „Shrek i przyjaciele” zdobywając III miejsce. Jury przyznało również nagrodę specjalną dla najlepszej aktorki- zdobyła ją Małgorzata Ziembal.
Aktorom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Magda Rogalska

Warsztaty Reko-Eko w Spytkowie
Dodano:11.03.2016
W ramach projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie koło Giżycka, uczniowie z klas I-IIIA, I-VIB zet oraz I-IIIA zet uczestniczyli 3 marca w warsztatach „Reko-eko”. Pierwszą częścią projektu było zwiedzanie zakładu ścieżką edukacyjną pt.”Co się dzieje z naszymi odpadami?”. Dzieci zostały zapoznane z procesami unieszkodliwiania odpadów w sortowni, kompostowni oraz na kwaterze składowiskowej. Przewodnik uświadomił im, że odpady to cenne surowce, które dzięki segregacji i przetwarzaniu, mogą zamienić się w nowe przedmioty. Dzieci z uwagą wysłuchały porad o właściwym postępowaniu z odpadami w domach, przygotowującym je do dalszego przetwarzania. Druga część projektu obejmowała zajęcia warsztatowe w „Pracowni artystycznej Zmieszanego Florka”. Na początku każdy segregował wybrany przez siebie przedmiot i wrzucał do odpowiedniego pojemnika. I tutaj należą się brawa dla naszych uczniów, bo wszyscy poradzili sobie rewelacyjnie! Później dzieci w grupach tworzyły według własnych pomysłów „coś z niczego”, czyli super przedmioty z odpadów komunalnych. Okazuje się, że można stworzyć naprawdę fajne rzeczy, tylko trzeba „ruszyć głową”.

Anna Palmowska

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Dodano:4.03.2016
1 Marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wspominając tragiczne wydarzenia, które dotknęły polskich patriotów. Nasi uczniowie zapoznali się z częścią tej historii na zajęciach przedmiotowych oraz pogadance w internacie. Po południu dołączyliśmy do uroczystości składania kwiatów i zniczy na pobliskim rondzie Żołnierzy Wyklętych.

Leszek Drozd

Spotkanie Klubu Smakoszy Książek
Dodano:25.02.2016
O 10.00 rano w poniedziałek 22 lutego odbyło się piąte spotkanie Klubu Smakoszy Książek w świetlicy Inter-natu, w którym wzięło udział niemal 50 osób. Żaden z uczniów nie odważył się wystąpić przed tak licznym gronem słuchaczy, ale dorosłych ochotników na szczęście nie zabrakło. Pan dyrektor przeczytał wierszowaną rozmowę pewnego roztargnionego pana zapisaną przez Aleksandra Rymkiewicza pod tytułem „Kapuściana głowa”, kończącą się nieszablonowym stwierdzeniem narratora; „Rzeczywiście, rzeczywiście, cóż mądrego rzekną licie”. Pani wicedyrektor zaprezentowała „Siedmiomilowe buty” Jana Brzechwy o Michale, który po zakupie zaczarowanych butów nie był stanie dojść nigdzie, gdzie zamierzał, więc w desperacji „zdjął je ze złością, do wody wrzucił i na bosaka do domu wrócił”. Jedyna reprezentantka zaproszonych rodziców – pani Agnieszka Iwiczuk - uraczyła nas przezabawną „Kwoką” autorstwa Jana Brzechwy o kurze-malkontentce, która zaprosiła gości, by nauczyć ich grzeczności, ale że „traktowała świat z wysoka” skrytykowała brutalnie wszystkich, choć twierdziła z przekonaniem: „Grunt to dobre wychowanie!”. Nauczycielki i jeden nauczyciel (pan Irek Kubiszyn), czytali urocze i błyskotliwe utwory takich polskich poetów jak Aleksander Fredro, Julian Tuwim, Wanda Chotomska, Ludwik Jerzy Kern, Wincenty Faber, Włodzimierz Słobodnik czy Danuta Wawi-łow. Przy dobrej lekturze czas upływa stanowczo w zbyt szybkim tempie, ale na szczęście spotkamy się znowu w maju…

Małgorzata Pisokorz

Bal karnawałowy 2016
Dodano:9.02.2016
21.01.2016 w naszym Ośrodku, jak co roku, odbył się Karnawałowy Bal Przebierańców. Bawiliśmy się, jak zwykle świetnie, co widać na załączonych fotografiach.

Bożena Wasilewska

Zajęcie w ferie zimowe
Dodano:22.01.2016
Jeżeli nie masz planów na zbliżające się ferie a chciałbyś ciekawie spędzić czas zapraszamy do udziału w zajęciach organizowanych w naszej szkole.
25 stycznia – godz. 9.00-11.00 – zajęcia rękodzielniczo-plastyczne (bud. IV)
25 stycznia – godz. 11.00-13.00 – zajęcia rytmiczno-muzyczne (bud. IV)
26 stycznia – godz. 9.00-11.00 – zajęcia komputerowe (bud. V)
28 stycznia – godz. 9.00 – 11.00 – zajęcia sportowe (sala gimnastyczna)
29 stycznia – godz. 9.00 – 11.00 – zajęcia kulinarne (prac. kulinarna – SPdP)
Zapraszamy wszystkich chętnych a wszystkim naszym uczniom życzymy udanych i bezpiecznych ferii.

