Aktualności - rok szkolny 2016/2017

Zakończenie roku szkolnego
Dodano:26.06.2017
Zakończenie roku szkolnego odbyło się w piątek 23 czerwca. Uroczystość miała wyjątkowy charakter. Były nagrody, wyróżnienia, kwiaty, piękne przemówienia oraz wzruszające do łez podziękowania. Imprezę zakończył symboliczny "ostatni dzwonek" oraz życzenia bezpiecznych i udanych wakacji.

Administrator

Wizyta w Bibliotece Miejskiej
Dodano:26.06.2017
Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie w Miejskiej Bibliotece!!!
To już ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie uczniów szkoły podstawowej z klas I-IIIA i I-VIB zet w naszej Miejskiej Bibliotece. W środę 21 czerwca słuchaliśmy bajek i bawiliśmy się w "skojarzenia". Najbardziej podobała nam się nieco zmodyfikowana bajka Babette Cole pt: "Książę Kopciuch". Dziękujemy i do zobaczenia po wakacjach!!!

Uczestnicy

Wycieczka rowerowa
Dodano:26.06.2017
Rowerowo -„Poznajemy swoje okolice i miło spędzamy czas wolny”
Dnia 20.06.2017r. w godzinach popołudniowych odbyła się wycieczka rowerowa kończąca rok szkolny 2016/2017, której uczestnikami byli wychowankowie gr. III. Trasa wycieczki liczyła ok. 22km i wiodła wśród malowniczych pól i kwitnących maków na Plażę Gminną w Leśniewie . Zmagając się z silnym podmuchem wiatru, zmęczeni ale radośni z uśmiechem na twarzy dotarliśmy do celu. Po uiszczeniu drobnej opłaty plaża była do naszej dyspozycji. Mogliśmy powędkować, pograć w siatkę plażową oraz upiec smaczne kiełbaski. To był to bardzo kulturalnie i miło spędzony czas.

Wanda Miklusz

"Nie Ja, nie Ty… pod żaglami”
Dodano:20.06.2017

Ostatni tydzień roku szkolnego uczniowie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego rozpoczęli typowo wakacyjną przygodą. Już po raz drugi mieli okazję uczestniczyć w rejsie żeglarskim zorganizowanym w ramach projektu ,,Nie Ja, nie Ty, po prostu My’’ przez działające przy SOSW Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży ,,Jesteś’ przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Węgorzewie.
Przygodę pod żaglami rozpoczęliśmy w poniedziałek z samego rana przy ośrodku „Róża Wiatrów” - wspominali młodzi żeglarze. - Sternicy przed wejściem na żaglówki wyposażyli nas w kamizelki ratunkowe i zapoznali z zasadami bezpieczeństwa na łodzi. Uczestnikami rejsu byli nie tylko uczniowie Ośrodka, ale również podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim, Powiatowego Domu Samopomocy w Węgorzewie oraz Domu Pomocy Społecznej w Węgorzewie. Dla niektórych osób było to pierwsze spotkanie pod żaglami, dlatego też emocje były nie do opisania. Odważniejsi mogli posterować łódką, rozciągnąć żale i wiązać węzły. Trasa niezapomnianej wycieczki przebiegała przez jeziora Święcajty oraz Mamry. Wszyscy mieli okazję podpłynąć pod dom bobrów, na przepiękne dzikie plaże oraz wysłuchać interesujących opowieści doświadczonego żeglarza. Każdy uczestnik musiał uważnie słuchać sternika podczas rejsu. Nieposłuszeństwo skutkowało pracochłonnym myciem pokładu, dlatego wszyscy byli zdyscyplinowani oraz pełni humoru. Po skończonym rejsie, każda załoga zobowiązana była do uporządkowania łódki. Następnie odbyło się ognisko integracyjne, na którym upiekliśmy kiełbaski i otrzymaliśmy owoce i słodkie rogale. Znalazła się też chwila na wymianę doświadczeń zdobytych podczas rejsu, a pogoda typowo wakacyjna sprawiła, że każdy poczuł zbliżające się wakacje.

Beata Miazga

Nowości w naszej bibliotece!
Dodano:20.06.2017
W bibliotece dostępnych jest 78 nowych książek dla dzieci i młodzieży z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pachnące farbą drukarską zbiory poezji, opowiadań i powieści czekają na czytelników!

Małgorzata Piskorz

Turniej tenisa w Olecku
Dodano:20.06.2017
W dniu 14.06.2017 odbył się XV Regionalny Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych pod patronatem Burmistrza Olecka. Nasi uczniowie brali udział w tym turnieju w składzie: Paulina Lipska, Karolina Śliwa, Julita Kasińska, Maciej Zieliński, Hubert Wawiórko, Łukasz Pietrewicz, Jarosław Damszel. Uczniowie nasi godnie reprezentowali nasz Ośrodek osiągając bardzo dobre wyniki, a najlepsze osiągnęli:
Karolina Śliwa – I miejsce w kategorii średniozaawansowanej kobiet
Julita Kasińska – II miejsce w kategorii podstawowej kobiet
W turnieju udział wzięła rekordowa liczba uczestników ba aż 115 z 20 ekip sportowych.

Opiekun Ireneusz Kubiszyn

Rowerowo Aktywni
Dodano:12.06.2017
09.06.2017 odbyła się wycieczka rowerowa, w której wzięli udział uczniowie klasy IV C oraz klasy I-III B, której głównym celem było poznawanie interesujących miejsc naszej okolicy i najbliższego regionu zarówno w kontekście kulturowym, społecznym, historycznym jak i przyrodniczym. Celem wyjazdu było również propagowanie zdrowego stylu życia , a także wdrażanie młodzieży do czynnego spędzania czasu wolnego. Trasa wycieczki biegła Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo do Ogonek a następnie przepiękną i jakże malowniczą trasą rowerową biegnącą dawnym torem kolejowym do Pozezdrza. W lesie pod Pozezdrzem w czasie postoju była okazja obejrzenia i zwiedzania schronu specjalnego z czasów II Wojny Światowej, który zachował się do dzisiaj. Po chwili wypoczynku ruszyliśmy w dalszą podróż. Drugi postój odbył się już nad Jeziorem Święcajty w Kolonii Rybackiej, podczas którego mogliśmy upiec kiełbaski na uprzednio przygotowanym ognisku przez p. Kamińskiego, któremu serdecznie dziękujemy za pomoc. Wypoczęci, posileni i pełni wrażeń estetycznych i duchowych, wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły. A już we wrześniu rowerowych podróży ciąg dalszy…

Ze sportowym pozdrowieniem uczestnicy wycieczki

Eko-Świadomi II
Dodano:11.06.2017
Wycieczka do Rezerwatu przyrody Jezioro Siedmiu Wysp
Przyrodniczy skarbiec, unikat rangi europejskiej objęty programem Natura 2000, miejsce gdzie czas zatrzymał się, a ingerencja ludzi w ekosystem rezerwatu jest znikoma. Udało się nam tam być i podziwiać jego walory w ramach projektu ekologicznego Eko-świadomi II finansowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Dzieci i Młodzieży; oraz Powiat Węgorzewo. Naszym przyrodniczym przewodnikiem był pan nadleśniczy Daniel Doktór; pasjonat, człowiek który ukochał to miejsce, z ogromną wiedzą przyrodniczą. Z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem opowiadał nam o faunie i florze rezerwatu, gatunkach unikatowych i chronionych. Wiemy już, że można tam spotkać gąsiorka, jarzębatke, niemal wszystkie gatunki dzięcioła, żurawia, błotniaka stawowego i błotniaka łąkowego, kanie czarną, kanie rdzawą, puszczyka uralskiego, bielika, orlika krzykliwego jak również raka błotnego i żółwia błotnego. To bezpośrednie obcowanie z przyrodą nie pozwoliło nawet odczuć zmęczenia, mimo iż wszyscy przeszliśmy ponad 2,5 km ścieżką edukacyjną rezerwatu tu wielki podziw dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów, byliście dzielni. Na koniec czekało na nas ognisko i pieczenie kiełbasek. Z pewnością tam wrócimy..było cudnie, ach te Mazury!

B. Malanda

Projekt edukacyjny
Dodano:11.06.2017
Projekt edukacyjny „Moje miasto w obiektywie”
Uczniowie Gimnazjum: Marcin Czubiński, Jarosław Damszel, Adam Iwiczuk, Wojciech Kuklis oraz Damian Liśniański w bieżącym roku szkolnym wykonali projekt edukacyjny pod tytułem ,,Moje miasto w obiektywie’’. Przed wykonaniem projektu wyszukiwali informacje na temat ciekawych miejsc w Węgorzewie, zapoznali się z ich historią. Postanowili, że zdjęcia zostaną wykonane w różnych porach roku, tak by w pełni oddać piękno otaczającego krajobrazu. Na zdjęciach efekty ich pracy.

Koordynator projektu Anna Kołowerzo

Festyn Rodzinny w Ełku
Dodano:11.06.2017
W dniu 1 czerwca grupa 13 uczniów uczestniczyła w Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka w Ełku. Program imprezy był ciekawy. Uczniowie obejrzeli występy artystyczne dzieci oraz grup tanecznych, brali udział w zabawach sportowych i edukacyjnych. Uczestniczyliśmy również w I Kongresie Misyjnym Diecezji Ełckiej. Obejrzeliśmy przedstawienia misyjne ,wysłuchaliśmy ciekawych świadectw misjonarzy. Ważnym punktem wycieczki był udział uczniów w uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. Biskupa Jerzego Mazura.

Administrator

Dzień Mamy i Taty
Dodano:11.06.2017
W dniu 26 maja w Szkole Przysposabiającej do Pracy odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Uczniowie własnoręcznie przygotowali upominki i upiekli ciasto. Przedstawili krótki montaż słowno – muzyczny , podziękowali swoim kochanym rodzicom za ich wielką miłość i wychowanie.

Administrator

Praca dla kucharzy z SOSW
Dodano:6.06.2017

Już po raz drugi pracodawcy branży gastronomicznej z powiatu węgorzewskiego spotkali się w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym celem omówienia zasad aktywizacji zawodowej absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej w SOSW na kierunku kucharz. Akcja jest wynikiem porozumienia podpisanego przed rokiem pomiędzy Specjalnym Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Węgorzewie, Powiatowym Urzędem Pracy oraz Zrzeszeniem Przedsiębiorców i Producentów Rolnych Ziemi Węgorzewskiej, które gwarantuje co roku organizację refundowanego zatrudnienia dla trzech najlepszych absolwentów szkoły zawodowej w Ośrodku.
Przybyli na spotkanie pracodawcy mieli okazję zapoznać się z organizacją kształcenia zawodowego uczniów w placówce. Zasadnicza Szkoła Zawodowa w węgorzewskim SOSW zapewnia swoim uczniom realizację programu nauczania w zakresie przedmiotów ogólnokształcących, zawodowych jak i praktycznej nauki zawodu w szkolnej, nowoczesnej pracowni gastronomicznej. Gwarantuje to nabycie przez absolwentów szkoły umiejętności i wiadomości niezbędnych do pracy w zawodzie kucharza. O kwalifikacjach gastronomów z SOSW świadczą liczne nagrody uzyskiwane na regionalnych konkursach kulinarnych oraz wysoka zdawalności egzaminów. A trzeba nadmienić, że uczniowie SOSW zdają takie same egzaminy i uzyskują takie same kwalifikacje jak absolwenci wszystkich szkół zawodowych w Polsce. Swoimi doświadczeniami podzielili się również pracodawcy, którzy ośrodkowych kucharzy zatrudnili przed rokiem. Wszyscy zachwalali ich przygotowanie zawodowe, umiejętności praktyczne oraz motywację do pracy. Część pracodawców deklarowała przedłużenie zatrudnienia na kolejny rok. Rekrutacja tegorocznych absolwentów będzie miała charakter konkursowy i nastąpi po opublikowaniu ogłoszenia o rozpoczęciu naboru wniosków od pracodawców. Ogłoszenie zostanie zamieszczone na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Węgorzewie.

