SALA INTEGRACJI POLISENSORYCZNEJ


Sala integracji polisensorycznej w naszym Ośrodku funkcjonuje od 2008 roku. Stanowi specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Głównym celem organizacji sali jest stworzenie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze pełnego relaksu. Sala Doświadczania Świata jest miejscem zabawy, relaksu, inspiracji, terapii polegającej na dostarczaniu wrażeń zmysłowych, których źródło stanowią odpowiednio dobrane bodźce płynące z urządzeń takich jak kolumny wodne, kula lustrzana, zestaw światłowodowy, łóżko wodne z podstawą muzyczną, tablica lustrzana z wężami uv, a także dyfuzor zapachów i olejki zapachowe. Przeznaczona jest dla osób z upośledzeniem umysłowym, mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, Zespołem Downa, zaburzeniami mowy na tle nerwicowym oraz nadpobudliwością.

SOSW w Węgorzewie

ŁÓŻKO WODNE

Urządzenie terapeutyczne dla osób o różnym stopniu i rodzaju upośledzenia. Łóżko wodne jest elementem stymulującym równowagę. Pozwala na wykonywanie ruchów oraz odczuwanie własnego ciała przez osoby korzystające. Jest idealną powierzchnią do zabawy. Dodatkowy efekt terapeutyczny uzyskujemy poprzez uruchomienie urządzeń dźwiękowych w podstawie łóżka. Dźwięki z odpowiednio dobraną muzyką relaksacyjną przetworzone i wzmocnione, powodują drgania wody w materacu, co umożliwia odbieranie nowych bodźców. Łóżko wodne spełnia funkcję wyciszającą, uspokajającą, relaksacyjną lub pobudzającą.

SOSW w Węgorzewie

ŚWIATŁOWODY

Wyspa światłowodów jest to oaza spokoju i wyciszenia. Lustra umieszczone pod kątem w stosunku do siebie stwarzają wrażenie głębi a mrugające światłowody - spokoju. Materace na których dzieci bawią się zapewniają pełen komfort. Ułatwia przygotowanie dziecka do rozumienia relacji przestrzennych.

SOSW w Węgorzewie

TABLICA LUSTRZANA Z WĘŻAMI UV

Światłowody pobudzają wyobraźnię, dostarczają bodźców wzrokowych i dotykowych, działają uspokajająco i relaksacyjnie; dają się układać w różne figury, a zatem aranżują choćby najmniejsze ruchy dziecka.

SOSW w Węgorzewie

KOLUMNA WODNA

Bulgocąca kolumna wodna poprzez swoje działanie dostarcza wielu nowych bodźców wzrokowych, słuchowych, pobudza wyobraźnię, koncentruje wzrok, działając jak rezonans dostarcza nowych bodźców dotykowych

SOSW w Węgorzewie

KULA OBROTOWA

Kula obracająca się pod sufitem i oświetlona strumieniem światła daje wrażenie ogromnej przestrzeni. W terapii wykorzystywana jest do rozwijania percepcji wzrokowej Obracanie się kuli wywołuje powstanie setek punkcików świetlnych, które powoli przesuwają się poprzez sufit, ściany i podłogę, stale zmieniając kolor. Efekt lustrzanej kuli wywołany jest poprzez wiązkę światła z małego reflektora, która trafia na setki małych lusterek przytwierdzonych do kuli. Każde z lusterek odbija tę wiązkę światła i rzuca ją jako plamkę świetlną na ścianę. Silniczek z niską liczbą obrotów sprawia wrażenie, jakby pomieszczenie kręciło się.

SOSW w Węgorzewie

TABLICA ŚWIETLNO DŹWIĘKOWA

Urządzenie to integruje odczuwanie i odkrywanie dźwięku i światła. Szumy widoczne są w niezwykłych obrazach świetlnych na dużym ekranie. Różne barwne wzory powstają przy różnych częstotliwościach dźwięku. Akustyczne sygnały zostają przetworzone przez skrzynkę świetlną w spektakularne obrazy świetlne. Przez zróżnicowane częstotliwości dźwięku powstają różne kolorowe wzory świetlne. Stosowana jest również jako środek pomocniczy w logopedii.