Nauczyciele i wychowawcy

Pokaz strażacki
Dodano:22.01.2016
Dzisiaj mieliśmy kolejną okazję, by nauczyć się zasad bezpiecznego zachowania się na lodzie. Nasi uczniowie obejrzeli pokaz ratownictwa lodowego przygotowany przez strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Węgorzewie oraz strażaków z Wojskowej Straży Pożarnej i ochotników z OSP Pozezdrze. Zobaczyliśmy metody ratownicze oraz sposoby wykorzystania przedmiotów, których można użyć przy ratowaniu osoby, pod którą załamał się lód. Przybliżono również zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, wyciągniętym z lodowatej wody. Na zakończenie p. o. komendant życzył uczniom bezpiecznych i udanych ferii. Po pokazie uczniowie mogli obejrzeć specjalistyczny sprzęt strażacki oraz porozmawiać ze strażakami.

Beata Czarnecka

Góra Grosza
Dodano:14.01.2016
W tegorocznej akcji Góra Grosza udało nam się zebrać 179,37 zl. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za wsparcie dla rodzinnych domów dziecka.

Samorząd Uczniowski

Przegląd Teatralny
Dodano:08.01.2016
11 grudnia 2015 roku nasz zespół teatralny ,,Nemezis’’ po raz trzeci reprezentował Ośrodek na III Przeglądzie Teatralnym o tematyce przeciwdziałania przemocy zorganizowanym przez pana Edwarda Tylendę z Urzędu Miasta Węgorzewo. Przegląd odbył się w Węgorzewskim Centrum Kultury. Grupa wystąpiła w składzie: Ola Liśniańska, Karolina Rutkowska, Julita Kasińska, Weronika Rutkowska, Paweł Charaman, Marcin Czubiński oraz Józef Chulaj- Pole. Zespół pod czujnym okiem pani Anny Kowalewskiej i Agnieszki Pissarek przygotował spektakl profilaktyczny pt. ,,Siła dobra’’. Tematem przewodnim naszego przedstawienia była odwieczna walka dobra ze złem oraz ukazanie problemu braku tolerancji i akceptacji. Uczniowie w ujmujący sposób ukazali codzienne, często niezwykle trudne relacje młodych ludzi, ich wybory i życiowe decyzje. Komisja oceniająca występy artystyczne przyznała naszemu zespołowi pierwsze miejsce. Bardzo cieszymy się z tego sukcesu i nie zamierzamy spocząć na laurach.

Aktorzy z grupy "Nemezis"

I Mistrzostwa w Badmintonie
Dodano:22.12.2015
W dniu 15.12.2015r odbyły się I Mistrzostwa Ośrodka w Badmintonie.W turnieju wzięło udział 21 zawodników. Rywalizowali Oni w 2 kategoriach: Szkoła Podstawowa(chłopcy i dziewczęta) Open (pozostali uczniowie z podziałem na chłopcy i dziewczęta). Zawody otworzyła oraz na koniec wręczyła puchary i medale oraz dyplomy Pani Dyrektor Alina Wilczyńska.
Wyniki: Szkoła Podstawowa:
1. miejsce – Paulina Lipska
2. miejsce – Rafał Lipski
3 miejsce – Mateusz Lipski
Chłopcy - Open:
1. miejsce – Maciej Zieliński
2. miejsce – Jarosław Damszel
3. miejsce – Michał Miszkiel
Dziewczęta – Open
1. miejsce – Małgorzata Ziembal
2. miejsce – Karolina Rutkowska
3. miejsce – Weronika Rutkowska
Sedziami głównymi mistrzostw byli nauczyciele Wychowania Fizycznego: Joanna Perłowska i Ireneusz Kubiszyn. Sponsorem pucharów, medali oraz dyplomów turnieju był Ireneusz Kubiszyn. Dziękuję wszystkim za pomoc w przeprowadzeniu turnieju, a zawodnikom gratuluję osiągniętych wyników i wspaniałej rywalizacji. Zapraszam za rok.