Administrator

Dzień Sportu
Dodano:6.06.2017
2 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zawodach i konkurencjach sportowych zorganizowanych w ramach Dnia Sportu. Sportowe zmagania odbyły się w następujących konkurencjach: sztafeta klasowa, slalom z piłką, rzut do kosza/mini kosza, picie wody przez słomkę na czas, toczenie mega bloku, rzut frisbee, rowerowy tor przeszkód, tor przeszkód, wyścig z piłkami, rzut piłką lekarską. Na koniec wśród wszystkich którzy wypełnili kartę obiegową zawodów rozlosowano nagrody rzeczowe. Końcowym akcentem tego dnia był mecz piłki siatkowej drużyn mieszanych. Wszystkim dziękujemy za sportową postawę i wspaniałą zabawę.

Ze sportowym pozdrowieniem Joanna Perłowska

Wielka Zbiórka Książek
Dodano:6.06.2017

Od 24 kwietnia do końca maja w bibliotece Ośrodka zbieraliśmy książki w ramach Wielkiej Zbiórki Książek Fundacji Zaczytani.org oraz zbiórki Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Zgromadziliśmy łącznie prawie 920 książek, z czego 88 egzemplarzy w bardzo dobrym stanie przesłaliśmy Fundacji Zaczytani.org, która przekaże je do bibliotek w szpitalach dla dzieci i dorosłych na teranie całej Polski.
Resztę książek otrzymało węgorzewskie koło Stowarzyszenia Wspólnota Polska - skąd trafią do polskich szkół i organizacji polonijnych w Rosji oraz na Białorusi, Litwie i Łotwie - jako pomoc w nauce języka polskiego. Wspieranie potrzebujących połączone z promocją czytelnictwa to wyraz najwyższej empatii! Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom!

Małgorzata Piskorz

PROJEKT EKO-ŚWIADOMI II
Dodano:2.06.2017
Projekt „Eko-świadomi II ” ruszył u nas pełną parą. Jak wcześniej opisywaliśmy jesteśmy już po zajęciach edukacyjnych na ścieżce przyrodniczej w naszym parku z pracownikiem Nadleśnictwa Borki. Obecnie przystąpiliśmy do realizacji konkursu” Umiem dbać o przyrodę”. Zgodnie z regulaminem w te działania są włączone wszystkie oddziały i klasy SOSW. Uczniowie wraz z wychowawcami posiadają swój teren w parku, gdzie wykonują czynności porządkowe i pielęgnacyjne oraz rozbudowują nasza ścieżkę edukacyjno – przyrodniczą o kolejne okazy roślin. Wszystkie działania będą oceniane przez komisję konkursową, która w październiku 2017r. wyłoni zwycięzcę. Forma i cel zdecydowanie trafiły do uczniów. Wykazują się oni dużym zaangażowaniem i pomysłowością. Wspaniale, brawa dla naszych przyrodników i powodzenia w dalszych pracach.

Barbara Malanda

Mistrzostwa w tenisie stołowym
Dodano:2.06.2017
W dniu 23.05.2017 w naszej szkole odbyły się VIII Mistrzostwa Ośrodka w Tenisie Stołowym. W mistrzostwach wzięły udział 4 dziewczęta i 9 chłopców. Zawodnicy rozegrali mecze w systemie „każdy z każdym”. Klasyfikacja w poszczególnych kategoriach przedstawia się następująco:
Kategoria chłopców - Szkoła Podstawowa:
I- Hubert Wawiórko
II- Łukasz Pietrewicz
III- Lipski Rafał
Kategoria chłopców – Gimnazjum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa:
I – Maciek Zieliński
II – Jarosłąw Damszel
III – Kuba Grabarz
Kategoria dziewcząt OPEN:
I – Karolina Rutkowska
II – Karolina Śliwa
III – Joanna Charaman
Kategoria chłopcy OPEN:
I – Maciek Zieliński
II – Jarosłąw Damszel
III – Hubert Wawiórko
Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom a szczególnie naszym debiutantom: Matuszowi Lipskiemu i Szymonowi Wesołkowi gratulujemy wspaniałej sportowej rywalizacji i zapraszamy na kolejną edycję turnieju w przyszłym roku szkolnym.

Ze sportowym pozdrowieniem Joanna Perłowska

Dzień Otwarty
Dodano:2.06.2017
31 maja zaprosiliśmy wszystkich na Dzień Otwarty. Naszym gościom pokazywaliśmy jak się uczymy - świetnie się przy tym bawiąc. Były więc zabawy polisensoryczne, gra planszowa XXL i tor sprawnościowo-sensoryczny. Panie od metody Montessori zabrały nas w kosmos, wykonywaliśmy matematyczne "portrety" znanych budowli, ćwiczyliśmy umiejętności polonistyczne podczas "klubowych rymowanek", a nasze języki z paniami logopedami. Uczyliśmy się jak przygotować prawidłowy jadłospis i co to jest piramida żywienia. W kolorowy świat zabrały nas zajęcia z Sensoplastyki, ruchu rozwijającego D. Dziamskiej i dekupażu. W trakcie dnia otwartego odbył się festiwal piosenki "Co nam w duszy gra" oraz X - jubileuszowe spotkanie "Klubu Smakoszy Książek". Mamy nadzieję, że się u nas podobało!!!! W II INTEGRACYJNYM FESTIWALU PIOSENKI „CO NAM W DUSZY GRA”, który w tym roku odbywał się pod hasłem „SPOTKAJMY SIĘ W PIOSENCE”, wzięło udział 49 uczestników z 10 placówek. Do konkursu stanęli przedstawiciele: SP nr 1 w Węgorzewie, SP w Budrach, SOSW z Iławy SOSW z Giżycka, SOSW z Kętrzyna, Centrum Edukacji Specjalnej z Olecka, Gimnazjum z Więcek , Gimnazjum z Węgorzewa,SP i Gimnazjum z Pozezdrza oraz naszego Ośrodka. Festiwal był organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Dzieci i Młodzieży „Jesteś” oraz powiatem węgorzewskim. Emocji było mnóstwo, a i występy stały na bardzo wysokim poziomie.
Przyznano nagrody w następujących kategoriach:
SZKOŁY PODSTAWOWE
I MIEJSCE – NATALIA RUSINEK SP 1 WĘGORZEWO
II MIEJSCE – WESOŁE NUTKI SOSW WĘGORZEWO
III MIEJSCE – RAFAŁ BARAN CES OLECKO
GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
I MIEJSCE – KRYSTIAN GRYGOĆ SOSW GIŻYCKO
II MIEJSCE – MARTYNA LICHOTA GIMNAZJUM WIĘCKI
III MIEJSCE – WERONIKA RUTKOWSKA SOSW WĘGORZEWO
SZCZEGÓLNE WYRÓŻNIENIE
SEBASTIAN WYCIŃSKI SOSW IŁAWA
Do zobaczenia za rok!!!

Administrator

Konkurs historyczny
Dodano:24.05.2017
W dniu 26.05.17r. odbył się konkurs historyczny pod hasłem "Patronka naszego Ośrodka". Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat życia i twórczości Marii Konopnickiej.
Wyniki konkursu:
I miejsce-Eryk Bogdanowicz,
II miejsce-Szymon Wesołek,
III miejsce-Konrad Bartosik.
Gratulujemy wiedzy!!!

Administrator

Parkowe podglądanie przyrody
Dodano:24.05.2017
16 maja po raz kolejny mieliśmy okazję spotkać się z leśnikiem Panem Danielem Doktórem. Tym razem wybraliśmy się do naszego ośrodkowego parku. uzbrojeni w lornetki obserwowaliśmy mieszkające w nim ptaki i słuchaliśmy bardzo ciekawych opowieści o ich zwyczajach. Okazuje się, że zamieszkuje go bardzo wiele gatunków. Dowiedzieliśmy się również co nieco o rosnących tam drzewach. Spotkanie to jest pierwszym etapem projektu "Eko-świadomi" realizowanego w naszym Ośrodku przy wsparciu Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Jesteś"oraz Starostwa Powiatowego. Zobaczcie zdjęcia z naszego "podglądania" i portrety kilku mieszkańców ośrodkowego parku (w kolejności: Bogatka, Grubodziób, Grzywacz, Kopciuszek, Kos, Muchołówka, Pełzacz leśny, Pierwiosnek, Pleszka, Pliszka siwa, Szpak i Zięba).

Administrator

Projekt EKO-ŚWIADOMI II
Dodano:23.05.2017
Projekt ekologiczny „Eko – świadomi II” w SOSW współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Węgorzewie i Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Jesteś”jest realizowany od maja 2017r. i trwać będzie do listopada 2017 r. Zaplanowane działania wpłyną na kształtowanie świadomości i zachowań proekologicznych uczniów SOSW oraz umożliwią im bliższe poznanie działań na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego na terenie parku w Ośrodku i Rezerwacie Przyrody Siedmiu Wysp Jeziora Oświn.
HARMONOGRAM PROJEKTU (plik.pdf)

Barbara Malanda

Wycieczka do Torunia
Dodano:23.05.2017
W dniach 17-19.05.2017r. grupa 10 uczniów była na wycieczce w Toruniu. Dużo by pisać by opisać tak cudowne miejsce, na pewno wiemy, że warto było tam pojechać. Program był intensywny i ciekawy. Z przewodnikiem w katowskim przebraniu zwiedzaliśmy najciekawsze zakątki Starego Miasta: Ratusz, Dwór Artusa i Dom Mikołaja Kopernika Poznawaliśmy legendy i anegdoty o istniejących pomnikach: Flisaka, psa i kota, Mikołaja Kopernika, osiołka. Mogliśmy upiec swoje pierniki w Muzeum Piernika, dowiedzieliśmy się też skąd się wzięła ta tradycja i jak robiono je kiedyś a jak dziś. Podziwialiśmy podczas rejsu po Wiśle panoramą toruńskiej starówki, byliśmy w Zoo oraz jedliśmy najwspanialsze lody w lodziarni państwa Lenkiewicz, która istnieje już od 1946 r. Kto nie był niech żałuje, a my już myślimy kiedy tam wrócimy.

Uczestnicy wycieczki

Konkurs kulinarny "Smaki 2017"
Dodano:23.05.2017
Tradycyjnie po raz kolejny 18 maja nasi uczniowie wzięli udział w regionalnym konkursie kulinarnym „Smaki 2017”, organizowanym przez Stowarzyszenie „Dać Nadzieję” i Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu były: "Pierogi na słodko i słono". Nasz Ośrodek godnie reprezentowały dwie uczennice z ZSZ, z klasy II- Karolina Rutkowska i z klasy III Aleksandra Liśniańska. Ola i jej zielone pierożki otrzymały wyróżnienie a pierogi Karoliny z nadzieniem z piersi z kurczaka w sosie serkowym zdobyły II miejsce. Udział w konkursie, to nie tylko zwykłe spotkanie integracyjne uczniów niepełnosprawnych ale to przede wszystkim pokazanie ich kreatywności i zawodowego przygotowania oraz sprawdzanie się w sytuacjach nietypowych, nieprzewidywalnych i nowych.