Ireneusz Kubiszyn

Wigilia
Dodano:18.12.2015
Świątecznie udekorowana sala, choinka skrząca się blaskiem setek lampek, stoły nakryte obrusami oraz tradycyjne potrawy. Właśnie w takiej atmosferze 17 grudnia w naszej szkole odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne z udziałem uczniów, rodziców, pracowników Ośrodka oraz zaproszonych gości. Najmilszą chwilą uroczystości było łamanie się opłatkiem. Z głębi serc płynęły życzenia, a uśmiech gościł na wszystkich twarzach. Ze wszystkich stron dało się słyszeć ciepłe i szczere „Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku”. Po pysznej kolacji przyszedł czas na Jasełka , wspólne kolędowanie oraz upominki dla wszystkich. Nie udałoby się wszystkiego tak pięknie przygotować i sprawnie przeprowadzić, gdyby nie nieoceniona praca rodziców oraz całej społeczności szkolnej, którzy w tym gorącym przedświątecznym okresie poświęcili swój wolny czas i pomogli wspólnie przybliżyć dzieciom piękne tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy!

Koordynatorzy: Wanda Miklusz, Iwona Perstynak, Anna Palmowska

Wigilia
Dodano:11.12.2015
Zgodnie z wieloletnią tradycją w czwartek 17 grudnia o godz. 16 rozpocznie się uroczysta Wieczerza Wigilijna w Internacie. W tym niezwykłym spotkaniu wezmą udział wszyscy nasi uczniowie, rodzice, pracownicy Ośrodka oraz zaproszeni goście. Oprócz tradycyjnych życzeń i opłatka przewidziane są występy uczniów. Przed rozpoczęciem spotkania wychowacy klas spotkają się z rodzicami na klasowych wywiadówkach. Serdecznie zapraszamy.
A jak wyglądała nasza Wigilia 10 lat temu? Z boku publikujemy zdjęcia z 2005 r. Łezka w oku się kręci ...

Uczniowie i pracownicy Ośrodka

Mecz piłki nożnej
Dodano:17.12.2015
W piątek 11.12 odbył się towarzyski mecz piłki nożnej pomiędzy Szkołą Podstawową a Gimnazjum naszego Ośrodka. Od pierwszych sekund mecz był szybki i zacięty. W drugiej minucie meczu Szkoła Podstawowa objęła prowadzenie. Inauguracyjną bramkę zdobył Łukasz Pietrewicz. Pozostała cześć meczu toczyła się głównie pod dyktando drużyny chłopców z Gimnazjum. Głównym arbitrem meczu był p. Irenusz Kubiszyn, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem gry. Każdy z zawodników zachował czyste konto, mecz udało się rozegrać bez upomnień w postaci kartek. Mecz był bardzo zacięty i pełny emocji, ale rozegrany w duchu fair play. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 14:2 dla „starszaków”.

Ze sportowym pozdrowieniem Joanna Perłowska

Ogólnopolski test wiedzy o bezpieczeństwie
Dodano:10.12.2015
Bezpiecznie z Puchatkiem
Sympatyczny Miś z Akademii Bezpiecznego Puchatka od września do listopada 2015r przekazywał uczniom z klasy I-III A szkoły podstawowej niezbędną wiedzę, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu, w czasie zabawy i podczas korzystania z Internetu. Doskonałą okazją do utrwalenia wiadomości był udział w Ogólnopolskim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie. Nasi uczniowie przystąpili do testu 9 grudnia. Test okazał się dla uczniów średnio trudny.

Anna Palmowska

Klub Smakoszy Książek
Dodano:10.12.2015
W środę 9 grudnia odbyło się już czwarte spotkanie Klubu Smakoszy Książek! Wzięło w nim udział prawie 40 uczniów i nauczycieli ze szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy. Czytaliśmy wspólnie wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Ludwika Jerzego Kerna i Danuty Wawiłow, a że większośćć Smakoszy popadła od niedzieli w mikołajkowo-śwąteczne usposobienie, więc tym razem największe wzięcie miały utwory z tomu zatytułowanego „Wiersze pod choinkę” autorstwaa Michała Zaremby i przechodnia czapka Mikołaja przyniesiona przez panią Anię Kowalewską. Na koniec każdy klubowicz dostał zakładkę do książek z wierszem Hanny Łochockiej PRZYJACIEL NA CAŁE ŻYCIE.
Do zobaczenie w nowym roku - smakosze i przyjaciele książek!