Opiekun uczestników konkursu - M.Fedusio

Festyn Sportowo - Rekreacyjny
Dodano:22.05.2017
18 maja na stadionie miejskim odbył się Festyn Sportowo-Rekreacyjny Osób Niepełnosprawnych, zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Węgorzewie. Obok naszych uczniów w festynie udział wzięli podopieczni DPS w Węgorzewie, PDS w Węgorzewie oraz WTZ w Olszewie. W programie imprezy znalazły się konkurencje o różnym charakterze i stopniu trudności zarówno indywidualnym jak i zespołowym. Niezmiennie największe emocje wzbudziło przeciąganie liny oraz zbieranie piłeczek na czas. Wszyscy uczestnicy festynu spisali się na medal… złoty medal, a wspólne grillowanie było fantastycznym zakończeniem imprezy.

Ze sportowym pozdrowieniem Joanna Perłowska

Zabawy z Marią Konopnicką
Dodano:20.05.2017
17 maja w bibliotece szkolnej przedszkolaki słuchały piosenek, wierszy oraz opowieści o patronce Ośrodka Marii Konopnickiej. Wspólnie wymyśliliśmy zabawę o bocianie - z lataniem wokół stołu i klekotaniem. Oglądaliśmy ilustracje z książki "O krasnoludkach i o sierotce Marysi";, a potem dzieci odpowiadały na pytania dotyczące zajęć. Wszyscy zasłużyli na miano MISTRZA GIER I ZABAW oraz zakładkę do książek, a Adrian który znał odpowiedzi na najwięcej pytań został wyróżniony odznaką PRZYJACIELA BAJEK!

Małgorzata Piskorz

Mityng biegowy w Elblągu
Dodano:20.05.2017
10 maja odbył się XII Regionalny Mityng w Biegach Przełajowych OS w Elblągu, w którym wzięło udział 7 klubów zrzeszonych w ruchu OS Polska z województwa warmińsko-mazurskiego. Tym razem kasztany nie zakwitły dla naszych biegaczy, a zimowa aura sprawiła, iż zawodnicy zapamiętają go przede wszystkim za sprawą warunków pogodowych, które panowały podczas biegów. W trakcie trwania zawodów padał najpierw śnieg później deszcz. Pomimo trudnych warunków nasi biegacze poradzili sobie doskonale, a ich wyniki prezentują się następująco:
Julita Kasińska (1600m)- I miejsce
Cezary Damszel (800m) – I miejsce
Michał Miszkiel (800m)- IImiejsce
Jacek Smurlik (800m)- III miejsce
Jarosław Damszel (1600m) – III miejsce
Wielkie brawa i gratulacje dla naszych biegaczy bo trasa była wymagająca a warunki bardzo trudne.

Ze sportowym pozdrowieniem Joanna Perłowska

Cuda z papieru
Dodano:14.05.2017
Takie oto cuda z papieru składa jedna z naszych wychowanek, którą dobrze znacie. Paulina Tyska, bo o niej mowa w wolnych chwilach w Internacie cierpliwie i starannie wykonuje prace metodą origami, obdarowując potem swoich bliskich.

Administrator

Konkurs kulinarny
Dodano:9.05.2017
9 maja wśród uczniów ZSZ został przeprowadzony Konkurs Kulinarny pod hasłem „Od nauki do sztuki”. Konkurs obejmował dwie części: teoretyczną polegającą na rozwiązaniu testu tematycznego w Języku Angielskim i część praktyczną polegającą na wykonaniu pierogów z farszem z piersi kurczaka w sosie serowym oraz zaprezentowaniu efektu swojej pracy w Języku Angielskim. W Konkursie udział wzieli z
Kl. I ZSZ- Joanna Charaman i Maciej Zieliński - III miejsce,
Kl. II- Karolina Rutkowska i Michał Miszkiel - II miejsce,
Kl. III- Katarzyna Tyska i Aleksandra Liśniańska - I miejsce.
All dumplings were delicious

Przepis na potrawę konkursową:
Pierogi z nadzieniem z piersi kurczaka w sosie serowym.
Ciasto:
Mąka przenna-400g, woda gorąca-200g, sól,olej-1 łyżka
Nadzienie:
Pierś z kurczaka-400g, papryka świeża czerwona-160g, cebula-100g, olej do podsmażenia-4 łyżki, czosnek-2 ząbki

Administrator

Rocznica Konstytucji 3 Maja
Dodano:5.05.2017
W piątek 28 kwietnia z okazji Narodowego Święta 3 Maja odbył się uroczysty apel. Uczniowie w monażu słowno-muzycznym przypomnieli historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Administrator

Mistrzostwa w Biegach Przełajowych
Dodano:5.05.2017
25 kwietnia w Sobiechach odbyły się Mistrzostwa Powiatu Węgorzewskiego w Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych. W zawodach oprócz naszych uczniów wzięli udział najlepsi biegacze ze szkół podstawowych w Budrach, Sobiechach, Perłach, Pozezdrzu oraz Węgorzewie. Naszą szkołę reprezentowali: Paulina Lipska Magdalena Krupicka, Mateusz Lipski, Artur Zajnowski, Klaudiusz Kamiński, Hubert Wawiórko.

Ze sportowym pozdrowieniem Joanna Perłowska

Nowa I klasa od przyszłego roku szkolnego
Dodano:12.04.2017
Nowa klasa dla dzieci z autyzmem i aspergerem

Klub Smakoszy Książek
Dodano:12.04.2017
W środę 12 kwietnia w bibliotece Ośrodka odbyło się IX spotkanie Klubu Smakoszy Książek, które otworzył pan dyrektor Andrzej Raczkowski dwoma utworami Jerzego Jesionowskiego: pierwszy z masą dziwnych pytań pod tytułem „Dlaczego” oraz „Niezwykłego smoka” o utalentowanym smoku ze wsi Bajdury koło Nysy co zwał się po prostu Łysy i grywał na organach trzaskając z bicza, bił w bęben śpiewając pieśni, a wszystko to robił stojąc na głowie! I byłaby to prawda najszczersza, gdyby autor nie wymyślił smoka Łysego na potrzeby wiersza. Tematyka spotkania niezobowiązująco krążyła wokół tajemnic, marzeń, wiosny, kulinariów i wszystkiego co Klubowiczom w duszach zagrało. Tym razem żaden z uczniów nie odważył się zaprezentować przed publicznością liczącą ponad 30 osób, więc występowały nauczycielki czytając rymowane opowieści Danuty Gellnerowej „Piwnice”, które zdaniem poetki zawsze zamieszkują tajemnice, Jana Brzechwy „Przyjście wiosny”, którego tekst jak się okazało znają wszystkie panie i „Wiosenne porządki”, Zdzisława Szczepaniaka, Jerzego Ficowskiego „Początek wiosny” i „Rozmowę ze ślimakiem” inspirowaną popularną polską wyliczanką, Wandy Chotomskiej „Placek”, „Decybele” i „Bajkę o kurze” oraz Natalii Usenko „Zaczytana królewna”, której zamiłowanie do czytania uwiecznione zostało na rewersach rozdanych po wspólnym czytaniu zakładek.

Małgorzata Piskorz

Turniej badmintona w Olecku
Dodano:12.04.2017
Za nami V Integracyjny Turniej w badmintonie. Zawody odbyły się w środę 5 kwietnia w Olecku. Nasz Ośrodek reprezentowali: Karolina Rutkowska, Paulina Lipska, Jarek Damszel, Łukasz Pietrewicz, Eryk Bogdanowicz, Rafał Lipski i Hubert Wawiórko. Z zawodów przywieźliśmy 3 złote i 1 srebrny medal!!!
Karolina Rutkowska – I miejsce w kategorii Open kobiet
Paulina Lipska – II miejsce w kategorii SP
Jarek Damszel – I miejsce w kategorii Gimnazjum
Łukasz Pietrewicz – I miejsce w kategorii SP
Zawodników przygotowali nasi wspaniali "wuefiści": Pani Joanna Perłowska i Pan Ireneusz Kubiszyn.
GRATULACJE!!!!

Administrator

Edukacja regionalna w bibliotece
Dodano:4.04.2017
I mamy za sobą kolejne zajęcia edukacji regionalnej w bibliotece. Tym razem tworzyliśmy makietę krajobrazu na podstawie podania "O powstaniu mazurskiej krainy" z książki Jerzego M. Łapo "Czarci Ostrów": wielki zbiór podań ludowych z Mazur. Pani Gosia przeczytała tekst, którego najuważniej wysłuchał Marcin, potrafił bowiem wymienić najwięcej elementów ukształtowania mazurskiego krajobrazu. Dowiedzieliśmy się co to jest podanie i poznaliśmy najważniejsze różnice między podaniem, legendą, baśnią i opowiadaniem. Wyszukiwaliśmy w albumach i Internecie fotografie z pagórkami, jeziorami, trzęsawiskami, lasami i głazowiskami. Kiedy wszyscy już mieliśmy pewność jak wyglądają nasze tereny zabraliśmy się do robienia makiety. Dobrze zaplanowana praca i podział zadań pozwoliły na bardzo sprawne zilustrowanie wzburzonego jeziora z niebieskiej folii, pagórków ze styropianu, pól i pastwisk z krepiny, trzcin z rafii, drzew i krzewów z gałązek owiniętych włóczką i szmatkami (najwięcej drzewek zrobiła Ala). Rozłożyliśmy miniaturowe głazy i posypaliśmy cały teren piaskiem. A dzięki pomysłowości Macina nad naszym jeziorem zamieszkały kolorowe ślimaki z plasteliny. Po wspólnym sprzątaniu rozdzieliliśmy sprawności sobieradka, złotej rączki i czyścioszka. Dwie godziny minęły błyskawicznie, a efekty naszych starań wypadły imponująco!

Administrator

Ruch Rzeźbi Umysł, Serce, Ciało
Dodano:29.03.2017
29 marca odbył się VII Wojewódzki Konkurs "Ruch Rzeźbi Umysł, Serce, Ciało". W tym roku gościliśmy niezwykle utalentowaną i wysportowaną młodzież z 6 placówek naszego województwa. Na gościnnej scenie Węgorzewskiego Centrum Kultury w trzech kategoriach: sport, taniec i teatr zaprezentowali się uczniowie :
- Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych z Gołdapi,
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Żardenik,
- Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego z Kruz,
- Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych z Iławy,
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Giżycka,
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Olsztyna
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Węgorzewa.
WYNIKI KONKURSU (plik pdf)

Administrator

Wieczory bajkowe w Internacie
Dodano:04.04.2017
28 marca zakończyliśmy w Internacie cykl jesienno-zimowych wieczorów bajkowych p.t.: „Bajki, które znamy i kochamy.” Przeczytaliśmy i wysłuchaliśmy kilkanaście bajek i legend, odczarowywaliśmy postacie z bajek ukryte w bryle wosku, rysowaliśmy Bazyliszka. Rozmawialiśmy o tolerancji; o sile miłości i przyjaźni; o tym, że dobro, które uczynimy innym wraca do nas; że należy dbać o zwierzęta i być wiernym własnym marzeniom. Podsumowaniem spotkań był sprawdzian tego, co zapamiętaliśmy. Ostra rywalizacja między dziewczętami a chłopcami zakończyła się sprawiedliwym remisem. Popisaliśmy się świetną znajomością bajek. Nasze Panie były zaskoczone i …. zachwycone.