Małgorzata Piskorz

Wojewódzki Konkurs Humanistyczny
Dodano:10.12.2015
I Wojewódzki Konkurs Humanistyczny ,,Obrazy słowem malowane’’
,,Obrazy słowem malowane''- takie hasło przewodniczyło podczas I Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego, który odbył się w naszej szkole w dniu 08.12.2015r. Do konkursu zgłosił się Zespół Placówek Edukacyjnych z Gołdapi, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Giżycka oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Węgorzewa. Uczniowie mieli za zadanie opisać obraz z uwzględnieniem słownictwa charakterystycznego dla opisu, podzielić się swoimi osobistymi wrażeniami na temat przedstawionego obrazu a także zwrócić uwagę na poprawność ortograficzną i interpunkcyjną. Na wykonanie tego zadania każdy uczestnik miał 60 minut. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa w składzie: Pani Anna Czapska (przewodnicząca), pani Anna Jaremus-Furtan, pani Elżbieta Kobielska i pani Małgorzata Piskorz.
Wyniki Konkursu:
Kategoria I - Szkoła Podstawowa:
I miejsce- Marlena Gral
II miejsce-Magdalena Bielińska
III miejsce-Paulina Ciszewska
Kategoria II - Gimnazjum i ZSZ:
I miejsce-Żaneta Naprawska
II miejsce-Marzena Baranowska
III miejsce-Eryk Bogdanowicz
Wyróżnienia otrzymali: Angelika Sieraniewicz, Paulina Lipska, Łukasz Pietrewicz, Justyna Sieraniewicz, Karolina Śliwa, Krzysztof Kosiorek.
Podczas pracy komisji konkursowej uczestnicy pod opieką pani Anny Kowalewskiej i pani Ireny Woronka wzięli udział w wycieczce do Muzeum Kultury Ludowej. Uczniowie obejrzeli wystawę kafli oraz skansen. Po powrocie do Ośrodka czekała na wszystkich ciepła herbata, pyszne kanapki oraz owoce i słodycze a dla każdego uczestnika nie zabrakło upominków.

Anna Kowalewska, Irena Woronka

Kamishibai u najmłodszych
Dodano:12.12.2015
Czy można spotkać się ze sztuką teatralną w szkole? Oczywiście. Dzięki uprzejmości pań z Biblioteki Miejskiej w Węgorzewie nasi najmłodsi uczniowie oraz przedszkolaki mają okazję od września, co miesiąc usłyszeć i zobaczyć bajkę w teatrze obrazkowym, czyli właśnie kamishibai. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wsuwanych do drewnianego parawanu, zwanego butai. Te mini spektakle świetnie rozwijają wyobraźnię, bawią i jednocześnie uczą.

Anna Palmowska

Liga „Tabliczki Mnożenia”
Dodano:11.12.2015
Konkurs matematyczny: Liga „Tabliczki Mnożenia” Konkurs matematyczny Liga „Tabliczki Mnożenia” przeprowadzony został w dwóch etapach w dniach 23 11. 2015 r. oraz 30.11.2015 r. Adresowany był do uczniów Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Celem konkursu było doskonalenie znajomości tabliczki mnożenia.
I etap – znajomość tabliczki mnożenia do 50, II etap – znajomość tabliczki mnożenia do 100. Każdy uczestnik miał możliwość uzyskania 50 pkt (I etap - 25 pkt; II etap – 25 pkt).
W konkursie wzięło udział 16 uczniów ( 4 – SP; 7- GIM.; 5 – ZSZ).
Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i gratulacje.

Organizator konkursu

Spektakl "Zaczarowany Las"
Dodano:12.12.2015
3 grudnia odbył się w Węgorzewskim Centrum Kultury spektakl „Zaczarowany las”, na którym oczywiście nie mogło zabraknąć uczniów z naszej szkoły. W leśnej scenerii trójka przyjaciół: niedźwiedź Misia Miodu, zając Jaki Taki oraz lis Rudek Puszysty Ogon postanawiają wyruszyć na poszukiwania Tajemniczego Okruszka. W czasie wędrówki spotykają straszne Moczarki Bagienne, wiewiórkę, kwiaciarkę na rynku w Krakowie i górala z Tatr. W trakcie przedstawienia dzieci brały czynny udział w przedstawieniu, co wzbudziło ich ogromne zadowolenie. Ta ciepła opowieść zakończyła się morałem: Okruszek to serce pełne miłości, dobroci i przyjaźni. A każdy, kto ma dobre jest niepowtarzalny i wyjątkowy.

Administrator

Andrzejki w Helwingu
Dodano:11.12.2015
Już po raz czwarty nasi uczniowie ze Szkoły Podstawowej zostali zaproszeni na zabawę andrzejkową organizowaną przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum im. Helwinga w Węgorzewie. Poniedziałek 30 listopada był świetną okazją do przeżycia wspaniałych chwil pełnych magii, konkursów i tańca. Wszyscy bawili się doskonale. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, a chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jako pierwszy przekroczy próg. Chętni do poznania przyszłości wróżyli sobie, przelewając roztopiony wosk przez otwór klucza, a następnie „odczytywali” co przedstawia cień rzucany przez odlew. Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek.

Anna Palmowska

Andrzejki w internacie
Dodano:1.12.2015
W imieniny Andrzeja w internacie odbyła się Zabawa Andrzejkowa. W przerwach pomiędzy tańcami uczniowie chętnie brali udział w przygotowanych konkursach. Były m. in.: taniec, podczas którego trzeba było ubrać się w rzeczy ukryte w plecaku, zabawa z krzesełkami, jedzenie jabłka, ciasteczka z wróżbą. Po zabawach i tańcach było karaoke- młodzież śpiewała ulubione piosenki. Miło nam było, że Pan Dyrektor wziął udział w naszych wróżbach i wspólnej zabawie. Zabawa była wyśmienita!

Iwona Naruszko

Nowy numer NASZEGO EKSPRESU
Dodano:27.11.2015

Nowy numer "Naszego Ekspresu". Zapraszamy do lektury i udziału w konkursie.

Administrator

65 lecie ośrodka
Dodano:30.11.2015
Gala 65 – lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
27 listopada nasz Ośrodek obchodził 65 rocznicę urodzin. Z tej okazji przybyli w nasze progi związani ze szkołą goście, rodzice, przedstawiciele Powiatu Węgorzewskiego, Gminy Węgorzewo oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji. Uroczystości związane z Galą 65–lecia SOSW rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Kościele Dobrego Pasterza. Kolejnym punktem programu była część oficjalna, która odbyła się w sali widowiskowej Węgorzewskiego Centrum Kultury. Dyrektor SOSW Andrzej Raczkowski uroczyście powitał wszystkich zebranych gości, przedstawił osiągnięcia i historię placówki oraz wręczył pracownikom nagrody za wzorową pracę. Nie zabrakło przemówień, życzeń, kwiatów i prezentów od zgromadzonych na sali gości i rodziców. Dyrektor ogłosił wyniki konkursu plastycznego ,,65 lat minęło…” i zaprosił zebranych gości na wystawę prac w świetlicy Ośrodka. Uczniowie klas pierwszych przystąpili do ślubowania, a nasi najmłodsi artyści z przedszkola ,,Jesteś”, jako gość specjalny rozpoczęli uroczystą Galę. Wszyscy artyści, mali i więksi, pomimo ogromnej tremy jaka im towarzyszyła, pokazali jak duży potencjał w nich drzemie i to, że potrafią się świetnie bawić. Naładowani pozytywnymi emocjami i dużą dawką dobrego humoru zakończyliśmy część artystyczną obchodów 65–lecia Ośrodka. Cała uroczystość zakończyła się smacznym poczęstunkiem, na którym nie zabrakło urodzinowego tortu.

Beata Miazga, koordynator imprezy

Powiatowy quiz wiedzy o tytoniu
Dodano:28.11.2015
POWIATOWY QUIZ WIEDZY O TYTONIU I OCHRONIE ŚRODOWISKA-LISTOPAD 2015 Powiatowy quiz wiedzy o tytoniu i ochronie środowiska, ogłoszony był pod egidą Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Węgorzewie. Konkurs przeznaczony był dla uczniów kl. V i VI SP, i polegał na wypełnieniu testu i dostarczeniu go do organizatora we wskazanym terminie. Z naszego Ośrodka udział wziął K. Bartosik ucz. kl. VI SP, przygotowywany pod okiem n-la przyrody. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o zagrożeniach związanych z nałogiem tytoniowym i zaszczepienie młodym ludziom asertywności wobec palenia, a obok tego poszerzenie wiadomości o środowisku. Po ogłoszeniu wyników jak się okazało nasz uczeń zdobył wyróżnienie, wspaniałą nagrodę rzeczową oraz dyplom. Wielkie gratulacje.

Danuta Bobińska

Monografia Ośrodka
Dodano:18.11.2015
W zakładce Ośrodek umieszczono link do monografii naszego Ośrodka, sporządzonej z okazji 65 rocznicy powstania naszej placówki przez panią Małgorzatę Piskorz. Plik w formacie pdf (3,9Mb). Zapraszamy do obejrzenia.

Administrator

Halloween
Dodano:12.11.2015
29 października 2015 r. po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowano zabawę z okazji Halloween. W zabawie wzięli udział uczniowie z grupy przedszkolnej, klas nauczania początkowego oraz zespołów edukacyjno-terapeutycznych. W zabawie uczestniczyli również zaproszeni uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Giżycku. Impreza rozpoczęła się o godz. 9.00. Uczestnicy brali udział w zabawach integracyjnych, taneczno-ruchowych oraz w licznych konkursach z nagrodami. Rozstrzygnięto również konkurs na najlepsze przebranie. Impreza zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

Organizatorzy

Tydzień Kariery Zawodowej
Dodano:6.11.2015
W ramach Tygodnia Kariery Zawodowej 22 października, uczniowie ZSZ mieli przyjemność wspólnego gotowania smacznych, prostych i zdrowych potraw pod przewodnictwem pani Ewy Lipskiej właścicielki mazurskiej agroturystyki. Przepisy kulinarne na chlebki, serek topiony z różnymi dodatkami i pastę jajeczną z własnym majonezem, masło, nutelle, ciasteczka owsiane i sezamki można dostać od uczniów ZSZ. Części potraw już samodzielnie przygotowaliśmy, resztę na pewno przygotujemy. Oprócz naszych uczniów w zajęciach jako obserwatorzy uczestniczyli wraz z nauczycielami uczniowie z węgorzewskiego gimnazjum. Zajęcia z P. Ewą były inspirujące do pozyskania wiadomości na temat poszukiwania pracy otwieranie własnej działalności zawierania umów o prace w systemie EURES dlatego tego samego dnia III klasa ZSZ odwiedziła centrum Aktywizacji Zawodowej w Węgorzewie