Weronika i Klaudiusz

Pierwszy Dzień Wiosny
Dodano:23.03.2017
"W DZIEŃ I W NOCY BEZ PRZEMOCY"
21 marca tradycyjnie przywitaliśmy wiosnę - Dniem Bez Przemocy. Obejrzeliśmy nagrodzony podczas IV Węgorzewskiego Przeglądu Teatralnego o Tematyce Przeciwdziałania Przemocy występ naszych aktorów z grupy teatralnej "Nemezis", ozdobiliśmy wiosenne kapelusze, metodą D. Dziamskiej narysowaliśmy portrety klasowe, wykonaliśmy pyszne i bardzo zdrowe koktajle i wybraliśmy ucznia i uczennice na medal. Dzień zakończyliśmy na sportowo- turniejem badmintona. BYŁO SUPER!!!

Administrator

Przepisywanie wiersza
Dodano:18.03.2017
Przyczyną zorganizowania w bibliotece Ośrodka akcji przepisywania wiersza Josifa Brodskiego była chęć zwrócenia uwagi środowiska szkolnego na losy cywilnych ofiar wojny w Syrii, gdzie przez 6 lat zabito prawie 14.000 dzieci i 9.000 kobiet, gdzie domy utraciło ponad 12.000.000 osób. Wiersz Josifa Brodskiego, uchodźcy ze Związku Radzieckiego i jednego z największych pisarzy XX wieku, powstał w 1992 r. po doniesieniach o wojnie domowej w Bośni i Hercegowinie, którą uznano za najbardziej krwawy konflikt od zakończenia II wojny światowej. Jeszcze więcej ofiar pochłonęła trwająca od 6 lat wojna w Syrii, która wybuchła 15 marca 2011 roku i dlatego właśnie dziś uczniowie ze starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły zawodowej przepisywali w bibliotece szkolnej wiersz Brodskiego, a samorząd uczniowski zobowiązał się przekazać przepisane egzemplarze wychowawcom klas wszystkich szkół Ośrodka, żeby stał się pretekstem do rozmów z uczniami. Przepisywaliśmy ten wiersz, bo nie chcemy obojętnie patrzeć na cierpienia syryjskiej ludności cywilnej, na rodziny uciekające przed wojną, głodem i śmiercią, spostrzegane przez coraz większą liczbę Europejczyków jako zamachowcy i terroryści. Przepisywaliśmy ten wiersz, bo nie chcemy, żeby świat stracił wrażliwość na potrzeby bezbronnych ofiar wojen.

Administrator

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Dodano:2.03.2017
1 marca nasi uczniowie wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na rondzie obok naszego ośrodka, które nosi imię Żołnierzy Wyklętych nasi uczniowie zapalili znicze w barwach narodowych oraz wysłuchali przemówień zebranych uczestników uroczystości.

Administrator

Dyskoteka w Internacie
Dodano:2.03.2017
28 lutego mieliśmy dyskotekę, którą poprowadzili nasi przyjaciele z Bartoszyc. Zespoły Promyk i Neonówki, pod kierownictwem pana Pawła Tarasewicza, porwały w rytm gorącej zabawy przy śpiewie i tańcu. Dziękujemy im serdecznie za (już drugie u nas) odwiedziny i podzielenie się pasją. Czekamy z niecierpliwością na kolejne wspólne spotkanie!

Leszek Drozd

Konkurs Ortograficzny ORTO-ZGADULA
Dodano:2.03.2017
28 lutego byliśmy w Giżycku na IV Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym ,,ORTO-ZGADULA''. Nasz Ośrodek reprezentowało trzech uczniów: Karolina Śliwa, Weronika Rutkowska i Michał Miszkiel. Konkurs składał się z trzech etapów. Uczestnicy zmagali sie z niezwykle trudnymi wyrazami, których wymowa często wielu przyprawia o ból głowy. Nasza drużyna wykazała się znakomitą znajomością ortografii i zdobyła 3 miejsce. Ogromne gratulacje!!!

Uczestnicy konkursu

Spotkanie z panem Jerzym J. Tyszko
Dodano:25.02.2017
W czwartek rano w bibliotece szkolnej, w ramach realizacji programu Edukacja regionalnej w bibliotece SOSW w Węgorzewie, odbyło się spotkanie z panem Jerzym J. Tyszko - żeglarzem, marynarzem, komandorem Klubu Morskiego LOK, honorowym obywatelem Węgorzewa, a z zamiłowania artystą grafikiem, malarzem i rzeźbiarzem. W zajęciach wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły zawodowej z opiekunami czyli w sumie około 30 osób o znacznej rozpiętości wiekowej, których uwagę udało się panu Jurkowi skupić wirtuozowsko. Oprócz opowieści o jego własnych zainteresowaniach wodniackich, usłyszeliśmy o znanych w Polsce i na świecie żeglarzach z Węgorzewa. Dowiedzieliśmy się jak zbudowana jest łódka żaglowa i łódź podwodna, bo pan Jurek pływał na okrętach podwodnych i do dziś żegluje. Rysowaliśmy wymarzoną łódkę, robiliśmy łódeczki z papieru (najładniejsza była pana dyrektora) i wiązaliśmy węzły żeglarskie (najszybciej nauczył się tej niełatwej jak się okazało sztuki Adam Mroziewicz). Na koniec zagraliśmy w Marynarza o koszulkę z logo Klubu Morskiego LOK w Węgorzewie, którego pan Jurek był współzałożycielem i w którym już trzecią kadencję pełni obowiązki komandora, a pani Gosia Piskorz jako pomysłodawczyni spotkania otrzymała piracką banderę, którą być może uda nam się wiosną wciągnąć na maszt DZ-ty, bo mamy obiecane pływanie na klubowym dwumasztowcu!

Małgorzata Piskorz

Rodzinny Turniej Profilaktyczno-Sportowy
Dodano:22.02.2017
21 lutego zakończyliśmy realizowany w I semestrze projekt "Jesteś-my wolni od nałogów" - II edycja. Projekt był współfinansowany przez Burmistrza Węgorzewa i Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Jesteś". Na koniec projektu wszyscy uczniowie wzięli udział w Turnieju Profilaktyczno-Sportowym. Dziękujemy za pomoc rodzinom naszych uczniów - paniom: Agnieszce Iwiczuk, Edycie Krupickiej, Izabeli Werkowskiej i Katarzynie Miszkiel oraz panom: Markowi Krupickiemu i Maciejowi Miszkiel. BAWILIŚMY SIĘ ŚWIETNIE!!!

Administrator

Lekcja historii w Muzeum
Dodano:18.02.2017
16 lutego klasa IV c odbyła lekcję historii w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Tematem zajęć było "Poznanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych". Na koniec lekcji uczniowie wykonywali wielkanocne wycinanki, jakimi dawniej zdobiono mieszkania przed nadchodzącymi świętami.

Administratorz

Klub Smakoszy Książek
Dodano:21.01.2017
W czwartek rano w bibliotece szkolnej po raz ósmy spotkali się miłośnicy poezji dziecięcej. Klub Smakoszy Książek otworzyła pani wicedyrektor Alina Wilczyńska dwoma wierszami Jana Brzechwy: o wiślanym sumie uważającym się za wybitnego matematyka, którego umiejętności ośmieszył lin prostym (nawet dla dzieci z klas młodszych) pytaniem "Czy pan zdoła w swym pojęciu, odjąć zero od dziesięciu" oraz wierszyk z morałem o rozrzutnym wróbelku. Zabawne utwory autorstwa Juliana Tuwima, Wandy Chotomskej, Haliny Szayerowej, Danuty (mamy) i Doroty (córki) Gellner - tym razem czytały same panie. Jedynym uczniem, który odważył się wystąpić w roli lektora okazał się Michał Miszkiel z wierszem Czesława Janczarskiego pt. DZBANEK ŻYWEJ WODY . Oprócz wierszyka Władysława Broniewskiego o karnawałowych łakociach pt. TŁUSTY CZWARTEK w interpretacji pani Anny Kołowerzo klubowicze dostali słodką niespodziankę, przygotowaną przez panią Dyrektor - cukierki dla wszystkich! Na koniec każdy otrzymał zakładkę z wierszem Jacka Krakowskiego pt. WIECZÓR BAJEK .

Małgorzata Piskorzz

VIII Sztafeta Ortograficzna
Dodano:19.01.2017
Konkurs odbył się w dniu 18.01.2017r. Przystąpiły do niego trzy drużyny - Gimnazjum kl. I-III B reprezentowali: Śliwa Karolina, Kuba Grabarz i Eryk Bogdanowicz, Szkoła Podstawowa wystawiła drużynę w składzie: Łukasz Pietrewicz, Paweł Werkowski i Hubert Wawiórko, natomiast ZSZ reprezentowali: Karolina Rutkowska, Joanna Charaman i Michał Miszkiel. W każdej drużynie wyznaczona była osoba, która pisała dyktando, druga osoba, która biegła przez całą salę, odczytywała treść, zapamiętywała i przekazywała osobie piszącej, zaś zadaniem trzeciej osoby - korektora było sprawdzanie teksu i nanoszenie ewentualnych poprawek.
Wyniki konkursu:
I miejsce: ZSZ
II miejsce- kl. I-III B Gimnazjum
III miejsce- kl. VI-VI Szkoła Podstawowa

Organizatorzy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Dodano:15.01.2017
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod dyrekcją Jurka Owsiaka zagrała w tym roku po raz dwudziesty piąty. Nasi uczniowie równiez kwestowali z puszkami. Ola, Kasia, Asia, Paweł i Michał zbierali wytrwale przez kilka godzin a ich puszki wypełniły się po brzegi. Uzbieraliśmy w sumie 5713 zł 95 groszy. Nad uczniami opiekę sprawowali pani Gosia, pani Beata, dwie panie Anie i pan Irek. Dziękujemy wszystkim za gorące serca. Do zobaczenia za rok.

SIE MA !!!

Zabawa karnawałowa w Internacie
Dodano:13.01.2017
Tegoroczna zabawa karnawałowa w Internacie odbyła się 12 stycznia. Wspaniałej zabawie, tańcom i konkursom towarzyszył dobry humor, niespożyta energia i ciekawe przebrania. Za najciekawszy strój koronę Królowej Balu otrzymał Szymon Wesołek, przebrany za przecudną panienkę, a koronę Króla Balu – Damian Liśniański za strój szefa Amaro. Zabawę zaś poprowadziała tajemnicza postać Diabolina, która sowicie częstowała uczestników słodkościami.