Uczniowie III klasy ZSZ

Wycieczka w zakładzie produkcji szkła
Dodano:30.10.2015
22 października uczniowie klasy I-III A Szkoły Przysposabiającej do Pracy i uczniowie klasy I-III A Gimnazjum w ramach zwiedzania zakładów pracy w najbliższej okolicy, odwiedzili zakład produkcji szkła w Kętrzynie. „Firma Doroszko”, bo o niej tutaj mowa, jest jednocześnie „Konsulatem Świętego Mikołaja” w województwie warmińsko-mazurskim. Panująca w firmie atmosfera bardzo spodobała się wszystkim uczniom. Z przyjemnością i uwagą słuchali opowieści „pomocnika Świętego Mikołaja”, który oprowadzał nas po zakładzie, muzeum i sklepie. Uczniowie nie tylko zachwycali się powstającymi w zakładzie bombkami, ale też sami mogli je wydmuchać, a następnie udekorować. Wycieczka połączyła miłe z pożytecznym. Wprowadziła nas w świąteczny nastrój, ale też poszerzyła nasze doświadczenia. Poza tym, każdy przywiózł z niej własnoręcznie wykonane bombki.

Izabela Jachimiak i Barbara Mamryk

Konkurs Pięknego Czytania
Dodano:27.10.2015
XII Wojewódzki Konkurs Pięknego Czytania SZTUKA SŁOWA
W dniu 21.10.2015 odbył się 12 Wojewódzki Konkurs Pięknego Czytania w Spytkowie. W konkursie wzieło udział ponad 20 uczniów. Zadaniem uczestników było przeczytanie przygotowanego tekstu o pięknie otaczającej nas przyrody. Naszą szkołę reprezentowali Weronika Rutkowska, Aleksandra Liśniańska, Paweł Werkowski i Paulina Lipska. Najlepiej zaprezentowali się: Paweł Werkowski, który otrzymał wyróżnienie i Weronika Rutkowska która zajęła II miejsce. Weronika oprócz dyplomu otrzymała również dodatkowe nagrody rzeczowe. Opiekunem naszych uczniów była pani Anna Kowalewska. Jesteśmy bardzo dumni z naszego występu i już szykujemy się do następnych konkursów.

Uczestnicy

Analizy egzaminów zewnętrznych
Dodano:16.10.2015
W zakładce Nauczyciele - Analizy egzaminów opublikowano analizy sprawdzianu szóstoklasisty oraz egzaminu gimnazjalnego w 2015 r. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z dokumentami oraz wnioskami z analiz.

Administrator

Sprzątanie Świata
Dodano:16.10.2015
SPRZĄTANIE ŚWIATA – „WYPRAWA –POPRAWA” SOSW WĘGORZEWO 2015
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Węgorzewie, podobnie jak w latach poprzednich, uczestniczyli w akcji „Sprzątanie Świata” pod patronatem Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku . „Wyprawa - poprawa” - bo pod takim hasłem były tegoroczne działania, w ramach których zwróciliśmy uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Dnia 7 października 2015 r. uczniowie wraz z nauczycielami rozpoczęli akcję o godz. 9.00. Każdej klasie został przydzielony inny teren. Po krótkiej pogadance dotyczącej hasła przewodniego akcji, oraz bezpieczeństwa podczas sprzątania, wszyscy zostali zaopatrzeni w rękawice, worki i ruszyli do pracy, by pozbierać na terenie SOSW i wokół śmieci i jesienne liście. Uczniowie dokładnie posprzątali przydzielone tereny oraz dodatkowo w ramach akcji posprzątano park należący do Ośrodka. Tego rodzaju działania uczą odpowiedzialności i samodzielnego działania, rodzą zdrową rywalizację w słusznej sprawie. Można mieć tylko nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko i udowadniają, że są niezwykle pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia. Podsumowaniem akcji „Sprzątanie Świata” było ognisko z kiełbaskami i ciepłą herbatką. Sprzątanie miało nie tylko charakter ciężkiej pracy, ale także wspaniałej zabawy.

Koordynator akcji - Basia Malanda

Dzień Nauczyciela
Dodano:16.10.2015
O godzinie 9.00 odbył się uroczysty apel, który poprowadzili Ola Liśniańska i Michał Miszkiel. Były okolicznościowe wierszyki. Gosia Ziembal pięknie zaśpiewała „W sercu mi graj”. Na koniec wszyscy uczniowie odśpiewali nauczycielom 100 lat. Wszyscy nauczyciele i pracownicy naszej szkoły otrzymali życzenia oraz piękne, czerwone jabłka.

Samorząd szkolny

Nocka w szkole
Dodano:16.10.2015
Wieczór i noc z 9 na 10 października spędziliśmy wyjątkowo bo w … szkole. Pierwszym punktem imprezy pod hasłem "Noc sportowo-filmowa" była gra terenowa „podchody”, w której podzieliliśmy się na dwie grupy. Każda z grup musiała odszukać ukryte skarby. Obie grupy wykonały zadanie bardzo dobrze. Następnie bawiliśmy się przy ognisku. Były śpiewy i kiełbaski. Później upiekliśmy pyszne ciasto i graliśmy w siatkówkę oraz tańczyliśmy zumbę. Imprezę zakończyliśmy w sali gimnastycznej, gdzie obejrzeliśmy kilka dobrych filmów. Impreza była super i już nie możemy doczekać się następnej.

Uczniowie

Dzień Chłopaka w Internacie
Dodano:15.10.2015
Dnia 30.09.2015 w internacie Odbyła sie impreza z okazij Dnia Chłopka Bawiliśmy sie od godziny 17.00 . Były rózne konkursy np. taniec na gazecie. W imprezie wzieła udział również Pani Ania Kowalewska. Wszyscy bawiliśmy się super aż do godziny 20.30. Fajnie by było gdyby takie imprezy odbywały się częściej.

Uczniowie

Klub Smakoszy Książek
Dodano:30.09.2015
Klub Smakoszy Książek zaczął nam się rozrastać - w Ośrodku przybywa zwolenników wspólnego czytania i w poniedziałek 28 września z trudem zmieściliśmy się w bibliotece. Musimy chyba pomyśleć o większej sali spotkań, bo w trzeciej edycji Klubu wzięło udział ponad 40 osób. Otwarcia dokonał Pan Dyrektor Andrzej Raczkowski wierszem Ludwika Jerzego Kerna „Najlepsza recepta” o najskuteczniejszych pomysłach i sposobach pozyskiwania wymarzonych prezentów gwiazdkowych. Znów świetnie bawiliśmy się czytając i słuchając najpiękniejszych wierszy dla dzieci. Ponownie królował Jan Brzechwa, ale tym razem największe wrażenie wywarła na wszystkich śpiewająco-operowa interpretacja wiersza Aleksandra Fredry „Małpa w kąpieli” Pawła Werkowskiego, który jako jedyny przeczytał nam aż trzy wiesze! I tym razem nie obuło się bez okolicznościowych zakładek do książek z wierszem Hanny Łochockiej „Książka czeka”.
Do zobaczenie w grudniu Smakosze Książek!

Małgorzata Piskorz

Plener malarski w Kietlicach
Dodano:26.09.2015
24 września 2015 r. w ramach projektu „Nie Ja. Nie Ty. Po prostu My” odbył się kolejny już Plener Malarski. Organizatorem artystycznego spotkania było Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Jesteś”, utworzone przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgorzewie. Projekt był współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Węgorzewie. Tym razem gościliśmy w pięknej Stanicy Wodnej w Kietlicach nad jeziorem Mamry u Państwa Sawickich. 24 uczestników z następujących powiatowych placówek: Domu Pomocy Społecznej w Węgorzewie, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie oraz Powiatowego Domu Samopomocy w Węgorzewie przywitało jesień pięknymi pracami. Jesienna aura na szczęście nie okazała się kapryśna i po opadnięciu porannych mgieł zza chmur wyszło słońce, które towarzyszyło artystom do końca imprezy. Moc wrażeń estetycznych, motywów i barw sprzyjały plastycznej ekspresji. Piękne Mamry, słońce i niepowtarzalna mazurska przyroda zostały utrwalone przy pomocy farb akwarelowych, akrylowych i pasteli. Powstałe prace charakteryzuje duża wyobraźnia i pomysłowość, ciekawa kompozycja, perspektywa oraz kolorystyka. Po artystycznych zmaganiach wszyscy mieli możliwość odpocząć przy ognisku a następnie udali się na zwiedzanie Bunkrów w Mamerkach. Co odważniejsi wspięli się na znajdująca się tam wieżę widokową. Efekty zmagań artystycznych będzie można obejrzeć na poplenerowej wystawie w siedzibie starostwa.

Beata Czarnecka

Magiczny Mikrofon 2015
Dodano:25.09.2015
Dnia 18.09.2015r. w Węgorzewskim Centrum Kultury odbył się Festiwal Piosenki Osób Niepełnosprawnych „Magiczny Mikrofon”. Organizatorem imprezy był Warsztat Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim przy Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych Empatia w Węgorzewie. Celem festiwalu jest przede wszystkim integracja i przełamywanie barier osób niepełnosprawnych. Naszą placówkę reprezentowała Małgorzata Ziembal z klasy III ZSZ, śpiewając dwie piosenki:Natalii Nykiel- Bądź dużym chłopcem oraz zespołu Akcent - W sercu mi graj. Wysiłek i wspaniałe wykonanie zostało docenione przez jury, Małgosia została szczególnie wyróżniona, otrzymując wspaniałe nagrody i słodkości

Barbara Malanda

Wycieczka rowerowa
Dodano:24.09.2015
W dniu 21 września wybraliśmy sie razem w wychowawcami rowerami na wycieczkę krajoznawczą. Na trasie wycieczki znalazły się m.in. Trygort i Zwierzyniecki Róg. Poruszając się po trasie zwracaliśmy uwagę na zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wycieczka odbyła się dzięki uprzejmości ks. Mazurka z parafii p.w. Dobrego Pasterza, który wypożyczył nam rowery i kaski.