Tajemnicza Diabolina

Projekt "Kultura Bliżej Nas"
Dodano:27.12.2016
„Kultura Bliżej Nas- II edycja” – projekt realizowany w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
Projekt „Kultura Bliżej Nas – II edycja” realizowany był od sierpnia do grudnia 2016 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU oraz Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Jesteś”. Całe przedsięwzięcie było wynikiem uzyskania funduszy w ramach konkursu dotacyjnego „PZU z kulturą”. Celem projektu było wspieranie alternatywnych form spędzania czasu wolnego ze szczególnym zwróceniem uwagi na uczestnictwo w kulturze, poznanie różnych form działań kulturalnych oraz edukacja kulturalna - upowszechnianie wiedzy o sztuce, edukacja estetyczna oraz rozwijanie różnego rodzaju umiejętności. Pokazanie uczestnikom ich potencjału w odpowiedzi na bezpośrednią interakcję ze sztuką i artystami oraz zachęcanie ich do indywidualnych poszukiwań i refleksji.
W ramach projektu uczniowie mieli okazję:
• wziąć udział w czterech wycieczkach do Warszawy, Gdańska i Olsztyna,
• obejrzeć wspaniałe musicale: „Metro” w Studio Buffo, „Skrzypek na dachu” i „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz spektakl „Krawiec Niteczka” w Teatrze Lalek w Olsztynie,
• zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego,
• świetnie bawić się i uczyć w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz gdańskim centrum nauki Hewelianum
• poznać tajniki ręcznego wyrobu cukierków w manufakturze tworzącej cukierki w oparciu o technologię z XVII wieku „Ciuciu”
• obejrzeć w Cinema city Krewetka w Gdańsku film pt: „Trolle”
• wziąć udział w przedświątecznych zajęciach rękodzielniczych w Muzeum Kultury Ludowej.
Udział w wycieczkach dał możliwość pobudzania samodzielności i twórczego stosunku do życia. Pokazał w jaki sposób można kształtować swój czas wolny oraz sprzyjał eliminowaniu biernego, konsumpcyjnego stosunku młodego pokolenia w tym zakresie. Wszyscy uczestnicy projektu stwierdzili jednogłośnie, że było SUPER!!!

Administrator

Prezentacja
plik Power Point
Akademia Młodego Sportowca
Dodano:22.12.2016
W okresie od września do grudnia 2016 w SOSW prowadzone były zajęcia sportowe w ramach projektu „Jesteśmy wolni od nałogów II” realizowany przez Stowarzyszenie „Jesteś”. Głównym celem zajęć było rozbudzenie chęci do aktywnego spędzania wolnego czasu wśród wychowanków, poznawanie przez nich podstawowej techniki, zasad różnych dyscyplin sportowych oraz kształtowanie postaw prozdrowotnych, ze szczególnym podkreśleniem znaczenia zdrowego stylu życia. Treningi były prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego w dwóch grupach wiekowych w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Zwieńczeniem cyklu zajęć był sparingowy mecz pomiędzy piłkarzami i piłkarkami Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Treningi w Akademii Młodego Sportowca sprawiły wychowankom wiele radości i satysfakcji ze zdobywanych nowych umiejętności sportowych.Projekt był współfinansowany przez Burmistrza Węgorzewa.

Organizatorzy

Zawody strzeleckie
Dodano:3.01.2017
W dniu 22 grudnia 2016 roku uczniowie klasy I i II ZSZ wzięli udział w zawodach strzeleckich, które odbyły się na strzelnicy w Liceum w Węgorzewie. Strzelaliśmy z wiatrówki. Było to dla nas ciekawe doświadczenie, niektórzy strzelali po raz pierwszy w życiu. Bardzo nam się podobało. Wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowe medale.

Karolina Rutkowska

Wigilia
Dodano:24.12.2016
21 grudnia odbyła się w naszym Ośrodku uroczysta wigilia. W wieczerzy wzięli udział uczniowie z rodzicami oraz zaproszeni goście. Uroczystość jak co roku miała rodzinny charakter. Niepowtarzalny klimat uroczystości zapewnili nasi uczniowie pięknie odśpiewując świąteczne kolędy. Oprócz życzeń i tradycyjnego opłatka oraz wspaniałych potraw każda klasa otrzymała prezenty, a rolę Świętego Mikołaja wspaniale odegrał nasz dyrektor Andrzej Raczkowski. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani własnoręcznie wykonanymi przez uczniów świątecznymi upominkami.

Administrator

Zajęcia w muzeum
Dodano:20.12.2016
ANIOŁY - dużych i małych!!!
19.12.2016 w Muzeum Kultury Ludowej uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i grupa przedszkolna wzięli udział w zajęciach rękodzielniczych. Malowaliśmy świąteczne anioły. Był to ostatni etap projektu "Kultura Bliżej Nas - II edycja". Projekt w naszym Ośrodku realizowany był dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU oraz Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Jesteś".

Beata Czarnecka

Lekcje historii w Muzeum
Dodano:20.12.2016
14 grudnia 2016 roku wybraliśmy się na lekcję historii do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Na podstawie wystawy „Rdzawe druty od Ojczyzny dzielą nas… Internowani w latach 1944-1947” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Białymstoku i Biuro Edukacji Narodowej poznaliśmy akcję „Burza”, operację „Ostra Brama” na ziemiach północno-wschodnich, aresztowanie i internowanie żołnierzy Armii Krajowej, liczebność transportów i rozmieszczenie obozów NKWD w ZSRR, w których więziono internowanych Polaków.

Uczniowie z klasy I i II A Zasadniczej Szkoły Zawodowej


15 grudnia wybraliśmy się na ostatnią w tym roku kalendarzowym lekcję muzealną do Muzuem Kultury Ludowej w Węgorzewie. Na podstawie książek zapoznaliśmy się jakie cechy wiążą się z naszymi imionami i jakie jest pochodzenie nazwisk. Po zapoznaniu przystąpiliśmy do wykonania drzewa genealogicznego.

Uczniowie z klasy IV C Szkoły Podstawowej

Przegląd teatralny
Dodano:18.12.2016
W dniu 16 grudnia 2016r wzięliśmy udział w IV Węgorzewskim Przeglądzie Teatralnym o Tematyce Przeciwdziałania Przemocy. Na scenie zaprezentowała się również młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Węgorzewie, Gimnazjum im. J. A. Helwinga w Węgorzewie, uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Węgielsztyna, Radziej i Pereł. Nasz zespół wystąpił w składzie: Joanna Charaman, Weronika Rutkowska, Karolina Rutkowska, Łukasz Pietrewicz, Józef Hulaj–Pole, Paweł Charaman i Maciej Zieliński. W tym roku przygotowaliśmy spektakl poruszający tematykę różnego rodzaju uzależnień i związane z nimi niepożądane zachowania. .Nasza gra aktorska została doceniona przez jurorów oceniających przedstawienia - zdobyliśmy pierwsze miejsce!!! Cieszymy się bardzo z tego sukcesu i dziękujemy pani Agnieszce Pissarek i pani Ani Kowalewskiej za przygotowanie nas do występów artystycznych.

Zespół "NEMEZIS"

Mecz siatkówki w Olsztynie
Dodano:12.12.2016
Dnia 09.12.2016r. już po raz drugi pojechaliśmy do stolicy Warmii i Mazur na mecz piłki siatkowej Plus Ligi między Indykpolem AZS Olsztyn a Lotosem Trefl Gdańsk. Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu „Jesteśmy wolni od nałogów – II edycja” współfinansowanego przez Burmistrza Węgorzewa. Mecz był bardzo emocjonujący zarówno dla siatkarzy jak i dla nas - kibiców. Walka była wyrównana, szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną, raz na drugą stronę. O losach spotkania zdecydował tie-break, w którym lepsi okazali się siatkarze z Olsztyna, wygrywając w całym meczu 3:2. Podczas meczu bawiliśmy się doskonale i z niecierpliwością oczekujemy na kolejną możliwość takiego wspaniałego wyjazdu.

Ze sportowym pozdrowieniem-kibice siatkówki

Innowacja pedagogiczna "Bon czy ton ..."
Dodano:12.12.2016
Innowacja pedagogiczna „Bon czy ton, czyli kulturalnie na co dzień i od święta”
Od października uczniowie z klasy I-IIIA szkoły podstawowej uczestniczą w zajęciach kindersztuby, czyli savoir-vivre’u. Znajomość dobrych manier pomoże im poczuć się pewniej w różnych sytuacjach życiowych. Jest to na pewno ważna i potrzebna „inwestycja” w przyszłość. Podczas pierwszego spotkania dzieci dowiedziały się o sztuce ubioru. O tym jak należy się ubrać na uroczystości szkolne, a jak na rodzinne? Czy pogoda ma wpływ na dobór stroju? Co oznacza powiedzenie „jak cię widzą, tak cię piszą”? Drugie spotkanie dotyczyło zachowania przy stole. Dzieci dowiedziały się o tym, co powinno się robić, a czego na pewno nie, na proszonym obiedzie u cioci? Czy mlaskanie i siorbanie jest kulturalne? Kiedy należy używać zwrotów grzecznościowych? I jak przygotować podstawowe nakrycie stołu? Każde spotkanie jest również okazją do ekspresji plastycznej, ściśle związanej z tematyką zajęć.

Anna Palmowska

Akademia Bezpiecznego Puchatka
Dodano:12.12.2016
Na początku grudnia uczniowie z klasy I-IIIA szkoły podstawowej przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie. Była to doskonała okazja, by utrwalić wiadomości zdobyte w szkole w ramach programu Akademii Bezpiecznego Puchatka, dotyczące tego jak unikać zagrożeń podczas drogi do szkoły, w szkole i w domu, a także podczas korzystania z Internetu. Test okazał się średnio trudny dla dzieci. Na wszystkie pytania poprawnie odpowiedziała Ala Dudzik, zdobywając maksymalną liczbę punktów, czyli 15. Na koniec każdy otrzymał dyplom ukończenia testu.

Administrator

Mały wielki artysta!
Dodano:12.12.2016
Zapewne każdy z was zna Marcina Garbazika z najmłodszej klasy szkoły podstawowej. Ale czy każdy z was wie, jakie cudeńka potrafi ulepić z plasteliny czy modeliny? Z pamięci, bez wykorzystania zdjęć czy ilustracji wyczarowuje postaci bajkowe. A wszystkie są wykonane z dokładnością, z zachowaniem drobnych szczegółów. Po prostu cudeńka! Zobaczcie sami!

Administrator

Konkurs - Obrazy Słowem Malowane
Dodano:10.12.2016
II Wojewódzki Konkurs Humanistyczny "Obrazy słowem malowane" odbył się w naszej szkole w dniu 08.12.2016r. Do konkursu zgłosił się Zespół Placówek Edukacyjnych z Gołdapi, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Giżycka oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Węgorzewa. Uczniowie mieli za zadanie opisać obraz. Komisja konkursowa w składzie: Pani Anna Czapska (przewodnicząca), pani Anna Jaremus- Furtan oraz pani Małgorzata Piskorz wyłoniła zwycięzców.
Wyniki Konkursu:
Kategoria I - Szkoła Podstawowa:
I miejsce- Paulina Ciszewska
II miejsce-Angelika Sieraniewicz
III miejsce-Bartłomiej Bartoszko
Kategoria II - Gimnazjum i ZSZ:
I miejsce-Marzena Baranowska
II miejsce-Magdalena Bielińska
III miejsce-Martyna Szulimska
Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Gryszko, Łukasz Pietrewicz, Rafał Lipski, Eryk Bogdanowicz, Marlena Gral, Weronika Rutkowska i Justyna Sieraniewicz.
Uczestnicy konkursu zwiedzili w tym dniu Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie. Na podstawie stałej ekspozycji składającej się ze zdjęć, map, elementów taboru kolejowego, urządzeń technicznych, narzędzi, tablic informacyjnych i ubiorów kolejarskich poznali historię kolei na obszarach dawnych Prus Wschodnich, Suwalszczyzny oraz obecnego województwa.