Uczniowie gimnazjum

Manewry w Przerwankach
Dodano:23.09.2015
17 i 18 września odbyły się kolejne już XVIII Harcerskie Eko-manewry w Przerwaniach. Oczywiście braliśmy w nich udział w składzie: Rafał, Mateusz i Paulina Lipscy, Madzia Krupicka, Piotrek Leśniański i Klaudiusz Kamiński pod opieką pani Bożenki i Danusi. Zdobyliśmy kolejne doświadczenie przywieźliśmy fajne nagrody za I, II i III miejsce w kategoriach: karta do kroniki, eko-gra terenowa, prezentacja wstępna na ognisku oraz wyróżnienie za aktywny udział w wampiriadzie. Pogoda i organizatorzy nas nie zawiedli. Było super!!!

Uczestnicy Manewrów

Olimpiada Lekkoatletyczna
Dodano:16.09.2015
10.09.2015 Stadion Miejski w Węgorzewie gościł uczestników VI Olimpiady Lekkoatletycznej Osób Niepełnosprawnych. Zawodnicy konkurowali w biegu na 100 i 400 m, rzucie piłki palantowej, sztafecie 4x100 m, przeciąganiu liny, rzucie piłki lekarskiej, skoku w dal z miejsca. W olimpiadzie wzięli udział podopieczni Domu Pomocy Społecznej, Powiatowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowych oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Po zakończonej rywalizacji zawodnicy zostali wyróżnieni medalami. Impreza odbyła się przy pięknej pogodzie i radosnej atmosferze a sportowe zmagania zwieńczyło wspólne grillowanie.

Ze sportowym pozdrowieniem Joanna Perłowska

Pies na medal
Dodano:15.09.2015
W czasie tegorocznych wakacji nasz pies terapeutyczny Felix uczestniczył w wystawach psów rasowych. Na pierwszej krajowej, która odbyła się w Olsztynie otrzymał najwyższą, doskonałą ocenę i zdobył złoty medal. Na kolejnej Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w Sopocie konkurencja była dużo większa. Felo spotkał się ze swoim rodzonym bratem, który jak się okazało również pracuje z dziećmi. Ocena międzynarodowych fachowców od psiej urody potwierdziła, że Felo jest bardziej urokliwy od swego bata i wielu innych przedstawicieli rasy. Tym razem nasz terapeuta zajął trzecie miejsce z oceną doskonałą i brązowym medalem. Na swoim koncie ma dwa medale złote, dwa srebrne i jeden brązowy. Jeśli się czasem zastanawiacie, czy Felek nie jest za duży, za mały; czy nie ma za długich, czy może za krótkich uszu, to jego osiągnięcia potwierdzają, że jest po prostu doskonały. Niedługo przed naszym psem kolejny egzamin potwierdzający umiejętności pracy z dziećmi. Dotychczas Felo traktował egzamin jak dobrą zabawę i był bezkonkurencyjny. Mam nadzieję, że i tym razem tak będzie.

Danuta Bobińska

Początek roku szkolnego
Dodano:2.09.2015
1 września uroczystym apelem rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2015/2016. W uroczystości licznie wzięli udział rodzice naszych uczniów. Dyrektor Ośrodka - Andrzej Raczkowski w swoim wystąpieniu zyczył wszystkim powodzenia i sukcesów w nowym roku szkolnym. Bardzo miłym akcentem uroczystości było wręczenie naszej tegorocznej absolwentce - Oli Olszewskiej - dyplomu potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji w zawodzie kucharz. Wszyscy jesteśmy dumni z Oli, która wykazała świetne przygotowanie do egzaminu i uzyskała bardzo dobre wyniki zarówno z części teoretycznej jak i praktycznej. Gratulujemy i życzymy Oli powodzenia w dalszym życiu, a uczniom obecnej klasy III szkoły zawodowej życzymy aby poszli w ślady swojej starszej koleżanki.

Administrator


Aktualności - rok szkolny 2014/2015

Aktualności - rok szkolny 2013/2014

Aktualności - rok szkolny 2012/2013

Aktualności - rok szkolny 2011/2012

Aktualności - rok szkolny 2010/2011

Aktualności - rok szkolny 2009/2010

Aktualności - rok szkolny 2008/2009

Aktualności - rok szkolny 2007/2008

Aktualności - rok szkolny 2006/2007

Powrót do strony startowej