Organizatorzy

Wycieczka do Gdańska
Dodano:7.12.2016
W dniach 4-5 grudnia odbyła się już ostatnia wycieczka szkolna w ramach projektu "Kultura Bliżej Nas - II edycja" współfinansowanego przez Fundację PZU. Tym razem do Gdańska wyjechały najmłodsze dzieci naszego Ośrodka. Już w pierwszym dniu w magiczny świat baśni wprowadził ich spektakl Piotruś Pan, wystawiany na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. Dzięki niesamowitym efektom w technologii 3D dzieci uczestniczyły w wielkiej przygodzie z udziałem Piotrusia Pana i jego przyjaciół, złowrogich piratów czy roztańczonych Indian. Wieczór zakończył się spacerem wzdłuż zacumowanych statków na Skwerze Kościuszki oraz rozświetlonych świątecznie ulic Gdyni. Kolejny dzień również rozpoczął się bajkowo. Tym razem do magicznej krainy zabrały dzieci rozśpiewane i bardzo kolorowe stworki, czyli tytułowe Trolle. Po seansie w Cinema City uczestnicy wycieczki - nadal w bajkowym nastroju, zostali zaproszeni na pokaz tworzenia kolorowych cukierków. Na koniec każdy otrzymał upominek: woreczek pełen łakoci. Jak się okazało, nie był to ostatni słodki i kolorowy punkt wycieczki. Po obiedzie czekała na dzieci kolejna niespodzianka: pyszne lody w McDonaldzie. A na dokładkę każdy otrzymał w prezencie balonik. Uśmiechnięte buźki dzieci to dowód na to, że wyjazd był bardzo udany!

Anna Palmowska

Konkurs Wiedzy o Tytoniu
Dodano:5.12.2016
W tegorocznej edycji konkursu polegającego na prawidłowym wypełnieniu testu wiedzy o tematyce tytoniowej, organizowanego przez POWIATOWĄ STACJĘ SANITARNO – EPIDEMIOLOGICZNĄ w Węgorzewie , wyróżnienie i nagrodę otrzymał nasz uczeń klasy piątej PAWEŁ WERKOWSKI – WIELKIE BRAWA. Fundatorami nagród byli: Starostwo Powiatowe w Węgorzewie i Urząd Miejski w Węgorzewie. .

Administrator

Wieczory bajkowe w Internacie
Dodano:5.12.2016
29 listopada w Internacie odbyło się kolejne (już szóste) spotkanie z bajką. Wieczór wyjątkowy – bo magiczny. Odczarowywaliśmy znane postacie z bajek ukryte w lanym wosku. Zobaczyliśmy: Kopciuszka przebierającego mak z popiołu, Bazyliszka, pieska, kotka, kurki, pana Gątka z lustrem. Było śmiesznie i wesoło. Na koniec najważniejsze … poznaliśmy imiona naszych przyszłych żon i mężów.

Ola i Klaudiusz

Mecz piłki nożnej
Dodano:5.12.2016
30 listopada na sali gimnastycznej odbył się towarzyski mecz piłki nożnej. W sparingowym pojedynku zmierzyli się piłkarze i piłkarki Szkoły Podstawowej i Gimnazjum naszego Ośrodka. Środowy mecz był drugim oficjalnym starciem obu zespołów. Wynik pierwszego spotkania, które odbyło się w zeszłym roku szkolnym to 14:2 na korzyść drużyny z Gimnazjum. Tym razem mecz był bardziej wyrównany i zacięty, w którym obie drużyny stworzyły sobie wiele sytuacji do zdobycia goli. Lepszą skutecznością wykazali się ponownie gracze z Gimnazjum, którzy zdobyli o dwie bramki więcej. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 9:7. Bezkonkurencyjnym w rywalizacji króla strzelców okazał się Hubert Wawiórko na którego koncie zapisanych zostało aż 5 bramek. Gratulujemy!

Joanna Perłowska

Wycieczka do Olsztyna
Dodano:30.11.2016
29 listopada młodsi uczniowie w ramach projektu "Kultura Bliżej Nas - II edycja" wybrali się do Teatru Lalek w Olsztynie. Obejrzeliśmy spektakl pt. "Krawiec Niteczka". Bardzo nam się podobały wesołe przygody dzielnego krawczyka, oglądaliśmy piękne lalki wystawione na korytarzach teatru. Pełni wrażeń wróciliśmy do Węgorzewa i już nie możemy się doczekać kolejnej wycieczki. Już w niedzielę jedziemy po raz drugi do Gdańska. Przed nami przygoda z piratami – „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Uczestnicy

Wycieczka do Gdańska
Dodano:30.11.2016
Za nami kolejna wycieczka w ramach projektu "Kultura Bliżej Nas - II edycja". Tym razem dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU w ramach dotacji "PZU z kulturą" zawitaliśmy do Gdańska. Mieliśmy okazję obejrzeć w Teatrze Muzycznym w Gdyni wspaniały spektakl- "Skrzypka na dachu", wziąć udział w bardzo ciekawych zajęciach edukacyjnych w "Centrum Hewelianum " i zwiedzić wspaniałą gdańską starówkę. BYŁO SUPER!!!!

Uczestnicy wycieczki

Konkurs w Więckach
Dodano:22.11.2016
Dnia 18.11.2016r w Gimnazjum w Więckach odbył się II Powiatowy Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Ośrodek nasz reprezentowała Weronika Rutkowska w piosence „Orzeł Biały”. Piękne i wzruszające jej wykonanie dało naszej uczennicy II miejsce, co jest wielkim sukcesem – wielkie brawa. Ponadto w sposób przyjemny wszyscy uczestnicy konkursu mogli pielęgnować patriotyczne tradycje narodowe.

Barbara Malanda

Święto Ośrodka
Dodano:18.11.2016
W tym roku obchodziliśmy 66 rocznicę powstania naszej placówki oraz 10 lecie powstania Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Uroczystość zgromadziła całą społeczność naszej szkoły oraz bardzo liczne grono gości, przyjaciół, rodziców naszych uczniów, byłych pracowników oraz absolwentów. Zgodnie z tradycją Dyrektor SOSW Andrzej Raczkowski przyznał nagrody wybranym pracownikom. Ponadto w Dniu Jubileuszu szczególne podziękowania skierowane były do pedagogów emerytów, którzy tworzyli historię SOSW i mieli znaczący wpływ na jego dorobek, a swoją niezwykłą postawą i zaangażowaniem utorowali drogę do dzisiejszych sukcesów Ośrodka. W tym szczególnym dniu słowo ,,dziękuję” nabrało wyjątkowej mocy i znaczenia. Zgromadzeni mogli się zapoznać bliżej ze Szkołą Przysposabiającą do Pracy, której historię i dzień dzisiejszy przedstawiono w prezentacji multimedialnej. Przedstawiono również wyniki konkursu „Hymn Ośrodka oczami dzieci”. Autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody. Zgromadzona publiczność wspaniale się bawiła i entuzjastycznie przyjęła program artystyczny przedstawiony przez uczniów. Był teatr cieni, były piosenki, wiersze, przedstawienia. Nasi kucharze ze Szkoły Zawodowej przygotowali oczywiście poczęstunek dla gości. Nie zabrakło również wspaniałego jubileuszowego tortu.

Hitem kulinarnym uroczystości została zupa Mix-Max-Mex. Na prośbę gości podajemy przepis. Przepis (plik pdf)

Administrator

Narodowe Święto Niepodległości
Dodano:14.11.2016
W dniu 10 listopada 2016 r. odbyła się w naszym Ośrodku uroczysta akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny opisujący historię odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 r.

Administrator

Śniadanie Daje Moc
Dodano:13.11.2016
Zdrowe śniadanie!
Po raz kolejny 8 listopada nasi uczniowie wzieli udział w ogólnopolskim programie "Śniadanie Daje Moc". Program ten ma na celu uświadomienie dzieciom, że: "Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!" W tym roku zdrowe śniadanie przygotowali uczniowie z klas I-IIIA i I-VIB zet. W menu: kolorowe kanapki, pasta z jejek ze szczypiorkiem oraz bardzo zdrowa sałatka z fetą. Było bardzo smacznie!!!!

Organizatorzy

Nowości w bibliotece szkolnej!
Dodano:4.11.2016
Informujemy czytelników naszej biblioteki o ciekawych nowościach. Można już korzystać z audiobuków na płytach CD. Pojawiło się również kilka nowych książek w wersji tradycyjnej. Zapraszamy do lektury.
Audiobuki:
Kubuś Puchatek; Puc, Bursztyn i goście; Przygody Koziołka Matołka; Dzieci z Bullerbyn; 365 bajek na dobranoc; Opowiadania z Doliny Muminków; Pan Kuleczka; Przygody Filonka Bezogonka; Tajemniczy Ogród; Baśnie i legendy polskie; Kajtkowe Przygody; Mity greckie dla dzieci; Niezwykłe przygody detektywa Pozytywki; Lotta z ulicy Awanturników; Proszę słonia; Awantura o Basię; Mała księżniczka; Dziadek do orzechów; Konopnicka dzieciom; Baśniobór; Ferdynand Wspaniały; Król Maciuś Pierwszy; Królowa Śniegu i inne baśnie
Książki w wersji tradycyjnej:
Bon czy ton; Przygody Koziołka Matołka; Kajtkowe Przygody

Małgorzata Piskorz

Uczniowie w Kościele Piotra i Pawła
Dodano:4.11.2016
W piątek 4 listopada uczniowie należący do Koła historycznego zwiedzali i poznawali historię Kościoła Świętych Piotra i Pawła w Węgorzewie. Naszym przewodnikiem był znany miłośnik historii lokalnej pan Jerzy Marek Łapo.

Uczestnicy

Spotkanie z przedstawicielem Policji
Dodano:30.10.2016
Z odblaskami bezpieczniej na drodze!

W piątek w naszym Ośrodku spotkaliśmy się z Panią sierżant Agnieszką Filipską z Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie na pogadance na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Celem spotkania była popularyzacja wiedzy na temat konieczności noszenia elementów odblaskowych, które sprawiają, że każdy z nas jest lepiej widoczny na drodze.

Beata Czarnecka

VII spotkanie Klubu Smakoszy Książek
Dodano:30.10.2016
W czwartek rano w bibliotece odbyło się siódme spotkanie Klubu Smakoszy Książek, które rozpoczęła pani wicedyrektor Alina Wilczyńska pełną humoru wierszowaną opowieścią Igora Sikiryckiego pod tytułem Orzeszek o bardzo twardym orzechu laskowym, z którego rozłupaniem nie poradzili sobie ludzie za pomocą dziad-ka do orzechów, młota kowalskiego, żelaznej baby, traktora i dynamitu, a który zjadła wreszcie mała wiewiórka, szepcząc: Jakże się cieszę, że mi się trafił miękki orzeszek.
Wiersze o najprzeróżniejszej tematyce przeczytali: pan dyrektor Andrzej Raczkowski, trzy panie Anie, pani Beata, Basia, Agnieszka i Gosia, a spośród uczniów Daniel Stabiński, Radek Piskorz, Szymon Wesołek i Rafał Liski, którym należą się ogromne brawa za odwagę wystąpienia przed tak licznym gronem słuchaczy (ponad 40 osób!). Czytaliśmy polskie utwory autorstwa Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskej, Ludwika Jerzego Kerna, Józefa Ratajczaka, Ryszarda Marka Grońskiego, Zdzisława Szczepaniaka i Agnieszki Frączak. Spotkanie tradycyjnie zwieńczyło rozdanie pamiątkowych zakładek z Piosenką o książce Hanny Januszewskiej.

Małgorzata Piskorz

Edukacja regionalna w bibliotece szkolnej
Dodano:30.10.2016
We wtorek 18 października w bibliotece Ośrodka odbyły się pierwsze zajęcia w ramach realizowanego od tego roku szkolnego programu działań edukacyjno-wychowawczych z zakresu kształcenia ogólnego w klasach I-III szkoły podstawowej "Edukacja regionalna w bibliotece Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie" Celem programu jest poznanie środowiska geograficzno-przyrodniczego, historii, tradycji i obyczajów naszego regionu, rozwijanie zainteresowań; kształtowanie systemu wiadomości i umiejętności warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie w środowisku rodzinnym, szkolnym i lokalnym. Program proponuje treści regionalnych z podstawy programowej w ramach zajęć bibliotecznych, wycieczek, spotkań ze znanymi ludźmi, zajęć muzealnych, samodzielnych poszukiwań, zbieractwa, organizowania konkursów, prezentacji, wystaw itp. Przez najbliższe trzy lata w każdym roku szkolnym przeprowadzanych zostanie 5 zajęć, trwających od jednej do trzech godzin lekcyjnych. Pierwsze zajęcia polegały na zapoznaniu się z metodą mapowania myśli i tworzeniu map na temat rodzin uczniów (uzupełnianie przygotowanego szablonu w bibliotece, a później dopisywanie nowych informacji razem z rodzicami i dziadkami).

Małgorzata Piskorz

Lekcja historii w Muzeum
Dodano:30.10.2016
Z historią za pan brat

To już kolejna lekcja historii, na którą udaliśmy się poza szkolne mury. Tym razem historię naszego regionu mogliśmy poznać zwiedzająć Park Etnograficzny nad rzeką Węgorapą, będący częścią Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Uczniowie klasy IV

Zajęcia otwarte w Internacie
Dodano:1.11.2016
W czwartek 27 października wychowanki Internatu uczestniczyły w zajęciu otwartym, na którym mogliśmy gościć min. Pana Dyrektora Andrzeja Raczkowskiego i Panią Wicedyrektor Alinę Wilczyńską. Tematem poprowadzonego zajęcia plastycznego było: „Esy-Floresy-wikolowa kompozycja z tkaniny….
Wikolowa tkanina – to tkanina zanurzona w roztworze wody i kleju, owinięta na tekturę tworząc efekty fakturowe. Po wyschnięciu – pomalowana farbami. Efekty twórczej pracy dziewcząt będzie można podziwiać podczas obchodów Święta Ośrodka.

Barbara Szyszko

Kolejna wizyta w Bibliotece Publicznej
Dodano:26.10.2016
ZAMIESZANIE W ŚWIECIE BAJEK!!!
W środę 26.10 po raz drugi uczniowie z klas I-IIIA i I-VIB ZET ze szkoły podstawowej odwiedzili Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Podczas naszej wizyty musieliśmy się wykazać świetną znajomością baśni i bajek. Za sprawą złego czarodzieja Kadabry w świecie bajek zapanował chaos: pomieszały się tytuły, pomylili bohaterowie. Naszym zadaniem było zrobić z tym wszystkim porządek. Czekały na nas zadania ukryte w kufrze złego czarodzieja. Odgadywaliśmy przedmioty kojarzące się z daną bajką, rozwiązywaliśmy zagadki i kalambury, uzupełnialiśmy braki w tytułach. Całe szczęście, że na bajkach to my się świetnie znamy!!! W świecie bajek znów jest porządek a my zdobyliśmy odznaki - SUPER ZNAWCÓW BAJEK!!!

Beata Czarnecka

Warsztaty dla absolwentów SPdP
Dodano:26.10.2016
W piątek 21 października w SOSW w Węgorzewie odbyło się spotkanie absolwentów Szkoły Przysposabiającej do Pracy i ich rodziców z dyrekcją i nauczycielami szkoły z okazji obchodów 10-lecia powstania Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Absolwenci mieli możliwość przypomnienia sobie zajęć szkolnych poprzez uczestniczenie w warsztatach kulinarnych, stolarskich, rękodzieła i krawieckich. Prace wykonane podczas tych zajęć będzie można obejrzeć na wystawie podczas święta Ośrodka w dniu 18 listopada. Później wyroby zostaną przekazane na akcję charytatywną „Świąteczna złotówka„ organizowaną przez SP nr 1 w Węgorzewie. Rodzice w tym czasie mogli miło spędzić czas przy kawie i cieście w kawiarence przygotowanej przez uczniów. Na zakończenie spotkania wszyscy degustowali potrawy przygotowane podczas zajęć kulinarnych. Absolwenci chętnie też dzielili się swoimi wspomnieniami z czasów pobytu w szkole. Na pamiątkę ze spotkania zrobili sobie wspólne zdjęcie.

Organizatorzy

Jesienne wieczory bajkowe w Internacie
Dodano:24.10.2016
Bajki, które znamy i kochamy.
„Przed latami, przed dawnymi …, za górami, za lasami, za siedmioma rzekami …” Pod hasłem „Bajki, które znamy i kochamy” we wtorek 18 października rozpoczęliśmy w internacie jesienno-zimowe wieczory bajkowe. Na początku przypomnieliśmy tytuły i autorów bajek, które świetnie znamy, a następnie poznaliśmy dwie nowe bajki: „Domek w lesie” Braci Grimm oraz „O Piecuchu najwspanialszym na świecie” Bożeny Nemcovej. Razem z bohaterami przeżywaliśmy niezwykłe przygody. Bajki pięknie nam przeczytały Weronika i Ola.

Karolina i Szymon

Wycieczka do Muzeum Tradycji Kolejowej
Dodano:24.10.2016
20 października 2016 r. wybraliśmy się na lekcję historii do Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie. Na podstawie stałej ekspozycji składającej się ze zdjęć, map, elementów taboru kolejowego, urządzeń technicznych, narzędzi, tablic informacyjnych i ubiorów kolejarskich poznaliśmy historię kolei na obszarach dawnych Prus Wschodnich, Suwalszczyzny oraz obecnego województwa warmińsko-mazurskiego.

Uczniowie z klasy IV C Szkoły Podstawowej

Wycieczka do Warszawy
Dodano:23.10.2016
W dniach 20/21.10.2016r. dwudziestu pięciu uczniów naszego Ośrodka wraz z opiekunami wybrało się na wycieczkę do Warszawy. Wyjazd do stolicy odbył się w ramach projektu „Kultura bliżej nas -II edycja”. Projekt ten jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PZU w ramach konkursu „PZU z kulturą” a także Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Jesteś”. Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Mogliśmy tam poznać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na wystawach interaktywnych a także na własne oczy zobaczyć mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń i wielu innych aspektów otaczającego nas świata. Pobyt w Centrum Nauki był niezwykłym przeżyciem i sprawił wiele radości. Następnie wybraliśmy się do Teatru Buffo na musical ,,Metro”. Sztuka ta wywarła na nas niezapomniane wrażenia a gra aktorska, śpiew i taniec artystów teatru wzbudziły podziw i zachwyt. Następnego dnia zgodnie z planem zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Pobyt w tym Muzeum był żywą lekcją wychowania patriotycznego i historycznego. Przewodnik ciekawie opowiadał o dziejach powstania warszawskiego i okresie II wojny światowej, obejrzeliśmy również film pt. „Ruiny miasta” przedstawiający zbombardowaną Warszawę. Podczas wycieczki mieliśmy okazję poruszać się różnymi środkami lokomocji, niektórzy z nas po raz pierwszy jechali metrem i tramwajem.
Wyjazd do stolicy był dla nas niesamowitą przygodą i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Uczestnicy wycieczki

Uczniowie ZSZ w Piekarni w Srokowie
Dodano:22.10.2016
Dnia 17 października uczniowie szkoły zawodowej udali się do Srokowa, gdzie odwiedzili miejscową piekarnię pani Narbutowicz. Obejrzeliśmy proces krojenia i pakowania chleba. Zapoznaliśmy się również z sprzętem i wyposażeniem piekarni. Widzieliśmy również jak sprawnie piekarze formowali bochenki chleba. Pracownicy piekarni byli bardzo gościnni i poczęstowali nas świeżymi i jeszcze ciepłymi rogalikami.

Uczestnicy wycieczki

Zamówienie publiczne
Dodano:18.10.2016
Informacja o wyborze oferty

Zawiadomienie o wyborze oferty (plik pdf)
Dzień Edukacji Narodowej
Dodano:16.10.2016
14 października uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela. Jest to święto wszystkich pracowników oświaty i jest to dzień wolny od zajęć edukacyjnych. Głównym punktem obchodów tego święta w naszej szkole była uroczysta akademia. Były wiersze, piosenki, kwiaty, prezenty, uściski i gorące brawa, którymi uczniowie dziękowali wszystkim pracownikom naszego Ośrodka za trud i serce wkładane w codzienną pracę.

Samorząd Szkolny

Wycieczka do muzeum w Węgorzewie
Dodano:16.10.2016
W piątek 7 pażdziernika nasi uczniowie należący do Koła historycznego odbyli bardzo interesującą wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Uczniowie zapoznali się z jubileuszową wystawą, przedstawiającą najcenniejsze eksponaty znadujące się w zbiorach węgorzewskiego muzeum.

Uczestnicy wycieczki

Zamówienie publiczne
Dodano:12.10.2016
Informacja o otwarciu ofert

Informacja o otwarciu ofert
Wybory do samorządu szkolnego
Dodano:10.10.2016
W czwartek 6 pażdziernika nasi uczniowie odbyli prawdziwą lekcję demokracji. Po raz kolejny wybierali członków samorządu szkolnego w pełni demokratycznych wyborach. Najwięcej głosów otrzymała Weronika Rutkowska. która została Przewodniczącą Samorządu. Joanna Charaman została zastępcą a Michał Miszkiel został sekretarzem. Dziękujemy wszystkim wyborcom za oddane głosy a nowowybranym członkom samorządu gratulujemy i życzymy sukcesów w swojej działalności.

Samorząd Szkolny

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Dodano:10.10.2016
VI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA 2016
30.09.2016 r. nasz Ośrodek uczestniczył w akcji mającej na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Zabawa przebiegała pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! Do egzaminu przystąpili koledzy ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, spośród których wyłoniono 8 Ekspertów Tabliczki Mnożenia. Wiele emocji wywołał egzamin przeprowadzony przez Patrol Egzaminacyjny. Uczniowie – egzaminatorzy przepytali pracowników Ośrodka, którzy dali przykład pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Weronika i Karolina

,,Jesteśmy wolni od nałogów II’’
Dodano:7.10.2016
,,Jesteśmy wolni od nałogów II’’ - wycieczka rowerowa do Trygortu
W dniu 04.10.2016r odbyła się druga wycieczka rowerowa w ramach projektu ,,Jesteśmy wolni od nałogów II’’. Projekt ten jest realizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Dzieci i Młodzieży ,,Jesteś’’ oraz Burmistrza Węgorzewa. Tym razem trasa wycieczki przebiegała przez malowniczą miejscowość- Trygort . Pomimo wietrznej pogody wszyscy uczniowie dzielnie dojechali do tzw. MOR-u (Miejsca Obsługi Rowerzystów) i mogli odpocząć i zregenerować siły do dalszej jazdy. Podczas tego postoju zostały przeprowadzone praktyczne zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy wycieczki mieli także okazję aby przypomnieć sobie i utrwalić zasady ruchu drogowego. Test ze znajomości znaków drogowych wszyscy zdali na piatkę. Po zajęciach edukacyjnych grupa wyruszyła w dalszą trasę kierując się w stronę Zwierzynieckiego Rogu. Nad jeziorem Mamry odbył się drugi postój. Uczniowie wraz z opiekunami sprawnie rozpalili ognisko i wszyscy upiekli pyszne kiełbaski. Przeprowadzone zostały również zabawy integracyjne. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka rowerowa była bardzo udana i pomimo, że niektórzy byli zmęczeni to na ich twarzach gościł uśmiech. Ogromne podziękowania należą się rodzicom-państwu Krupickim , którzy wsparli nas w realizacji projektu.

Uczestnicy

Zamówienie publiczne
Dodano:3.10.2016
W zakładce ZAMÓWIENIA PUBLICZNE zostało zamieszczone Ogłoszone zamówienie na: Dostawy miału węglowego do kotłowni Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Węgorzewie. Zainteresowani proszeni są o zapoznanie z treścią dokumentów.
Wizyta w Bibliotece Miejskiej
Dodano:29.09.2016
Z JESIENNĄ WIZYTĄ W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ!!!
W czwartek 29.09.2016 r. klasy I-IIIA oraz I-VIB ZET odwiedziły na zaproszenie Pani Anny Bolik-Kun naszą miejską bibliotekę. Motywem przewodnim tej wizyty była - JESIEŃ. Poznaliśmy jesienne zwyczaje zwierząt, posłuchaliśmy co się dzieje w lesie, kolorowaliśmy liście w jesiennych barwach, "polowaliśmy na grzyby". Nie zabrakło także lektury związanej z tą porą roku - wiersza J. Brzechwy pt. "Grzyby" i "Doliny Muminków w listopadzie" T. Janssona Wypożyczyliśmy również wiele ciekawych książek. Z panią Anią umówiliśmy się ponownie za miesiąc. BARDZO NAM SIĘ PODOBAŁO!!!

Uczestnicy

Sprzątanie Świata
Dodano:29.09.2016
SPRZĄTANIE ŚWIATA-POLSKA „Podaj dalej… drugie życie odpadów”
Dnia 28 września 2016r. o godz. 9.00 uczniowie wraz z nauczycielami rozpoczęli akcję Sprzątania Świata pod hasłem „Podaj dalej… drugie życie odpadów” . Głównym przesłaniem było promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji, unikanie tworzenia odpadów poprzez szacunek do przedmiotu oraz uświadomienie człowiekowi o jego wpływie na środowisko i ilości wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności. Rozwinięciem hasła było wykonanie edukacyjnego plakatu przez uczniów, w którym znalazły się informacje jaka jest droga śmieci aż do ponownego ich przetworzenia i nadania im drugiego życia. Każdej klasie został przydzielony inny teren. Po krótkiej pogadance dotyczącej hasła przewodniego akcji, oraz bezpieczeństwa podczas sprzątania, wszyscy zostali zaopatrzeni w rękawice, worki i ruszyli do pracy, by pozbierać na terenie SOSW i wokół śmieci i już jesienne liście. Uczniowie dokładnie posprzątali przydzielone tereny oraz dodatkowo w ramach akcji posprzątano park należący do Ośrodka. Tego rodzaju działania uczą odpowiedzialności i samodzielnego działania, rodzą zdrową rywalizację w słusznej sprawie. Można mieć tylko nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko i udowadniają, że są niezwykle pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia. Podsumowaniem akcji „Sprzątanie Świata” było ognisko z pieczonymi ziemniakami i kiełbaskami. Sprzątanie miało nie tylko charakter ciężkiej pracy, ale także wspaniałej zabawy i pysznego pikniku.

Barbara Malanda

Wycieczka rowerowa
Dodano:28.09.2016
„Jesteśmy wolni od nałogów”
W dniu 26 września 2016r. wychowankowie Internatu uczestniczyli w II edycji projektu "Jesteśmy wolni od nałogów", który jest realizowany w naszym Ośrodku przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Jesteś" oraz współfinansowany przez burmistrza Węgorzewa. Wycieczka rowerowa odbyła się pięknym Szlakiem Green Velo oraz wspólnie przygotowanym ogniskiem w punkcie biwakowym nieopodal Grądów Węgorzewskich. Wspaniała pogoda sprzyjała dobrym humorom, a upieczone kiełbaski smakowały wyjątkowo.

Organizatorzy

Magiczny Mikrofon
Dodano:26.09.2016
23 września 2016 mieliśmy przyjemność brać udział w festiwalu piosenki "Magiczny Mikrofon". Wśród startujących w konkursie wystąpiła Weronika Rutkowska i Konrad Bartosik z piosenką „Oczy zielone”. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, że nasz występ bardzo się wszystkim podobał, co potwierdziły gromkie brawa. Festiwal zakończył się smacznym obiadkiem w restauracji oraz wręczeniem nagród. Nasz Ośrodek zdobył specjalne wyróżnienie.

Uczestnicy

„Nie Ja, Nie Ty, Po prostu My”
Dodano:24.09.2016
21 września nasi 6 naszych uczniów wzięło udział w kolejnej edycji projektu "„Nie Ja, Nie Ty, Po prostu My” - warsztaty rękodzielnicze. Projekt od wielu lat realizowany jest przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Jesteś" oraz Starostwo Powiatowe w Węgorzewie. W tym roku uczestnicy z naszego Ośrodka, Domu Pomocy Społecznej, Powiatowego Domu Samopomocy oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej wzięli udział w warsztatach pieczenia chleba w "Chlebowym Domku" w Spytkowie oraz zajęciach rękodzielniczych w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Na koniec wszyscy spotkali się przy wspólnym ognisku. Było SUPER!!!

Dzień Ziemniaka
Dodano:22.09.2016
19 września wieczorem świętowaliśmy Dzień Ziemniaka. Ostro rywalizowaliśmy między grupami w ziemniaczanych konkurencjach zręcznościowych takich, jak: sadzenie i kopanie ziemniaków, rzut ziemniakiem do celu, slalom z ziemniakami na łyżce, obieranie ziemniaków na czas, skoki z ziemniakiem między kolanami, zabawa „gorący ziemniak”, szukanie ukrytych ziemniaków. Kiedy zaczęło się robić ciemno rozpaliliśmy ognisko, piekliśmy kiełbaski, wysłuchaliśmy gawęd jak ziemniak przywędrował do Polski. Na koniec super wieczoru wybraliśmy Króla Ziemniaka (Staś) i Królową Frytkę (Wiktoria).

Ola i Klaudiusz

Jesteśmy Wolni Od Nałogów
Dodano:19.09.2016
W dniu 15.09.2016r. uczniowie z klas IV-VI, Gimnazjum i ZSZ uczestniczyli w drugiej edycji projektu "Jesteśmy wolni od nałogów", który jest realizowany w naszym Ośrodku przez Stowarzyszenie "Jesteś". Projekt ten jest współfinansowany przez Burmistrza Węgorzewa. Nasi podopieczni wzięli udział w biwaku profilaktycznym w Ośrodku "Piękny Brzeg". Przygotowane zostały zabawy integracyjne, warsztaty o tematyce profilaktycznej oraz gra terenowa, podczas której uczniowie zmierzyli się z wieloma zadaniami. Na koniec spędziliśmy miło czas przy wspólnym ognisku. Na szczęście pogoda była znakomita a humory również wszystkim dopisywały. Bardzo dziękujemy za wsparcie naszym kochanym mamom - Pani Agnieszce Iwiczuk oraz Pani Izabeli Werkowskiej, które pomogły nam w realizacji projektu. Podziękowania należą się również dla Pana prezesa Marka Lipskiego, który ugościł nas w tym pięknie położonym Ośrodku.

Organizatorzy

Zawody lekkoatletyczne
Dodano:19.09.2016
14 września na Stadionie Miejskim OSiR odbyła się VII Olimpiada Lekkoatletyczna Osób Niepełnosprawnych. W imprezie wzięli udział podopieczni z czterech placówek: Domu Pomocy Społecznej, Powiatowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W zawodach zmagało oraz rywalizowało około 170 uczestników. Rozegrano 7 konkurencji w tym „przeciąganie liny”, które okazało się najbardziej widowiskowe. Wszyscy sportowcy podeszli do zawodów profesjonalnie i z wielką determinacją- jeśli bieg – to najszybszy, jeśli rzut – to najdłuższy. Na zakończenie uczestnicy Olimpiady otrzymali pamiątkowe medale, a następnie udali się na wspólne grillowanie.

Ze sportowym pozdrowieniem Joanna Perłowska

Akademia Młodego Sportowca
Dodano:15.09.2016
AKADEMIA MŁODEGO SPORTOWCA !!!
Zapraszamy na zajęcia we wtorki od 14.35 do 15.20 i czwartki od 13.40 do 14.25. Zajęcia są prowadzone w ramach projektu "Jesteśmy wolni od nałogów" realizowanego przez Stowarzyszenie "Jesteś" a współfinansowanego przez Burmistrza Węgorzewa.

Ze sportowym pozdrowieniem Joanna Perłowska

Festyn Piracki
Dodano:10.09.2016
"Piratem być to fajna sprawa"
Na jeden dzień zostaliśmy PIRATAMI. 07.09.2016 r. uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych ze szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w Festynie Pirackim zorganizowanym przez Powiatowy Dom Samopomocy. W porcie nad Kanałem Węgorzewskim, przy pięknej, słonecznej pogodzie uczestniczyliśmy w wesołych, pirackich zmaganiach i zabawach. Było SUPER. Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie.

Ahoj!!!

Początek roku szkolnego
Dodano:1.09.2016
1 września uroczystym apelem rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017. W uroczystości oprócz naszych uczniów, rodziców i gości wzięli również udział nasi ubiegłoroczni absolwenci. Wszyscy wspaniale zdali egzamin zawodowy i z rąk Dyrektora naszej szkoły - Andrzeja Raczkowskiego odebrali dyplomy potwierdzające uzyskanie kwalifikacji w zawodzie kucharz. Ogromne gratulacje dla uczniów i nauczycieli, którzy tak dobrze przygotowali swoich podopiecznych. Dzięki porozumieniu zawartemu z Urzędem Pracy w Węgorzewie, dwoje naszych absolwentów właśnie 1 września rozpoczęło swoją pierwszą pracę. Jest to ogromny sukces i wspaniały przykład dla naszych uczniów. Uroczystość zakończył symboliczny "pierwszy dzwonek".

Administrator


Aktualności - rok szkolny 2015/2016

Aktualności - rok szkolny 2014/2015

Aktualności - rok szkolny 2013/2014

Aktualności - rok szkolny 2012/2013

Aktualności - rok szkolny 2011/2012

Aktualności - rok szkolny 2010/2011

Aktualności - rok szkolny 2009/2010

Aktualności - rok szkolny 2008/2009

Aktualności - rok szkolny 2007/2008

Aktualności - rok szkolny 2006/2007

Powrót do strony startowej